1. 1.
  filistin kökenli, sayıca azımsanmayacak mensuba sahip isa öncesi yahudi topluluklarından birisi.
  1 ... abisesque
 2. 2.
  (bkz: isa yazmaları)
  (bkz: Michael Baigent)
  ... kizilmaske
 3. 3.
  ferisilere yakın olup, yehova ya kayıtsız şartsız itaat eden, yahudi topluluğu.
  ... imper
 4. 4.
  roma valisi flavius silva'nın kaleye saldırması sonrası yenileceklerini anladıkları için ;
  romalılar tarafından öldürmek yerine, önce kendi eşyalarını yakıp, daha sonra her babanın kendi ailesini öldürdüğü, ardından kendi arkadaşlarını öldürmek için kurayla 10 erkek seçen ve en son yine kurayla seçilen son erkeğin diğer 9 unu öldürüp, sonrasında kendi kılıcının üzerine atlayarak intihar ederek tamamen yok olan, lut gölünün 440 metre üstündeki dağ kalesinde yaşayan binlerce kişilik topluluktur.
  ... li rojhilate dile min
 5. 5.
  O zamanlarda Filistin'de varolan gruplardan biri de Zelotlar'dı. Ferisiler'e yakın olan Zelotlar, geleneksel kurallara uymaları, dine bağlılıkları , Mesih beklentileri ve milliyetçilikleri ile Ferisiler'e benzerlik gösteriyorlardı.
  Zelotlar Yehova'ya kayıtsız şartsız itaat etmeleri yanında kendi kaderleri konusunda ellerinden geleni yapmaktan yanaydılar.
  Zelotlar genellikle Ferisiler gibi düşünmekle beraber Tanrı'dan başka bir yönetici tanımamaktaydılar. Birinin hükmü altına girmektense ölmeyi yeğ tutuyorlardı.
  Zelot hareketinin , Yahudiye'nin bir Roma eyaleti olması ile birlikte ortaya çıktığı sanılmaktadır. Zelotlar Roma yanlılarını katletmekten çekinmemişler ve Roma idaresine başkaldırıldığı zaman büyük rol oynamışlardır.
  *
  1 ... meydanbenim