bugün

gelene hakaret gidene bir nevi övgü niteliği taşıyan saptama.
inanmam. Yeni birine kaptırırsanız kendinizi kimseyi aramassınız.
nedense son zamanlarda hemen her konuda çok fazla sarfedilen cümle.
- ahmet ben geldim. mehmet nerde?
- şimdi çıktı abi.
- arasana.
ne hikmetse cok dogru bir hukum oldugu tekrar tekrar tecrube edilen durum.
aşk oyunu buna derler güzelim aklını başından alır dizeleriyle kenan doğulu' yu aklımıza getiren cümledir.*
(bkz: büyük yalan)
gereksiz, manasız, kesinlikle doğru olmayan cümle.. hiçbir gelen gideni aratmamıştır.. hatta hayatıma son gelen kişi gidenler olduğunu bile unutturmuştur.. yalan yani bu cümle..
(bkz: gelen gideni yalatır)
ahmet necdet sezer'i kötüleyenlere verilebilecek cevap.
giden, gitmişmidir acaba. gelende de gidenden izler mi aranıyordur ne?
gidenin de bir zamanlar gelen oldugunu anımsarsak eğer geçmişe fazla takılmayıp anı yaşamamız gerekliliğini anlamış oluruz.
kesinlikle doğru bir sözdür. elindekinin kıymetini bilmeyip kaybedersin, yerine gelen ondan daha beterdir. olayın özeti budur.
Beterin beteri vardır, tadındaki deyiş.
lise 1'De giren matematik hocama zor soruyor diye bütün yıl içimden küfür etmiştim. nedeni; notlarımın 65'i geçememesi idi.
10.sınıfa geçtiğim de gerçekten lise 1'de dersimize giren hocamızı arar olmuştum.
çünkü; bu hocamız küçük bir işlem hatasından puan kıran, geçen senekine göre daha zor soran bir hoca idi hatta aynı kaderi paylaştığımız arkadaşım ile bir sürü hakaret etmiştik kendisi hakkında. yine 45 civarı notlar alıyorduk ki, bu notla bile sınıf ortalamasını geçiyorudm ama yine de kendisine karşı bir nefretim vardı.
bu hocamız da geçen sene ki hocamız gibi okul değiştirince; ben ve benim gibi düşünenler derin bir ohh çekti. hepimizin içinde artık matematikten düşük almıcaz, notlarımız 3'ün altına inmeyecek gibi bazı garip düşünceler yer alıyordu.
fakat ve fakaattt, bu sene gelen hocamız o kadar kazık sorular sordu ki; ilk sınav notum 30!. kadın derste işlemediği, anlatmadığı soru tiplerini sınavda soruyordu. üstelik, 3 kişi 45'i geçmesine rağmen, sınıfı başarılı bularak!!
2.sınav da sonuçlar açıklanmasa bile ona benzer şeyler geleceği için şimdi ki hocamıza, diğerlerinden de fazla içimde bir nefret oluştu. sadece benim değil tabi. bütün sınıf. gerçekten her sene, keşke geçen sene ki hocamız olsaydı diye iç geçirmeye başladım. 'gelen gideni aratıyor sözü' çok doğru bir sözmüş diye düşünmeye başladım. evet gerçekten de gleen gideni arattı. keşke aratmasaydı...
artık en büyük korkum, gelecek sene yine hocamız değişirse ki* 0'Dan aşağı not alamayacağımın ispatı olacaktır. bana düşen de bu olumsuz zinciri kırıp, bu sözü tarihe gömmek*
söylenmesine gerek olmayan, zaten bilinen bir durumdur. yahu herkez aynı değil ya! her halde gelen gideni aratacak... bunu dile getirmeye ne gerek var ?
çok kullandığımız sözdür.

-hoş geldin.
-hoş bulduk. muallâ nerede?
-seni bekledi bekledi, gitti. o gitti, sen geldin.
-ara şunu. yakınlardaysa gelsin.
-aratma şimdi, gelmez.
-ara sen, ara.
su an tamamen icerisinde bulundugum durumu anlatan tümcedir. söyle ki;
bir kac gün öncesinde eksi sözlük ün yazar alimini duyup baliklama atlamistim. ancak sunu gördüm ki uludag sozluk, eksi ye bir cok alanda fark atmis. söylemem o ki; isim yapmis eksi sadece popülerlikten ibaret. kendimden utaniyorum, uludag a ihanet ettigim icin. * *
fenerbahçe için gelen-giden şeması:

giden gelen

hooijdonk anelka
anelka kezman
kezman guiza
bu mantığı güden bir web sitesi. birçok programın eski sürümleri bulunabilir.

(bkz: oldversion com)
genellemenin önde gideni.
yanlış tercihlerde uzman olanların hayat felsefesi.
ne gelen biter ne giden. iyisimi her geleni hayatına sokma kimse de kimseyi aratmasın kuzucum.
sezen aksu şarkısıdır:

Haydi gel seninle şöyle karşı karşı
Gel olmaz inan ki kavga ve gözyaşı
Ayrılmak olmaz istemiyorsak seninle
açıkça konuşmalı
Gel bugüne kadar olanlar olmuş
Hepsini unutalım x2
Gelen gideni aratır derler
Bırak nazı anlaşalım x2
Haydi gel bir kez daha denemeli
Gel her şeyi doğru dürüst söylemeli
Ayrılmak en kolay çözüm inanki
Gel görelim gerceği x2
Gel bugüne kadar olanlar olmuş
Hepsini unutalım x2
Gelen gideni aratır derler.
Gelenin gideni aratmadığı tek yer victoria secret defilesidir.
gelen ağam giden paşam mentalitesindeki zavallı bünyelerin kısa zamnda algılayacağı haklı önerme.
gelen gideni bırak aratmayı, ruhuna rahmet bile okutur.
doğrudur. (bkz: yağmurdan kaçarken doluya tutulmak)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar