bugün

cezanın tüm türkiye ye rap in ne demek olduğunu göstereceğini umduğumuz albümdür.
Sezen aksu ve yabancı featlerle mukemmel bir album olacak.Bu ay ıcerısınde cıkması muhtemel.Sureklı ertelenmesı cezanın sesındekı problemlerden dolayı.Aslında ıyı oldu guzel featler eklendı beatlerın cok saglam oldugundan soz edıyorlar.Sabırsızlıkla beklenen album...
bu albümden önce cezanın maxi single'ı cıkıcak. sanırsam 3-4 parça olacak.
ceza-fan sitesinde albümün gecikmesi adına yapılan açıklama aynen şöyledir;

Uzun bir bekleyişten sonra nihayet Ceza'nın Yerli Plaka albümünün kayıtları bitti.Bu Albümün başına aklınıza gelebilecek her türlü aksilik geldi...Önce Ceza'nın ses telleri problemi uzun bir ara vermemizi gerektirdi.Arkadan kar kış derken bir ayın üstünde zamanı da öyle harcadık...Bunun yanısıra albümde düetleri olacak çok değerli sanatçıların biraraya getirilmesi ve kayıtları için zamanlamaların ayarlanması ciddi bir zaman kaybına neden oldu.Birçok şarkı Ceza'nın sizlere olan saygısından dolayı çok ince elenerek defalarca üzerinde çalışılarak yinelendi. Birçok şarkı ya değiştirildi ya da albüm dışı kaldı. Ceza'yı tanıyanlar ne kadar mükemmelliyetçi ve titiz olduğunu bilirler.Ceza'yı Ceza yapan en büyük özelliklerinden biri olan titizlik albüme tamamen yansıyınca bu gecikmelerin de önüne geçmek tabi ki mümkün olmadı. Zaten karar verilmişti.Acele,"haydi geciktik" diye detayları atlanmış bir albüm olmayacaktı "Yerli Plaka"...Tüm baskılara ve sıkıştırmalara rağmen Ceza içine sinmeyen tek nota , tek söz bile koymadı albüme.Geciksin ama bir adım ileride gerçek Ceza lezzetinde albüm olsun istedi Ceza ve bunuda bence çok ama çok fazlasıyla başardı. Aksilikler kimi zaman hepimizi (sizler de dahil) ciddi olarak isyan etme seviyesine getirdi... Sinirler bozuldu, yeniden düzeldi ama hepsi albümün en iyiyi yakalaması içindi.

Hepimiz albümle yattık albümle kalktık. Her dinlediğimiz yeni parça ile resmen dağıldık. Benim, sizlere bu albümle alakalı olarak söyleyeceğim tek bir söz; bu albümde en az 4-5 albüme çıkış parçası olabilecek sayıda mükemmel şarkılar var. Her parça için günlerce, gecelerce sabahlara kadar kayıtlar yapıldı. Mixlerde ve kayıtlarda en ufak hataya yer vermemek için Digitolia Stüdyoları 7/24 saat hizmette sınır yoktur felsefesi ile stüdyo tarihinin en mükemmel albümüne imza attı.Sana buradan özel teşekkürler Ayhan Sayıner.Bu Albüm için o kadar çok insan seferber oldu ve emek verdiki ben sayılarını unuttum. Albümü elinize aldığınız da kapağından kitapçığına, kitapçığından ses kalitesine dahi Avrupa standartlarından çok daha ileri ve kaliteli bir albüme sahip olacaksınız. Şarkılara gelince , bence bu albümün asla bir çıkış parçası yok! çünkü; şarkıları birbirinden ayırmak neredeyse imkansız... Hepsi sizi değişik yerlere alıp götürüyor. Bu albümde Ceza'nın hayat hikayesinden, felsefesine, hissettiklerine çok daha yakınlaşacaksınız. En önemlisi benim fikrime göre çok büyük dikkatle hazırlanmış parçaların arasında en sevdiğinizi bulmanız mümkün olamayacak. Her parçada değişik lezzetler bulacaksınız. Hepinizden şu anda tek laf duyuyorum: "Herşey iyi güzel de arkadaşım nerede bu albüm , ne zaman çıkacak ?" Bunun cevabı için Hammer Müzik insan üstü bir gayretle çalışmakta... Albüm Almanya'ya mastering için gitti. Masteringden dönüşte Kültür Bakanlığı işlemleri hızlanacak. (Kültür Bakanlığı işlemleri hergün yeni mevzuat çıkardığı için devamlı uzamakta)... Ve... Nihayet umduğunuzdan daha kısa bir süre sonra Yerli Plaka elimizde olacak.
türkiyede illerin trafik kodlarıyla başlayan, taşıtların görülebilecek şekilde ön ve arkasına asılan levhalardır. il trafik kodundan önce mavi boyalı alanda "tr" yazıyorsa yerli plakadır. aksi taktirde yabancı plaka olmaktadır.
artık çıksa da ceza bu kadar zaman ne yapmış bir görelim dediğim albümdür. sago askerde olmasına rağmen 2 ep ve bir albüm çıkarmasına rağmen * cezanın bu süre zarfında sadece bir singlela yetinmesi ve albümü sürekli ertelemesi sagonun son ep sinde 'albüm dediğin nedir lan' sözlerine neden olmuştur.
umarım başarılı bir albüm olmuştur ki bizim de ceza için söylediğimiz 'artık piyasa oldu,nerde o eski tarzı' sitemlerimizi boşa çıkarır.
ceza 'nın ses tellerindeki rahatsızlıktan ve albümdeki düet yapan sanatçıların hepsini teker teker stüdyoya sokmak güç olduğundan ötürü; uzun bir zamandır çıkmasını beklediğimiz ne yerli plakaymış dediğimiz ceza' nın çıkacak albümü.
işte albümün playlisti ;

01 KEMERiNi BAĞLA
02 YERLi PLAKA
03 GELSiN HAYAT BiLDiĞi GiBifeat. SEZEN AKSU
04 ŞAŞKIN OĞLAN feat. AYBEN
05 SEN OYNA DiLBER Remix
06 DARK PLACES feat. TECH N9NE
07 ORIENTJAZZfeat. Samy Deluxe, Afrob& Sahtiyan
08 EFKAR PERDESi
09 HADi BiZE BAĞLAN feat. Eko Fresh, Killa Hakan, Summer Cem
10 FARK VAR
11 GECE GÜNDÜZ KARIŞMAZ
12 PUSULAM YOK feat. Alaturka Mavzer, Mihenk Taşı, Emre
13 ÖNCE KENDiNE BAK
14 GENE ELDE MENDiL FeatSahtiyan & Yener
15 ACI BiBER
16 HiZA VE NiZAM YOK
17 NE BENiM
yerli plaka albüm kapağı

http://img124.imageshack.us/img124/8262/ceza2ej4.jpg
yılın en iyi türkce rap albümü olucağına inandığım albüm, ayrıca albüm için cekilen klip resimlerinde hummer jip gören ''bling bling hiphop'' tanımı yapan arkadaşlar için söylemek istediklerim, klip bi asansor şeklinde imiş ve asansor yükseldikçe etrafındaki insanların coğaldığı, alçaldıkça hepsinin kaybolduğu bi klipmiş... * ** *

edit:dinledim albumu, 'rapstar' çok daha güzeldi.
albüm kapağındaki resmin ve yazı fontunun Amerikan rap albümlerini andıran ceza albümü. *
turk rap tarihini en iyi albümlerinden biri olacağı kesin olan albüm. albüm satısı olarak da en fazla satısa sahip albüm olcaktır büyük bi ihtimal.* 31 ağustos iple cekilmektedir.
ceza'nın 3. solo albümüne de adını veren harika bir rap yapıtı.
snippet yayınından sonra anlaşılacağı gibi mükemmel bir albümdür.
yerli plaka klibi ceza-fan.com da yer aldıktan sonra site göçmüştür.
son dakikalarda yavaslayan site olmus durumdadır. ayrıca understation radyoda da yerli plaka çalmaktadır.
klibi ceza.fan da gösterilmeye başlanmıştır.ayrıyeten dream tv'de de yayınlanmaktadır.
nihayet piyasaya çıkan ve mükemmel bir imza gününe sahne olmuş albümdür. nitekim underground'un bir çok ismi imza günündeydi.
albüme de adını veren mükemmel şarkının sözleri aynen şöyledir;

yükselen ben değilim bak asansör, şayet beni uçarken gördüysen senin gözün kör, peşimde onlarca yalaka sahte post var,
eninde sonunda yalnız bırakan o dostlar, bir bakayım derken şöyle, ben içine girdim öyle, bu ortam işte böyle, bu nasıl iş söyle, ipi kopmuş alemin, çivisi çıkmış dillerin, inadım inat giderim tersine dilim fenerim, yol uzun ve pek dikenli çok uzun lan ben tükendim, yoksunum biçare kimi zamanda yalnızım, avare gezdim bak ne hale geldim, kim nasıl baktıysa öyle gördü ben buyum, nokta koyduk bitti, her bir yandan çektiler şu etime saplı kancaları, ve her gün engel ektiler belli var bir korkuları, bu yerli plaka korkutur, herkes sanar dengimdir, kimse bilmez ancak ceza nefretten de eskidir.

nakarat

öyle dar bir yerdeyim ki dünyam bek küçüldü, tek bir yanlış çok gözüktü geldiğim yer hep gürültü, pek sıkıntı çekti millet sabreden kazandı, benimle raks edenlerin kaçında var yürek, bir çok çakal rapin önünde tek bilek, birçok kanal taraflı yazdı gazeteler yalan, ve çok samimim dostlarımda var, en önemlisiyse biliyorum ki yükselen ben değilim alçalan duvarlar sadece ve sadece, çok fazla dikkat çektik bu taktik değildi, gene de kapladı herkesi panik, buna tanık olan her genç tarihi yazsın, bir işe yaramazsa bu durur en alt katta, bir bakmışsın teker teker dökülmüş tüm dostlar, ne ad nede sanın kalır ve unutulur gidersin, yükselirken ekmek yerken, yere düşerken saçmalarsın, hiç süren yok suyun ısındı güneş doğdu kuyu kazılmaz.

nakarat

dört koldan taciz çok belli bariz, makas alır kızlar yanaktan erkeklerse diss, farklılaşma çabası içine girdi herkes,
ghettolarda bile mohikan var oğlum, her bir kafada farklı ses, farklı vizyon her sokakta yükselir duvarlar, yabancı marka giydi her kesimden muhalefetler, ellerinde boş bir defter yazıldı aynı şeyler, daim kullanıldı aynı renkler anlaşılmaz boş resimler, ömürde belli ineceğin o katta,
düşeceğiz birlikte belki sanma kurtuluş var, kader bu belli olmaz kaçıp gider yanından herkes,
zaten biz birer hiçiz şayet bu böyle olmasaydı unutulur muydu o eski sesler, bulut olursa yağmur beklenir güneşli günler çok yakın, ve rüzgarım hep esti, kısa bir not sazın içinde şeytan yok, 77 Üsküdar yani bu plaka yerli...

nakarat

plaka yerli bak, sırtı terli çok ve başı dertli vah, eski hali yok,
ne olacak, yükselen ben değilim alçalan duvarlar.
"lolipopları yaladım, hummerlara bindim, para bok gibi imajı verdim.. şimdi ben bunları nasıl düzelticem.. en iyisi hepsi bi şakaymış gibi gösteriyim yeni klibimde, bide bu klibi anlamayanlar beni dinlemesin dedim mi, tamamdır oldu bu iş" diyen şahsın yayınladığı son albüm, son kıl, son tüy..
olmamış albümdür.
beklemeye değer bir album olduğu, daha ilk dinlemede anlaşılmaktadır.

sözler su gibi, müzik can alıcıdır. helal sana ceza.
ilk Amerika'da siyah ırkla başladı bu müzik.rap...sonra Avrupa'ya da yayıldı.bizim ilk öğrenmemiz Almanya kaynaklı rapçiler ve'Almancı' tabir ettiğimiz vatandaşlarımızın etkileriyle oldu.Hatta ilk rap denemelerini de yapanlar o Almancı tabir ettiğimiz vatandaşlarımız arasından çıktı. Cartel vardı o zamanlar.nostaljik tabii ama şu an dinlenebilecek bir sound değil maalesef. O zamanlar farklıydı,rape alıştırdı bazı bünyeleri.sonra ne oldu? bu müziğe gönül verenler türedi yavaş yavaş. Ve Almanya ghettolarının ikinci sınıf raplerini taklit etmeyi reddettiler.
Rapin doğduğu yerde, Amerika'da ne oluyor,onları takip etmeye başladılar. Tupac vardı o zamanlar. Snoop Dogg,DMC,notorious big,eazy e vardı.
Türkiye'de de gerçek rapin ilk tohumları atılmaya başladı. Silahsız Kuvvet,Nefret vardı. Kuvvet Mira'nın ilk hali vardı. Efsane şarkılar yaptılar,hala dinlenilebilen. Almanya'dan gelen ihraç fazlası raple yetinmediler. kendi kendilerini geliştirdiler ve rape Türkçe kimlik kazandırdılar. 'Yeraltı Operasyonu' gibi bir proje gerçekleştirdiler, herkes yavaş yavaş uyanmaya başladı. Nefret albümleri, Silahsız Kuvvet, ardından Sagopa Kajmer albümleri. Ceza,Sagopa Kajmer,Dr fuchs,Fuat,Sahtiyan vardı.Türkçe rap durmadan gelişiyordu. Sagopa kajmer 'bir pesimistin gözyaşları' gibi hala Türkçe Rapin en iyi albümü olan bir efsane çift cd lik albüm çıkardı. Ceza'nın ilk solo albümü olan 'med cezir'in hem tüm beatlerini,hem prodüktörlüğünü yaptı. Bunlar gibi çokça gelişme oldu. Bir sürü rapper çıktı,aralarında çok kaliteliler de vardı. Raziel,Da poet, mozole mirach, saian,sitem depresif,karaçalı,echo,menzil.. New York soundları dinliyorlardı,onların kalitesinde işler yapıyorlardı.hem beatlerini,hem masteringlerini,hem vokallerini başarıyla icra ediyorlardı.hem de undergroundda.destek olmadan,kendileri istedikleri için.büyük çabalarla..

Derken günümüze geldik.Ceza eski ceza değildi artık. o underground değildi artık,kendi istediğini söyleyen ceza değildi, Türkiye'den özgün beatler kullanan Ceza değildi. Türkiye'nin Eminem'i,50 centi olmaya çalışırken, Almanya'nın Eko fresh sounduyla, işe yaramaz beatler ve halkın söylemesini istediği sıradan sözlerle, 13-14 yaş grubunun özenti desteğiyle buralara geldi ve 'Yerli Plaka' adlı bir albüm yayınladı. Rapten anlayan, Türkiye'deki gelişimini bilen, bu albümde sezen aksu feati ve tech9 feati dışında kaliteli bir şarkı olduğunu iddia edemez. çok kötü mü diyoruz,hayır. ama çok sıradan,kesinlikle ceza'ya yakışmayan, yeni soundlarla alakasız,özenti,beat açısından tamamen hayal kırıklığı..

bizim rapten anlamayan bilinçsiz halkımız bunların yerine 50 cent dinler en azından ses kalitesi daha iyidir. ceza da o yolda. west coast yaptı desek değil,east desen hiç değil,kendi tarzı desek değil,özgün desek değil. Almancı rapi,Eko fresh rapi yapmış ceza.bırakın 'Türkiye'nin en kalite rap albümü' olmasını 'iyi' denilebilecek bir albüm bile değil,kimse kendini kandırmasın.

ceza'ya bir kinim mi var,hayır..sadece eski Ceza'yı özlüyorum..
hergün aynı günün farkı yok
günden güne aynı gibi aynı show
sizlerden önce gelir her bir flow
bizden sözedip durur her bir toy

şeklinde nakaratı olan 'dark place' adlı tech9 feati çok sağlam olan albüm aynı zamanda.
d&r sıralamasında tüm albümler kategorisinde en çok satan 2. albümdür. hiphop albümler arasında ise 1. sıradadır.
her ne kadar rapstar da olduğu gibi dillere dolanabilecek şarkısı olmamış olsa da güzel olmuş albüm.