bugün

bayanlarda daha sık rastlanılan, kötü ve acı verici bir ilişkiden çıktıkdan sonra, yeni bir ilişkide aynı yıkıcılık olmasından çekinmek.
(bkz: kompleks)
çeşitli sebeplerden dolayı insanlara güvenini yitirmiş bir kişinin içinde bulunduğu durum. kimi zaman üzer, bazen ise "yeni bir ilişkiye başlayamama" evresinde kalbin ve beynin tamamen boşalması en güzel tedavi yöntemidir kişi için.
genel olarak, karşı cinse olan güvensizliğin sebep olduğu ruh halidir.
ee malum, hayat tekerrürden ibarettir. Kormak normaldir, yaşanılan hüsranlar, yıkımlar, o kayıplar tekrarlansın kim ister! fakat ne kadar korkulursa korkulsun bazı durumların önüne geçmeye gücümüz yetmez, bunu da unutmamak lazım, heralde.
ilişkiden korkma sebebi yine aynı mutsuzlukları yaşama ihtimalidir. ancak çok aşıksan gözün hiçbir şey görmez ve korku ölür. tüm suç sizi üzmüş eski sevgilidedir.(mi gerçekten de? düşünmek lazım)
korkan kişi, bitirdiği ilişkinin acısını çekmeye mahkumdur.
bir önceki ilişkiden kalan kırıkları süpürmüş ve hatırladıkları "o" nun yaşattığı güzel anlardan ibaret olan, buna bağlı olarak da "gelen gideni aratır mı acaba" diye hayatı sorgulayan bünyenin içinde bulunduğu durum.
eski ilişkisinden battal boy kazık yiyen kişinin korkusu. ilişkiden kaçsan da, sakınan göze çöp batıyor. sırılsıklam aşık olunca da, korku kalmıyor.
"ben ne zaman kimle sevişsem hala seni aldatıyorum" bu düşüncede olan kişidir.
(bkz: ilişki benden korksun).
yenilen kazığın acısı geçmemişse, her iki tarafta da görülebilecek korkulardır.doğaldır.
eski ilişkiden kalma korkuların devamıdır.
korkarsınız çünkü eski ilişkinin yarası kapanmamıştır. tekrar aynı yerden yara almak istemezsiniz. içinizde fırtınalar kopuyordur. canınız hala acıyordur ve yeni bir ilişki de hep aynı olayların yaşanacağını düşünürsünüz.
sütten ağzı yananın yoğurdu üfleyerek de olsa yiyememe durumudur.
her şey gibi bu da zamanla geçer.
eskisinden aldığı darbeler yüzünden bir diğerinin önünü tıkamaktır.

ancak her zaman unutulur ki, sizi izin vermediğiniz sürece kimse sizi üzemez, o insanın sizi üzümesine kendiniz neden olmuşunuzdur. bunu bildiğiniz için aman olmasın daha iyi mantığı ile hareket etmek siz kolay gelir.
içinde bulunduğum durumdur. hala atlatamadığımdır. insan istesede istemesede -heleki başak burcu erkeği olunca- bağlanmaması elde değildir. 1.5 yıldır bana aşk besleyen bir kıza benimde aşık olup, annesi ve öss sebebiyle ayrılıp tekrar, en son beraber olma komedisinde; hayatımın aşkını bulduğumu inandığım anda o 1.5 yıldır bana aşık olan ve uzun ayrılık döneminde beni unutamayıp tekrar beraber olduğum kız, karşıma geçti ve bu ilişkiden soğudunu söyledi.

işte yeni bir ilişkiden korkmanın arka planı.
sevmeye engel evcil acılar beslenmektedir.

yılmaz erdoğan
bi siktir git'in kibarcası.
(bkz: öğrenilmiş çaresizlik)
özellikle algısı yüksek insanların daha önceden edinilen tecrübeler ışığında, kılın kırk yarılacağı, üstelik saçmalıkların mantık çerçevesine oturtulmaya zorlanılacağı, ilk haftadan sonra itinayla tahammül sınırlarının zorlanacağı bir ortamdan kendisini çekmeye çalışmasıdır. korkmak mıdır? hayır, tahammül edememektir.
sistematik duyarsızlaştırmayla üstesinden gelinebilecek durum.**
(bkz: korkma ısırmaz)
Eskilerine sünger çekemeyen tarafın endişeleridir.
çok uzun zaman boyunca birini beklemiş ve sağlam bir kazık yemiş olan bireyin içinde bulunabileceği durumdur. aslında tam da bu sırada kişinin karşısına çıkan kişi tam da aradığı doğru kişi olabilmektedir. eğer eskileri bir kenara atmayı başarır gerçek duygularını dinlerse zaten korkmak için bir sebep kalmayacaktır. asıl önemli olan doğru olduğuna inandığı kişinin de bu şekilde hissedip hissetmemesidir. eğer duygular karşılıklıysa değmeyin keyfine dedirten hadisedir.