1. 1.
  celebi sultan mehmettarafından haci ivaz bin bayezid e yaptırtılan bursa da bulunan cami. 1419 da yapımı baslamıs, 1422 de eser tamamlanmıstır. erken donem osmanlı mimarisine guzel bir ornektir.

  hemen karsısında yesil turbebulunur. iznik cinileriyle bezenmis her iki yapıda goreni kendisine hayran bırakır.

  semt adını bu iki eserden alır. farklı bir buyusu vardır semtin. insanı gecmise goturur, bir huzur hissettirir. caminin ve turbenin arasından gecen cadde de yazın mısırcılar, kısın kestaneciler bulunur. etafındaki cafeler essiz bir bursa ovası goruntusu icin imkan tanır. bursa yı, tarihi hissetmek icin onerilen yegane yerlerdendir.
  ... kabaktadi
 2. 2.
  https://archnet.org/libra...a_Yesil-Cami-Mosque_1.jpg

  http://www.thais.it/archi...islamica/md_res/00212.jpg
  ... kabaktadi
 3. 3.
  Kısa Bilgi:

  Bursa'nın Yeşil semtindedir.

  Yeşil Cami, ters T planlı camiler grubuna girer. (Bazı kaynaklarda buna Zaviyeli Camiler ya da Bursa tipi denebilir.)

  Kuzey cephesinde son cemaat yeri yoktur. (Çelebi Mehmet'in ani ölümü üzerine yapılamadan kalmıştır.) Bu cephedeki büyük ana kapıdan 2.30 metrelik dar ve karanlık bir koridora girilir. Koridorun gerisinde Bizans başlıklı ikişer sütun bulunur. Bu koridor, doğu ve batı ucunda üstü tonoz örtülü yan odalara açılır.

  Alçak bir girişten sonra orta mekana gelinir. Bu mekandaki 13metre çapında, 25 metre yüksekliğindedir ve mihrap önü kubbesine Bursa kemeri ile bağlıdır. Caminin iç mekanındaki tezniyat bütünü ile uyum içinde ve göz kamaştırıcıdır.

  Müezzin mahfili, Bursa kemerlerinin üstüne kadar çini ile kaplanmıştır ve hünkar mahfili muhteşem çini dekorasyona sahiptir. Korkuluğu ayrıca bir çini harikasıdır.

  Mihrap eyvanının doğu ve batı pencerelerinin üstünde duvara yazılmış eş iki yazı vardır. Daire biçiminde olan bu yazılardan biri kırmızı, diğeri yeşil olup, birinin içinde ahmet Vefik Paşa'nın adı geçmektedir.

  Yüksekliği 10.65 metre olan mihrap, çinilerin en güzel olduğu kısımdır. Mihrabın dış çevresindeki kufi ve sülüs karışımı yazı dikkate değerdir.

  Kuzeybatı ve kuzeydoğu köşelerindeki minareler yenidir.
  Resimleri için

  http://wowturkey.com/foru...c.php?t=15877&start=0
  1 ... gozdewell
 4. 4.
  bursa'da bulunan camii 1422 yılında yapılmıştır. camii çinileriyle ün yapmıştır. duvarları 2 mt. yüksekliğine kadar mavi ve yeşilin çeşitli tonlarında, altı köşeli çinilerle kaplıdır.
  ... adiinsan
 5. 5.
  istanbul kayabaşı köyü ile şamlar ormanı arasında yer alan cami.
  ... kolibandı
 6. 6.
  konya' da afra alışveriş merkezinin arkasında bulunan cami. sonradan yıkılarak yeniden yapılmıştır.
  ... dalton ana
 7. 7.
  Bugün gittim gördüm. Resterasyonu bitmek üzere. Daha ince işçilikler bitmemesine rağmen, etraf dağınık kir içinde olmasına rağmen resmen büyüledi beni. Osmanlı tarihinin tartışmasız en güzel en etkileyici camilerinden biri Yeşil Cami. Sanırım 1 ay içinde açılışı yapılacak. Resterasyonu yapanlar gerçekten mükemmel bir iş çıkarmışlar. Tebrikler hepsine.
  ... selcuk1404
 8. 8.
  22 Nisan'da Başbakan tarafından açılışı yapılacakmış. Bugün yerinde öğrendim. Ulucami'den sonra eşsiz güzellikte camisine kavuşuyor Bursa.
  ... selcuk1404