kesinlikle metabolizmasal bi olay. mesela ben, yediğimden içtiğimden mümkün değil ödün vermem * ama 2 senedir (yazlar hariç) 50-51 kiloyum. sonra tatil bi geliyo toto yerinden kımıldamıyo, 4 kilo birden alıyorum, bir de psikolojik çöküntüsü falan hiç girmeyeyim.
tavsiye: 'yiyin gari' ama ayakta yiyin, yani oturmak yasak, yürü, koş, zıpla, hopla, konuş..
(bkz: yediğini çenesiyle eriten insan)
yemeği yavaş yiyordur. hızlı yesin görürüm ben onu tosunu.
yiyip yiyip aynı zamanda sıçıyordur efendim.
(bkz: bir siktir git) denilesi insanüstü yaratıktır.
yiyipte kilo alamama söylenimidir.
az az çok öğünle günü kapatan benim, sık sık kullandığım nadir kelimeler topluluğu..
üç ay önceye kadar kullandığım cümlecik. o zaman 48 kiloydum hava ata ata gezerdim bunu söyleyip. noldu oldu bende anlamadım birden şişmeye başladım. hürrem olmaktan korkuyorum.
su içsem yarıyor diyen insanı katil etme sebebidir.
ne yiyorsun ne içiyorsun bende ondan istiyorum diye karşılık verilesi zayıf insan cümlesi.
bunu arada bende diyorum insanları sinir etmek için ama bu düzen hep böyle mi gidecek diye sorular da sormuyor değilim kendime. eğer karşınızda az yiyen ama kilo veremeyen veya kilo alan bir insan varsa onun gözünde übermensch olarak görünmemeniz işten bile değildir.
Ben senelerdir kepek ekmeği,kibrit kutusu kadar beyaz peynir hesabı yaparken ve senede en az bir defa sımsıkı diyet programlarına sarılırken,sabah kahvaltılarında 4-5 dilim ekmeği reçelli reçelli yiyen,yanına bir 5 bardak kadar bol şekerli çay içen,domatesi tuza bulayan,makarna/pialvla ekmek yiyen ve 3 doğum yapmasına rağmen dal gibi olan,yaz yaklaşırken ben paniklerken bikinisi ile güneşe uzanan,çatlak,selülit bilmeyen annemin durumudur.Şapka çıkarmıyor,sadece kıskanıyorum!
yalandır hocam külliyen yalandır! bir kere böyle bir cümle kuran arkadaş akabinde çok yediğini dile getirmektedir fakat çevremde gözlemledigim kadarıyla eger normal bir şekilde yemek yiyip metabolizması hızlı ise bu şartlar altında kilo alamaz.

ama bu arkadaş böyle bir sitemde bulunursa çok yediğini belirtmiş demektir ki

günde 2 deil 4 ve üstü ögün yesin
gece yarısı ve dengesiz besinler ile beslensin
sigara kullanmasın
stresten uzak dursun

bu dediklerimi yapmıyorsa eger birey yiyorum yiyorum demesin kendini kandırmasın!
bu cümleyi kurmaktan bıktım insanlar kurdurmaktan bıkmadı. kardeşim sen bana çok zayıfsın hiç yemiyo musun demesen benim böyle bi cümle kurma amacım neden olsun. bi de nedense bu soruyu da hep iri böyle cüsseli bi 2-3 katım insanlar soruyor. sonra vay efendim inadına söyleniyor cümle falan filan. yiyorum yiyorum kilo almıyorum olsa bu cümle amenna. ama alamıyorum diyoruz orada. yani biz de bu durumdan o kadar hoşnut değiliz. misal dersaneden x ile tanışılır daha ilk andır sadece isimler öğrenilmştir hiç bir samimiyet bulunmamaktadır.

x: ben de x işte memnun oldum. ay ama sen ne kadar zayıfsıınnn. ( içses: bacaklarına bak incecik ya keşke benim de böyle olsa.)
missredhair: yaa evet biraz. (ya bi dur be yeni tanıştık insaf, ders mers sorsana.)
x: ya çok zayıfsın ama kötü bence biraz kilo al. hiç bişey yemiyo musun napıyosun. ( göbeği de yok ya.)
missredhair: yiyorum yiyorum kilo alamıyorum işte. ( kilo al diyo ya alıyım deyince alınıyo zaten, sen alsana lan sen al.)
x: yemiyosundur yemiyosundur ( yemiyodur ya yemiyodur.)
mahalledeki teyze'nin dediği gibi: "yiyom yiyom şişmanlamıyom."
şahısta tenya, şerit, kurt türevleri varsa, kilo almaması doğaldır. vesselam derhal doktor'a gidip test yaptırması gerekmektedir.
muhtemelen düzensizlikten kaynaklanır. sırf bu yüzden düzene sokmaya çalışanlar biliyorum. kendisine hayvan gibi yemek tabiri bulnuş kişidir.*
zayıf insanların metabolizması daha hızlıdır, şişmanların ise daha yavaş. bu yüzden şişman biri için kilo vermek zayıf biri için kilo almakla eşdeğer sayılır.
(bkz: iyi bok yiyorsun)
tam olarak arkadaşım bu. Adam gecenin 1inde 4tane yarım tost yiyor, hic tıkanmadan 6 tane lahmacun yiyor ama el kadar lan. Tığ gibi. Bre pezevenk nerene gidiyor o yediklerin diye sorarlar adama.
yalanın daniskası olan sözdür.
her insan evladının göbeği çıkana kadar söylediği hededir.
(bkz: daha ne olsun)
bir aralar böyle bir kişiydim. Sigarayı bırakana kadar meğer ne kadar lezzetli imiş yemekler. Kilo alamıyorum, almak istiyorum diyen arkadaşlar öncelikle sigarayı bırakın emin olun daha düzgün bir fiziğiniz olacak.
fesatların coşup çamur attıkları içine dahil olduğum grup.
metobolizmasına hayran olunan kişidir.