bugün

Her iki tarafında kör bakanı bana göre yobazdır.
asla at gözlüğünü çıkaramaz. sade dini düşünce akımlarında değil her türlü düşünce akımında denk gelebilirsiniz. bağlı oldukları düşünce akımı vardır ama kendi düşünceleri yokturdur.
Tatlı su Müslümanı.
Maslahatı önemsemediği için eleştirilir

(bkz: maslahat/#33123360)
Yobaz kişi bascıkıdır,
Namaz kılmalısın yoksa cehenneme gidersin yanarsın mahvolursun derler
Gerçek müslümansa asla kimseye namaz kılıyormusun diye sormaz
Sorsa bile olumsuz cevap verince tamam der.
(bkz: ridoarikufukito tukitakumikime)
görüşünde veya inancında bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen kimse.
Özellikle çağdaş olmamış beyniyle, her onune gelen insana ahkam kesen tiplerdir. Bunların farklı tipleri vardır. Misal, dinci fetocu yobaz açıklamaya gerek yok, laik yobaz gerçek laik çağdaş yaşayan insanlarla ilgisi olmayan din düşmanı olanlar, namuscu milliyetçi envai çeşidi vardır.
üzülerek belirtmeliyim ki türk halkının maalesef büyük çoğunluğu yobazdır.

ve yobazlarla yobaz olmayanlar arasındaki kutuplaşma her geçen gün giderek sivrilmektedir.
Yeniliğe kapalı kişidir.
Sadece aşırı müslümanlarda değil,atatürkçü yada herhangi bir kesime körü körüne bağlı her insanda mevcut olan bir durumdur. Bağlı olduğun bir şeyin hatalarını göremiyosan,hep tek taraflı bakıyosun yobaz olmaya mahkumsundur.
görsel
Yenilik düşmanı.
görsel
O kadar cahilsiniz ki sizin yerinize ben utanıyorum. Bu ülkede demokrasi var diyorsunuz hak var hukuk var diyorsunuz ve hatta bu değerler için savaşıp,bir şeyler feda ediyorsunuz. Fakat oyle bir zihniyet ki arkadasta ki kendisi her istediğini yapacak,sahilde birasını da yudumlayacak hatta oyle bir zihniyet ki her türlü pisliği yapacak ama insanların ve bilhassa genç kızların öğrenci halleriyle ugrastiklari aktivitelere laf atacak,sahile inen kızlara laf atıp orosbu diyecek. Siz nereden çıktığınizi unutan insanlarsiniz umarım birisi hatırlatır ve bunu oyle yapar ki uygulami olur geri sokar sizi oraya. Sizden nefret ediyorum,sizin yapamadığınız şeyi yapıp utanıyorum.
ezber fikirlerle büyüyenlerin sadece " muhafazakar" kesimden çıktığını düşündükleri, oysa her kesimden insanın bu kategoriye dahil olacağını bal gibi de bilmelerine rağmen işlerine gelmediği için hep karşının insanlarını layık gördüğü kişilik tipidir.
ateist ve laik yobaz.
Şu sıralar turbanli polis olamaz diye cemkiren kisilere verilen sıfat.
Din maskenine bürünen it.
Aslında Dindar falan değil.
çok pis giydirmelerle dolu kurban şarkısı.

Sen, yobaz efendinin sağ yanında yerini al
Sen, düzenbaz efendinin sol yanında yerini al
Ve sen etme, naz, efendinin kucağında yerini al

Sahipten emir alan tüm acizler azar
Bilmez cahil, ruh evidir, bedense mezar
Yüzyıllardır kanla beslendi, tarihte yazar
Hep sapkındır hem de derki, değmesin nazar

Sen, yobaz efendine inanmayanın canını al
Sen, düzenbaz efendinin haramından payını al
Ve sen etme naz! efendinin kucağında yerini al

http://www.youtube.com/watch?v=S7hAMnTJe_U
yobazlık kavramı bazı kesimler tarafından dinciliğe bağlanır aslında doğrusu
"Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse)" dir.

toplumda ne yazık ki çeşitli nitelikte yobazlar mevcuttur. bunların durumları o kadar sıkıntılıdır ki kendi ideolojileriyle alakalı her söze her düşünceye körü körüne bağlıdırlar. hiçbir şekilde akıl süzgecinden geçirmezler. çünkü ideoloji onları köle haline getirmiştir.
Dini kötü gösteren insan topluluğu. Oysa ki dinde zorlama yoktur.
konyalı veya erzurumlu olabilirler.

not:kadir mısırlıoğlunu severler.
Kemalist yobaz modeli en tehlikeli olan düşünce sistemi. yobaz ve gerici diye eleştirdiği insanlardan bu özellikleri daha iyi temsil ederler.
Kurban'ın güzel bir parçasıdır. "işe yarar bir şey olsa aklında, iblis oturabilir miydi şimdi sarayda?"