bugün

yezidilik dinindeki kişi.
Yezidiler kendilerine "Azday Halkı" adını verirler. inançları arasında.

-Dünya sonsuzdur, dünyayı yaratan tanrı onu asla yıkmaz.
-Doğanın korunması ve doğaya saygıyı benimserler.
-Günde üç defa güneşe dönerek ibadet edilir.
-Çarşamba gününü dinlenme günü olarak kabul ederler çünkü, Melek Tavus'un yaratıldığı gün, ilk iki insanın yaratıldığı gün ve Şahid bin Car'ın meydana geldiği gündür çarşamba.
-Sonradan Yezidi olmaya izin verilmez.
-Şeytan'ın adını telaffuz etmek haramdır
-Şeytan'ın adını anımsatan kelimeleri anmak (Kitan, Şar, Şat, mel'un, na'l, lucifer) haramdır.

Yezidilik, Ortadoğu kökenli bir dindir. Yezidiler çoğunlukla Kürt olup, ağırlıklı olarak Irak'ın Musul kentinde yaşamaktadırlar. Suriye, Türkiye, iran, Gürcistan ve Ermenistan'da da cemaatleri bulunan Yezidiler'in bugünkü toplam sayısının 500,000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca başta Almanya ve isveç olmak üzere Avrupa ülkelerinde de birçok göçmen Yezidi yaşamaktadır.

1970'li yıllara kadar özellikle Urfa-Viranşehir'de yoğun olarak yaşayan ve sayıları 80 000'i bulan Türkiye Yezidileri, 1980'lerle beraber yurtdışına göç etmeye başlamışlardır. 1985 yılında 23 000'e inen sayıları, 2007 yılında 377'ye kadar (Urfa'da 243, Batman'da 72, Mardin'de 51, Diyarbakır'da 11 kişi) gerilemiştir. Türkiye Yezidilerinin büyük bir kısmı bugün Almanya'da yaşamaktadır, Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknas Uca bunlardan biridir.

---din:
Melek Tavus islam dinindeki Şeytan'a karşılık gelen cin dir. Ancak Yezidi inancında kötü bir cin değil, Allah'ın en değerli ve iyi cindir .

Yezidilik'ten önceki ilahi dinlerde anlatılan, şeytanın, yaratıcının buyruğuna rağmen insan karşısında eğilmeyip saygı göstermemesi, onun aslında ne kadar asil olduğunun tüm evrene ispatıdır ve yaratıcı tarafından sınanmıştır. işte bu sınavı başarı ile verip tüm insanlığın ve dünya işlerinin başına geçme hakkını kazanmıştır.

Ancak burada Şeytan'ın sahip olduğu özellikler diğer dinlerden farklıdır. Yezidilikte tanrı dünyanın sadece yaratıcısıdır, ancak sürdürücüsü değildir. Tanrısal iradenin vücut bulması için Şeytan bir nevi aracılık rolü üstlenmiştir. Şeytan "Melek Tavus" olarak adlandırılır ve bir tavus kuşu ile simgelenir. Tanrı özünde iyilikle dolu olduğundan ibadet edip onun gönlünü kazanmak gerekmez. Aksine ibadetin ona değil içi kötülüklerle dolu olana, Tavus'a yapılması ile kötülüğün en büyük kaynağından korunulur. Bu anlamda iyilik ve kötülüğün kaynağı aslında Melek Tavus'tur. Ahiret inancı gibi sonradan hesap verilecek bir yerin varlığı söz konusu değildir. insanın inanışına ve yaşayışına göre dünya cennete de cehenneme de dönüşebilir. Melek Tavus bütün bu işlerin denetleyicisi ve tanrının bu dünyadaki gölgesidir.

Ayrıca Yezidiklik'teki Melek Tavus incancı ile eski Zerdüştlük ve Mitraistlik'den etkilenmiştir. Günümüzde, Yezidiler oldukça kapalı ve geleneklerine bağlı olarak kültürlerini devam ettirmektedirler.

---yaradılış:
Başlangıçta Tanrı Azda kendi ateşinden Melek Tavus'u yaratır ve ona evreni ve insanı yaratma görevini verir. Bununla birlikte yaradılış işinde Tavus'a yardımcı olacak altı melek daha yaratır. Bunun üzerine Melek Tavus, Azda'nın verdiği buyruk doğrultusunda ve yine Azda'dan aldığı bir toz ile Erkek ile Kadın'ı, ve evreni yaratır. Ayrıca ayak işlerini görmesi için de dört tane de cin.

Daha sonra Melek Tavus yarattığı bu iki insanı takdim etmek üzere Azda'nın yanına gider ve Azda Melek Tavus'a "Bundan sonra bu iki insana tabi olacaksın" der. Bunun üzerine Melek Tavus "Bu iki insanı yaratan yoktan vareden benim niçin onlara tabi olayım ben sadece beni yaratan sana tabi olur, sana ibadet ederim" der. (Aslında Melek Tavus burada kibrinden değil Azda'dan başkasına inanmanın şirk olacağını bildiğinden insanlara secde etmemiştir.)

Bu ilk iki insandan toplam 80 çocuk dünyaya gelir. Daha sonra bu ilk iki insan, ideal insan konuda anlaşmazlığa düşerek kavgaya tutuşurlar ve sınavdan geçirilmelerine karar verilir. Her ikisi de bir küpe ruhlarını, düşüncelerini doldururlar ve ağzını kapatırlar. 40 gün sonra Erkek olanın küpünden Şahid bin Car adında güzel bir genç çıkar. Kadınınkinden ise sürüngenler, akrepler, çıyanlar.

Adam Şahid bin Car'ı o kadar sever ki diğer 80 çocuğuyla artık ilgilenmez olur. Bu da kadın ve 80 çocuğu arasında kıskançlık ve nefrete neden olur. Karar verirler Şahid bin Car öldürülecektir. Kadın bir parola belirler ve suikastın yapılacağını bu parolayla bildireceğini söyler. Ancak her şeyi bilen ve duyan Melek Tavus'u hesaba katmamıştır Melek Tavus, yarattığı dört cine emir verir ve cinler gece olunca bu 80 çocuğun ağızlarına üflerler. Uyandıklarında 80'i de farklı dil konuşmaktadırlar. Bu sebeple annelerinin söylediği parolayı da anlayamazlar Şahid bin Car böylelikle Melek Tavus'un sayesinde kurtulur.

Daha sonra Şahid bin Car'a dişi bir melek gönderilir ve bundan olan çocuklar Yezidilerin atalarını oluşturur, diğer 80 çocuktan dünyaya gelenlerse diğer insanları oluştururlar.

---yezidilerin kutsal kitapları:
Meshaf Reş ya da Türkçe Siyah Kitap: olarak bilinen bu kitap 15. yy da yazılmıştır ve Yezidiler'in mitolojisini anlatır. Ayrıca kitabın sonunda Yezidiler'in yapmalarının yasak olduğu şeyler bildirilir.

Kitab el Celve ya da Tanrısal izahatlar: Daha geniş bir zaman diliminde yazılmış, Yezidiler'i bilgilendiren bir kitaptır. Bu kitabın içide bu kitabın sadece Yezidiler tarafından okunması gerektiği ve yabancıların eline geçmemesi gerektiği bildirilmiştir.
Beş bölümden oluşur.
Birinci Bölüm: Melek Tavus'un ezeli oluşu, ve sıfatları. Diğer dinlerin artık hükümsüz oluşu ve kitaplarının geçerlililiğini yitirmiş olduğu.
ikinci Bölüm: Ödül ve Ceza, Reenkarnasyon.
Üçüncü Bölüm: Herşeyin Melek Tavus'un denetiminde olduğunu anlatan bölüm.
Dördüncü Bölüm: Mevsimler, yasalar ile ilgili bilgiler ve yabancı inançlara kapılmamak gerektiğine dair uyarılar.
Beşinci Bölüm: Kendisini simgeleyen kavramlara saygılı olmayı buyuran bölüm.

vikipedi
(bkz: zinedine zidan)
tavus kuşunu ve çemberi kutsal kabul eden inanıştaki kişi. buna göre etrafına çember çizilen bir yezidi, inancından ve saygısından ötürü; çember silinmeden dışarı çıkamaz.
(kaynak: murathan mungan/meskalin 60 draje)
bazı duaları bir albümde toplanmış halk.

http://www.hurriyet.com.t...rtesi/11103504.asp?gid=66
mardin de yaşayan, içe dönük topluluktur. şeytan kutsaldır çünkü melektir. "melek tavus" dur onun adı.
(bkz: ezidi)
memati'nin şarkısındaki sözlerde geçen ;
"yezidin harcı zulüm,
yiğidin burcu ölüm."
mısralarında geçen durum.
sadece adem'in soyundan geldiklerine inanırlar...
birçoğu almanyaya ve avrupanın diğer ülkelerine göçmüşlerdir. evliliklerini sadece akrabalarıyla yaptıkları için soyları saf kalmıştır, ayrıca inançları yüzünden yaşadıkları köylerde müslüman kürtler tarafından dışlanmışlardır.
(bkz: feleknaz uca)
bu yoldan çıkmış inancın mensupları ekseriyetle kürttür, çoğu yurt dışına göçmüştür. almanya da yezidi kürtler adı altında dernekleri bile vardır.
kürtlerin asıl olan dinidir. yizidi inancına göre bu dine mensup olan kişi bunu asla söylemez çoğu gizlidir.
melek tavus adı verilen esasen şeytanilerin sözde ilahı olan şeye tapanların dini.
satanizmin köylü versiyonudur.
mecusi ya da nasrani kökenli olabilir.
ölüleriyle birlikte kıymetli eşyalarını da gömen grup.
Türkmenler alınmazken bunlar istanbullara akraba ziyaredine gidiyor. içimdeki nefreti yansıtacak kelime yok.
birileri ışidin işini bitirse de bu mazlum ve zararsız halk da hayatına devam etse.
kendi içlerinde ezidi demektedirler.

şeytan betimlemeleri muhteşemdir.
Hz. Ali'yi şehit ettikleri için cezalarını çeken topluluktur. Hem şeytana tap hem hz. Aliyi oldur sonra merhamet bekle.
Yaptığım bir kültür araştırması sonucu atalarımın inancı.
Satanistin başka versiyonu.
ortadoğu'da ateistim diyemeyenlerin uydurduğu şey.
Şeytana taptıkları düşüncesi nedenli öldürülen ve dışlanan topluluk. Bu düşünceyi hâlâ besliyor olmamız korkunç.

Şeytan üzerine düşündüğünüz zaman hâlâ ona kızmaya devam ediyorsanız kibre kapılıyorsunuz demektir. Dislektik olmanın kötü yanlarından biri bu işte. Kibire mi acaba? Türkçe çok zor.

Şeytan neden lanetlendi? Kibirliydi.

Peki, Allah, çamurdan yarattığı insana herkes secde etsin diye çağırdığında ve yarattıkları arasında bir kast sistemi oluşturduğunda, bunların yaşanacağını bilmiyor muydu? Buradan şu sorulara ulaşırız.

1. Allah gelecekten haberdar değil mi?

2. Allah yarattığı duygulardan habersiz mi?

3. Kibir lanetlenmeye neden olacak kadar korkunç bir duygu ise Allah neden kibir denilen o şeyi yarattıklarının içine koydu?

4. Allah kibirin ne denli güçlü olduğunu biliyorsa neden şeytanı lanetleyip ona kendini affettirmesi için hic şans vermedi?

Eğer her şey gerçekse Allah bizlerin hiç sahip olamadığı, ismini bile bilmediği, hissetmediği bir duyguya sahip demektir. Kibirden bile üstün bir duygu. Nedir bu? Ben bilmiyorum.

Allah duygulardan bağımsız diyorsak ki biliyorum diyeceksiniz, şeytan, adem ve Allah üçgeninde yaşanan her şey duygusaldı. Neden şeytanın duygularına kapilmasi bizi bu denli rahatsiz ediyor gençler.

Ve siz şeytanın Adem'e secde etmesini istiyorsanız insan olmakla ilgili korkunç bir kibire sahipsiniz demektir. Ben mesela şöyle düşünüyorum. Ben neden beni yaratmış o mükemmel gücün karşısında bir başkasına secde edeyim? Kendimi tanıyorum. Etmem.

Şeytan onu yaratan karşısında neden bana gelip secde etsin?

Bence orada Allah'ı en çok seven varlık şeytandı. Allah oradayken kimsenin karşısında eğilmedi ve eminim Allah bana secde et deseydi, hiç çekinmeden ederdi. Beni ateşten yarattın dedi, haklıydı. Onu çamurdan yarattın dedi, haklıydı. Ben onu kandırabilirim, ondan güçlüyüm dedi. Yine haklıydı. Dediğini yapabildi mi? Yapabildi.

Arkadaşlar biliyorum hepiniz möhemmelsiniz siz böyle şeyler yapmazsınız ama ölümden sonra şu düşündüklerim nedenli dur şunu bir deneyelim diyip şu sahneyi tekrar canlandırsalar, şeytana olanları bildiğim halde yine Allah'ın karşısında kimseye secde etmem. Beni 500 yıl taşlasınlar yapmam. Niye? Çünkü Allah beni böyle yarattı. Bildim bileli böyle biriyim ve kendimi çok denedim, düzeltemedim. Yaradılış işte. Ve sanıyorsunuz Allah beni böyle yarattıktan sonra, beni karakterimin altında ezmeye çalışacak. Ben sanmıyorum.

Konuyu toparlarsak, yezidiler bir zamanlar bunları düşünmüş ve benden daha iyi insanlar oldukları için şeytanın Allah ile hiçbir sorununun olmayacağına inanmışlar. Zaten şeytan onlara göre cezasını çekti.

Size göre neden cezasını çekemedi siz onu sorgulayın. Bir put belirlemiş durumdasınız ve onu taşlayıp bi de bu nedenle ölmeyi göze alıyorsunuz. Allah'ın gözüne girmek için ne garip bir çaba.

Üstüne günahların suçunu şeytana atıyorsunuz. Neymiş şeytan yoldan çıkarmış. Arkadaş yine çelişiyorsun. Sen şeytanın secde etmediği insanın soyundan geliyorsun, şöyle demen gerekir. Şeytan kim? O kim beni kandırıyor?

Bak bunu diyemiyorsan şeytan yine haklı demektir. Bu kim ya dedi, secde etmedi.

Ve sona geldik. Yezidileri hiç suçlamayın bence. insanlar hiç olmazsa sorgulamış bir zamanlar. Bu yüzden yezidiler kalp ben.
Kurucusu Adiy b. Müsafir'dir. Genellikle Türkiye, Irak ve iran’da görülen senkretik bir inanç örgüsüne sahip topluluğa mensup olanlara verilen isim.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar