bugün

Sancı, ateş ve öksürükle beliren, tehlikeli bir akciğer hastalığı. bir diğer adı için (bkz: batar)
akciğer zarının inflamasyonu sonucu bakteriyel ya da kimyasal olarak kana karışan toksik maddelerin vücutta yarattığı tahribat ile meydana gelir. iltihaplanma sonucu kan değerlerindeki toksijenlerin artması ve temiz kanın toksiklerle dolaşım sistemine girmesi neticesinde oluşur.

(bkz: pnömoni)
(bkz: pneumonia)
(bkz: batar)
akciğer iltihaplanması olarak da bilinen, genelde ağır soğuk algınlığının ileriki devrelerinde meydana gelen, oldukça tehlikeli hastalık..
eski türk filmlerinde yakalanın büyük ihtimalle öldüğü hüzünlü hastalıktır. artık tıp ilerlemiş, zatürre ölümcül olmaktan çıkmıştır*.
Yaşlılarda ve çocuklarda daha tehlikeli olan hastalık.
tedavi sırasında ve daha sonrasında oldukça dikkat edilmesi gereken hastalıktır...

bir sonra ki aşaması verem dir... dikkatli olunması gerekir...
Akciğerlerin şiddetli soğuk algınlığı ve düzensiz beslenme sonucunda iltahaplanması ile ortaya çıkan hastalıktır.
Yüksek ateş,öksürük ve ciğerlerinizin tam altından gelen tarfifi zor bir ağrı ile kendini gösterir.
Tedavisi sırasında yüksek oranda antibiyotik yine de sonuç vermezse penisilin kullanılır.iştah giderek azalır ve neticesinde bünye serum ile desteklenir.ilaç tedavisi 15-20 gün içerisinde cevap verebilir.Ama hastalığın sizde yarattığı halsizlik,solgunluk ve de iştahsızlık durumunun geçmesi 2-3 ayı alabilir.Özenli bir bakım gerektirir aksi durumlarda vereme dönüşme riski çok yüksektir.
Bu yüzden tedavi aşamasında iştah ne kadar kapalı olursa olsun kan yapıcı gıdalar,doğal meyve suları ve kırmızı et yenmesi gerekmektedir.
iyileştikten sonra tamamen hayatınızdan çıkmış sayılmaz.Hayatınızın hastalıktan sonraki döneminde sigara kesinlikle içmemeli,içilen yerlerde durmamalı,çok fazla buhar,egzoz dumanı..vs bulunan ciğerinizi yorabilecek ortamlardan uzak durmalısınız.Spor yapıyorsanız geçrdiğiniz rahatsızlığı unutmamalı,bünyenizi fazla yormamalısınız.Hatta öyle ki hava kirliliği yoğun olan yerlerde elinizden geldiğince oturmamaya dikkat etmelisiniz.
Beslenmenize özen göstermeli,aklınıza estiği gibi diyet yapmamalısınız.Vücudunuzn sıcaklığına dikkat etmeli,üşütmemeye çalışmalısınız.
Ciğerleriniz artık bir kere hasar görmüştür,en ufak bir ihmalde yeniden hastalığı yaşayabileceğinizi bilip ona göre yaşamınızı düzenlemeniz gerekmektedir.
sigara içmenin hastalar için bir risk faktörü olduğu hastalık zira sigara akciğer epitelindeki silleri etkileyerek hastalığı atlatmayı zorlaştırır.
2 yaz önce ağustos ortasında çeşme'de yakalanıp novaljin* hariç 10 iğne yiyerek götümün kevgire dönmesine sebep olan hastalık. sadece soğuktan olmadığı da o şekilde kanıtlanmış oldu. bünye yorgunluktan yitik hale gelmiş ise, en ufak bi serinlik bu musibete yeterli gelmektedir.
çoğunlukla bakterilerin sebep olduğu, ateş, balgam ve öksürükle karakterize hastalık.
akciğer filminizde bir ciğeriniz daha sönük görüneceği için, atlatmanızın üzerinden yıllar geçse bile şıp diye anlaşılabilecek hastalıktır. hele ki kronik bronşit hastalarını öldürmese de süründürür. öksürmekten kusmanın nasıl bişey olduğunu yaşatır, pek bi fantastiktir.
akciğerde meydana gelen iltihaplanma sonucu, bu bölgede görülen indikasyon ve her daim komplikasyonları falan feşmekan..

olm sadece türk filmlerinde görülür sanırdım bu hastalık, ne dandikçe öğrendim gerçeği. bildiğin zatürre olmuşum da haberim yokmuş. uzmanlara göre hastalığın sebebi: 2 paket sigrıt, düzenli alkol, kumar, uyuştucu baronları, çek senet mafyaları, vapurlar falan.

olm kusura bakma ilaçlardan oluyo. çok pis, nalet bi hastalıkmış bu.. serumlar, iğneler, ağrı kesiciler falan. hacı 2 tane şurubum bile var lan, sen düşün işin ciddiyetini.

fakat ne pis bi babam varmış mnskym onu anladım zatürre sayesinde. herif mütemadiyen yapıştırıyo sigarayı. bi de nezaketen benim istirahat ettiğim odada içmiyo sigarasını. öyle de salon insanı mına koyim. ulan dumanı görüyorum ama ciğere kavuşmuyo.

bu kadar yazdım serumlu kolumla siliğe düşmesin: ince hastalık!
şahsımın başını çocukluktan beri ağrıtan hastalıktır. öksürmekten kalp nerdeyse duracak hale gelir. boğazınız pudralanmamış bebek poposuna döner.
3 haftadır çektiğim hastalık.
ilk başta ateş ile başladı(4 gün) ardından öldürücü öksürük ve ciğerden gelen hırıltı. film çekildiğinde sisli bir ciğerle karşılaşınca doktor zatürre olduğuma karar verdi.
aslında çok ağır atlatmadım(atlattım sanırım) ben. şu ciğerin hafif hırıltısı hala daha var öksürük kesilmiş olsa bile.
allahtan sigara içmiyorum. *
askerde basiniza gelirse en az 21 gun hastanede tedavi goreceginiz hastalik. cocuk oyuncagi degildir, tedavisi yapilmadigi takdirde oldurebilir. insani yasadigina pisman edebilecek derecede agirlasabilir. bronkoskopi yapilarak akcigerler temizlenir ve rahat bir soluk alirsiniz. bronsit ve zaturre ayni sey degildir, bunu da goz onune almak lazim.
sigarayı bırakmama neden olmuş hastalıktır. ne olduğunuzu anlamadan yüksek ateşle yatarken bulursunuz kendinizi. hafif hırıltı öksürüğe dönüşür ve doktor kapısını aşındırırsınız. doktorlar bile panik olur durumunuzu görünce. haftalarca çift antibiotik alırsınız, yün fanilalar ikinci deriniz olur.

ben şanslıydım aslında. neredeyse hiç göğüs ağrısı çekmeden atlattım. sanırım sporcu olmamın çok büyük payı var. ciğer filmi çıkınca doktor şok olmuştu, bildiğin 4-5 cm civarında bir leke çıkmıştı ciğerimde, bin tane test yapıldı verem mi oldum diye. ama enteresan olan nefes alıp vermem de bir sıkıntı olmadı. hatta serum bile verilmedi. ve herzaman olduğu gibi "doktor nasıl bir hayvansın sen?" diye sordu. ama bu sefer hiç darılmadım çünkü zatürre olmuş birkaç kişi görünce halime şükrettim.

en önemli tavsiyem yün fanile arkadaşlar. çünkü özellikle zatürrede terin vücutta kalmaması gerekiyor. bir de bol ballı sıcak içecekler. gerisi bünyenizin gücüne kalmış.
http://www.akcigerim.com/?sayfa=pnomoni
kücük emrahin annesinin hemen her filmde en az bir kere yakalandigi ates,öksürme ve kan kusma belirtili hastaliktir..
üsya'nın asya'ya asya'nın çileden çıkmış hastalığıdır.
üsya:üst solunum yolları hastalığı(burun -bogaz)
asya :alt solunum yolları hastalığı (akciger)
yol arkadaşım olan hastalığım astımla birleşerek beni üç gündür mahveden hastalık.aşının yapıldığı kolumdaki kopma ve acı hissi ise çabası.
iki yıl önce atlattığım hastalık. Tedaviye geç kaldığımdan aşırı ilerlemiş.Doktorların o telaşını görunce öleceğimi düşünmüştüm. Öyle çok öksürürsünüz ki her yerinizden kan gelmeye başlar,karın kaslarınız hatta kalbiniz ağrır aşırı zorlanmadan dolayı, o kadar kısa zamanda nasıl eriyip bittiğinize şaşırırsınız, düzgün nefes almak ve biraz uyumak sadece hayal etmektir, tedavi sonrasında iyi bir bakın şarttır.
Tıp dilinda Pneumonia olarak adlandırılan akciğer hastalığı.
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs331/en/
ciğerin sökülürcesine öksürük, el ve ayakların buz kütlesi gibi soğuk olması, ciğerlerde bir sancı yaratan hastalıktır.
Üşütme veya solunum yoluyla mikrobu alan veya hastalanmadan boğazında taşıyor olan bir kişide vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalıktır.
bunu bir kere olduysanız şakası yoktur. her soğuk hava dalgasında ölümle burun buruna yaşarsınız. serumsuz hastalık atlatamazsınız. sizin için "az ateş" diye bir şey olmaz, her ateşiniz yüksek geçer ve kendinizi hastanede yatar halde, kollarınızda serum iğneleriyle bulursunuz.