1. 1.
  ilgili haberdeki zorunluluğu ortaya çıkarmaktır. *
  http://www.medyafaresi.com/?hid=12300&cid=6
  1 -1 ... tu kaka bana
 2. 2.
  mecazi anlamda ki kullanımı ile herhangi bir düşünceye körü körüne bağlanmaktır. yani sadece dinin yobazı değil, her düşüncenin yobazı olur. ad fark gösterir bazen, yobaz değil de, jakoben laik denir adına kimi zaman.
  2 ... nerde kalmistik
 3. 3.
  (bkz: yoz)
  ... 2 3 7
 4. 4.
  çağdaşları her gün viski, votka içerken, mevlana nın yunus emre nin suyundan içen insandır. peygamberinin medeniyetine dönmek istemektir, batı tesirinden kurtulmak istemektir, beyin göçüne karşı çıkmaktır, aşkı manevi aşk olarak algılamakır, namaz kılmak, oruç tutmak, allah ın yasakladıklarını terk etmek, emrettiklerini yapmaktır. şeb-i arus u beklemektir, sevdiğini allah yarattığı için sevmektir, sevmediklerini de allah için sevmemektir. yobazlık buysa kurban olurum ben böyle yobazlığa dedirten durumdur.
  5 -4 ... kolistavra
 5. 5.
  sırf birkaç yudum içki içiyor diye atatürk'ü şeytan olarak görüp, ona çamur atmayı, saldırmayı sevap olarak algılayan insanlardır.islamlığı arap aşkı olarak yorumlama gafletine düşmüşlerdir.batıyı sevmezler, ona yanaşmazlar ama arap için herşeylerini vermeye hazırdırlar.bu insan türünün örneklerini sözlükte görmemiz mümkündür.
  2 ... otukenliackurdunkuyrugu
 6. 6.
  ülke olup biten olaylara tepki gösteren insanların söylemlerini zırva olarak nitelendiren bünyenlerin içinde bulunduğu durumdur. taktıkları at gözlüklerinden tez zamanda kurtulmalarını dileyerek saygılarımı iletiyorum.
  ... beren
 7. 7.
  adama kitap yazdırır.
  (bkz: yobazlığa övgü)
  1 -1 ... kacmak isterken vuruldu
 8. 8.
  hani ''empati'' diye bir kavram vardır ya...''kendini başkalarının yerine koyarsan onları anlayabilirsiniz '' diye dolaşırlar ortalıkta empatik'ler..ulan ne menem şeymiş şu empati diyerek yobazlarla aramda empati kurmaya çalıştım..

  dedim ki; acaba bir insan neden sürekli kendisine bağımzılığını armağan etmiş bir öndere çamur atma girişimindedir? neden içinde bulunduğu rejimden memnun değildir her türlü imkanından yararlanabildiği halde? neden yolda el ele giden iki sevgili gördüğünde reziller kepazeler diyerek yolunu çevirir? ya da neden inancın yaratıcıyla kişi arasındaki özel bağ olduğunu görmezden gelip ibadetini yap(a)mayan insanlara sürekli 2. sınıf insan gibi bakar? neden yeniliklere gavur işi deyip sırt çevirir?

  düşündüm bu soruların cevaplarını..uzun süre hem de..aklıma mantıklı yanıtlar gelmedi.
  hani empati yararlı bir kavramdı?
  ... mertillo
 9. 9.
  at gözlüğü takmaktır, hor görmektir, sınıflama yapmaktır, onlar diye hitap etmektir.
  1 ... la paz
 10. 10.
  osmanlıyı şahlandıran kanuni'nin, yavuz sultan selim'in sancak beyliği yaptığı trabzon un bugün rus, gürcü, ukraynalı kadınların satıldığı fuhuş yuvası haline dönmesidir. mevlana nın yaşadığı, ilham aldığı, suyunu içtiği, ekmeğini yediği, ibadetini ettiği, düşüncelerini hayata geçirdiği toprakların, konya nın bugün en çok içki tüketilen ilimiz haline dönüşmesidir. peygamberimizin duasını alan, 200 küsür sahabenin yaşadığı doğumuzun paris i diyarbakırımızın bugün kardeşin kardeşe kırdırıldığı, savaş alanına çevrilen, batılı kendini çağdaş zannedenlerin korktuğu bir il haline gelmesidir. en önemlisi bir hoşgörü imparatorluğunun başkent topraklarının istanbulun bugün çetelere, pisliklere, fuhşa, barlara, genel evlere, gasplara, darplara, yasak aşklara daha sayamayacağınız kadar çok rezilliklere sahne olmasıdır. bu çağı görüp, bu olayları görüp kederlenmek ve ağlamak ise en büyük çağdaşlıktır çünkü kur'an en çağdaş dindir ve yobazlığın ne olduğunu yalnızca kur'an ı iyi okuyup iyi yorumlayan bilir.
  5 ... kolistavra