bugün

dışarısında kahrın boyu aştığı yer.
2 gün önünde uykusuz beklediğim yer. Allah düşmanıma bile o acı bekleyişi yaşatmasın. Kardeşimin kazasında beklemiştim. Allah'a çok şükür ki sapasağlam çıktı. Bir de çıkamayanlar vardı ben beklerken. O ailelerin çığlıkları hâlâ kulağımda. Allah kimseye o acıyı yaşatmasın.
hiçbir akrabamın sağ çıkamadığı ünite kaç sevdiğimi aldın benden beni de sen alacaksın galiba.
Yaklaşık 1 saat önce bulunduğum yer. insanlar o kadar üzücü bir haldeki kelimeler yetmez. Her yatakta farklı çeşit hastalar, her hastanın farklı bir hali farklı bir siması var. Dedem için girdim bugün. O heybetli, o iri adamın her yerinde kablolar, delik deşik olmuş halde yarı çıplak vaziyette bir haldeydi. Ailemden sonra tek girdim doktora rica ederek. Oradaki hayata tutunma çabasını gördüm. Aklım başıma geldi, ne kadar gereksiz şeyler için üzüldüğüme, sitem ettiğime. Kapıdaki o çaresizliği gördüm. Ailelerin o umutlu bekleyişini. Allah tüm hastalarımıza şifa versin.
Allah kimseyi bu şekilde sınamasın.
sadece yüz metrekareden oluşan bir oda, bir yatak ve solunum cihazı değildir. insanın en yalın ve en çaresiz olduğu yerdir.
girenin canlı çıkması için dua edilir.
Çalıştığım ünite. Anlatılmaz yaşanır.Çok kaybettiklerimiz oldu çok fazla da yasattiğımız.
Geçen sene çalıştığım bölümün hemen yanında olan ünite. Kapısında bol bol ağlama, bekleyiş vs olur. Birkaç burda çalışan arkadaşım vardı. ikimizde birbirimizin bölümü için "ayyy asla burda yapamam beeen." Diyip duruyorduk.
Burda kalan varmı. Her ameliyat sonrası yoğun bakımami alınıyor hastalar. Yoğun bakım ünitesinde tuvalet ihtiyacı falan nasıl gideriliyor.
Bez ve alez desteği sunuluyor. Hemşireler ve hasta bakıcılar temizliğini yapıyor. hasta yoğun bakımda ise zaten yataktan kalkacak durumda değildir.
Her ameliyat sonrası yb gerekmez. Gerekiyorsa tuvalet ihtiyacı son dert edeceginiz sey olmalı hatta bu benim derdim.
Her ameliyat sonrası yoğun bakım gerekmez. sadece ameliyat sonrasında anestezinin etkisinin azalması ve hastanın operasyon sonrası durumunun değerlendirilmesi için kısa süre müşahade altında tutulur ve servise sevk edilir. ama beyin kanaması, açık kalp ameliyatı, onkolojik operasyon- biyopsi alma değil- gibi hayati riskin yüksek olduğu ameliyatlar sonrasında kişi yoğun bakıma alınır ve özel önlemler ışığında ilgili sağlık personeli tarafından tedavisine devam edilir. onun dışında çoklu organ yetmezliği, ileri derecede kanser hastası, koma ve doğuştan meydana gelen spina bifida ve akciğerin dışkı ile dolması gibi durumlarda hasta yoğun bakıma sevk edilir.
Rabbim bu mübarek günde kimseyi düşürmesin çok amin..
Yardımcımın babası biraz sıkıntılı olarak burayı ziyarete girdi…

Şu adam hayır selamet çıksın, birilerine çok fena döşeyeceğim bir şeyler olacak…
--spoiler--
yardımcımın babası biraz sıkıntılı olarak burayı ziyarete girdi…

şu adam hayır selamet çıksın, birilerine çok fena döşeyeceğim bir şeyler olacak…

bi derdim var
--spoiler--

Geçmiş olsun, Allah şifa versin.
umut ve endişenin birbirine karıştığı hastane alanı.
2015' de, annemi birkaç dakika görebilmek için, 37 gün boyunca her gün ailemle oradaydım. insanlar karışık duygular içerisinde o bekleyişi her gün gerçekleştiriyordu. sonunda annemi kaybettik ama onu her gün kısa süreliğine de olsa görmek bize umut ve güç aşılamıştı. huzur içinde uyu meleğim.