bugün

aksaraydan sonraki semt.ido yenikapı terminali burada bulunur.
efsane göre 4.murad alkolü,tütünü ve fal bakmayı yasakladığı zaman, yasakların uygulanmasını teftiş için kıyafet değiştirip, halkın arasına girip, denetimlerde bulunurmuş. Bir gün bu denetimler sırasında bir kayıkçının teknesine binmiş ve kayıkçının ağzını arayıp, halkın yasaklar hakkında ne düşündüğünü öğrenmek istemiş. Konuştukça kayıkçının fal ve yıldızname ile uğraştığını öğrenen 4.murad, kayıkçıya padişahın nerde olduğunu sormuş, kayıkçı da efendimiz denizin ortasında bir yerlerde diye cevap vermiş, iyice meraklanan padişah, denizin ortasında nerdedir diye sorunca, kayıkçı ben padişah olmadığıma göre padişah sizsiniz efendim diye cevap vermiş. Bu cevap 4.murad'ın hoşuna gitse de yasaklarına uymadığı için sinirlenmiş. Yine de kayıkçıya son bir şans vermek gerektiğini düşünmüş ve kayıkçıya istanbul'a hangi kapıdan gireceğini bilirse onu bağışlayacağını söylemiş. Kayıkçı ise ben şimdi hangi kapıdan gireceğini söylersem, padişah başka kapıdan girer diye düşünüp padişahın gireceği kapıyı bir kağıda yazıp padişaha vermiş ve efendim yarın şehre girdikten sonra bakarsınız diye de eklemiş. 4.murad şehre girerken askerlerine yeni bir kapı açılmasını emretmiş ve şehre ordan girmiş, şehre girdikten sonra kayıkçının verdiği notu açan padişah notta şu ifadeyi görmüş:
"yeni kapınız hayırlı olsun padişahım"
bunun üzerine yeni açılan kapının bulunduğu bölgeye yenikapı ismi verilmiş.