bugün

oruç aruoba'nın yürüme üçlüsünün ikinci metnidir.

"Yol, kendine bir yer bulamamış
kişinin özlemidir.

Kendi yerini yerleşiklikte
bulamayan kişi,
onu yolculukta arar.

Nasıl, bir yer, bir yolun başı ya da sonu;
bir yol da, bir yerden önceki ya da sonraki..."
kontrollü düşme eyleminin pratikte kullanılan ismi.*
20 km ve 50 km olmak üzere iki mesafede yapılan atletizm branşı ve olimpik spor. en önemli kuralı; her adım atışta, geride kalan adımın yerle temasının kesilmemiş olmasıdır. rus sporcular, oldukça başarılılar bu branşta.
oruç aruoba'nın başucunda bulundurulması gereken bir kitabıdır.
"her şeyi, hep geciktiririz -; sonra, düşünmüş ama yapmamış olduğumuz bir sürü şeyin yükü, birden, aniden, tek bir günde, gelir, yüklenir omuzlarımıza." içinde böyle cümleler bulunan oruç aruoba şaheseri'ymiş.
"yol, kendine bir yer bulamamış kişinin özlemidir.
neyse - varsın sen; ve ben, elbet bulacağım bir yol - varsa eğer bir yol - ya da benim varsa, bir yol bulma yeteneğim - yetersem buna." oruç aruoba
"bir yola çıkan kişi, bir yerden bıkandır; bir yerde konaklayan ise, bir yolda yorulan' bu iki konum böylesine farklı."
oruç aruobanın güzel üçlülerinden sadece biri.
"öyle anlar olur ki boşlukta hissederiz kendimizi - oysa bir yanılgıdır bu: çünkü, aslında, zaten, sürekli boşluktayızdır' da ancak belirli anlarda - arada bir - hissederiz bunu: olup biten ,boşluğa düşmemiz değil boşluktalığımızı duymamızdır; çünkü duysak da duymasak da, zaten boşluktayızdır." * *
Çocuk, üç boyutlu mekânı algılama yetisini kazandıktan sonra yürümeye başlar. Dengeye hâkim olma, yürümenin öğrenilmesinde zorunlu koşuldur.
"Bir yeni yolun başında duran kişi,
henüz hiçbir şey bilmiyordur: Ufku,
birkaç adım ötedeki ilk dönemece kadar,
ilk yol- ayrımına kadar uzanır ancak
- ama bir şeyden emindir."
Yürüyeceğinden..
aradiginiz butun sorularin cevaplarini icinde bulundurur.
"yolu,
yuruyen bilmez;
acan bilir."