bugün

Aslında bu tarz entryleri hangi başlık adı altında toplayacağımı bilemediğim için bu başlık altında yazmaya karar verdim.

Mesela bunlardan biri son zamanlarda herkeste bir ünlü, yetenek, başarı konularında bir tartışma var. Bunda şöyle bir düşüncem var. Mesela güncel olduğu için futboldan örnek vermek istiyorum. Dünyanın en iyi futbolcusu olarak messi veya Ronaldo arasında tartışma yaşayanlar var. Bana göre ise ikisi de değildir. Böyle bir yorumda bulunabilmek için dünyadaki tüm bu gruba girecek kişiler arasında bir değerlendirme yapmak gerekiyor. inanıyorum ki dünyanın bir noktasında ikisinden de daha iyi yeteneklere sahip biri mutlaka vardır. Veya dünyanın başka bir yerinde çok iyi resim yapan, şarkı söyleyen, enstrüman çalan birileri mutlaka bulunuyordur. Peki bu isimleri diğerlerinden ayıran nedir? Biraz şans, biraz yetenek, biraz da fırsatları değerlendirmek, biraz da reklam sanırım. Dünyanın en iyisi derken diğerlerine haksızlık yapmamak gerekir.
konuşacak biri lazımsa kimse olmaz.
kadınlar güzelleşir, erkekler güçlenir.
Kime değer veriyorsan onun senin degerini suistimal edecek kadar nankör olması.
Putperest yazarları donuzlamaya başlayalı bilgi içerikli entrylerimi eksileyen azaldı demek bunlar sadece dine değil ilme bilime insanlığa doğaya hayvana herşeye karşılar bu putçu yazarlar adam olur ama biz göremeyiz.
Volkandan çıkan lav kelimesi ingilizcedeki love kelimesinin okunuşundan geliyor olabilir, ikisi de ateşli, ikisi de insanı yakıyor!!!
öbür dünya'ya gidecek yaşlı erkeklerin kulaklarının rengi sararıyor ve de kulak , kulak memesinden aşağı çekiliyor gibi uzuyor.
keller güneş enerjisi ile çalışıyor.
yıllar sonra gelip tespitte bulunuyorum. yaşadığınız semtteki sokak hayvanlarına iyi davranın! bi semtte sokak hayvanlarını yanınıza çağırdığınızda sizden kaçıyorsa amına koyayım o semtte yaşayan insanların. eşinizi, arkadaşınızı da ona göre seçin. hayvanları sevin insanlar!
Burası çok acayip bir yermiş.
Benim tespitim siyasi: Arkadaşlar benim gibi muhalifseniz gidin habire yeni sözlükler açın... akp bu mecralara müdahale ettiği zaman habire yenileri olsun ki hangi biriyle uğraşacağını şaşarsın. ..
Az önce tespit ettim ki çişe sıkışık olduğunda insanın konsantrasyonu ve dikkati artıyor.

Demin Hatalarla dolu bir Excel tablosunu doğru bir şekilde analizi etmem iki dakka sürmedi amk!
kitaplarda yazmaz bunlar önce not alın sonra okursunuz.

bir kadına yaptırmak istediğiniz şeyi rica minnet ile yaptırmaya çalışmayın yaptıramazsınız, yıpranırsınız dert sahibi olursunuz. onu kıskandırın veya tahrik edin istediğiniz olacaktır. bunlar normal canlılar değiller içlerinde şeytanlar sikişiyor.
"aşk tahterevalli gibidir. bir tarafın sevgisi ağır basarsa diğer tarafın götü kalkar."
"kendileri düşünemeyen insanlar başkalarının düşünceleri ile yaşarlar."
"göt osurur ama bok kokar." olayların altında başka sebepler vardır hesabı.
"gerizekalı insanlar başlarına gelecek her şeyi hak ederler."
"insanlar kitap kahramanları gibidirler. ne zaman okursan oku değişmezler."
"bütün aşklar aynıdır sadece isimler değişir."
"bazen kesişen yollarda kimimiz bazı hayatların arkadan geçen figüranları, kimimiz de bazı hayatların başrol oyuncularıyız."
"insan olmak doğuştan gelen bir hak değil kazanılması gereken bir sıfattır."
"herkes kendisini kurtarırsa zaten her şey kurtulmuş olur."
"bir sosyoloğun görevi olanı tespit ettikten sonra olması gerekeni ortaya koymaktır."
"gerçek bir tanrıdır. ona inanmayan ve onu aramayan inançsızlara asla kendisini göstermez."
"ya saçma sapan şeyler yapacaksın aşkı elinde tutmak için ya da yalnız kalacaksın doğru şeyler yaparak. ya cahil kalacaksın mutlu olmak için ya da bilgin olacaksın mutsuz kalarak."

nietzschenintorunu'ndan aforizmalar.
ooo tam benlik bir başlık bu. bismillah, başlıyorum:

bir kere korkan insanları gözlemlemiştim. bu gözlem sonucunda korkunun bulaşıcı olduğu tespitini yapmıştım. sonra biraz araştırma yaptığımda bilim insanları, 80'li yıllarda korkunun bulaşıcı olduğunu ve görünmeyen bir feromonla insanlara yayıldığını tespit etmişler...

iyi bir gözlem, iyi bir bilimdir...

aforizmalarıma gelelim;
-hayat su gibidir. tatsız ve renksizdir fakat su da hayatın ta kendisidir.
-yaşama içgüdüsü yaşama anlam yüklememize neden olur.
-şeytan, ölüm ve tanrı... bunlar insanı tanımlamak için yeter de artar bile.
-sorgulamazsan bir melek olursun, sorgularsan bir şeytan olursun.
-her insan bir ölüm işaretidir aynı zamanda.
-her canlı aynı zamanda birer cansız.
-sensiz yaşayamam dediğin kişi, aslında senin yalnızlığına ördüğün bir duvardan ibarettir.
-kötülüğün en büyük yanılsamasıdır bilmeyerek yapıldığı.
-insan tükenmişliği sürekli yaşar. ölüm geldiğinde gözlerini kolayca kapatsın diye.
-ben bir dogma değilim. ben sürekli değişen bir düşünceyim.
-ben sadece çelişkiler yumağıyım. zihnim karmakarışık, kişiliğim köşeli, dilim sivri ve içim ise terk edilmiş harap bir ev gibi.
-toplumun toplum bile olamadığı yerde bireyler birey olmanın azabıyla baş başa kalırlar.
-yaşam, mutlak kötülüktür. her kötülüğün özüne inin, sadece yaşama arzusunu göreceksiniz.
-şeytan taşlamak istiyorsam bir insanı taşlayabilirim fakat bir insanı yaralamadan taş atmanın yolları da vardır. onu eleştirmek gibi...
-ya eksiklerimizle yaşayacağız ya da zayıflıklarımızı saklamak için ölüm saçacağız her yere.
-siz tanrıya tapmıyorsunuz. kendi arzularınıza tapıyorsunuz aslında.
-insanın en aciz ve en vahşi olduğu zaman, birini sevdiği zamandır. ne komik ki insanlar nefret ettiğinde de böyle olurlar.
-eğer arzulamazsam nasıl insan olabilirim?
-yaratıcılık acıdan gelir. tanrının da yaratabildiğini söylerler fakat ben tanrının acı çekebildiğini sanmıyorum. sadece insan olabilen acı çeker çünkü.
-ben içeride yaşıyorum. dışarıda ise ölüyorum.
-benim gözümde tanrı çoktan düştü. zaten tanrı hep bir düştü.
-tanrı bir ise ben sıfırım.
-insanın derin bir varlık olmasının nedeni içindeki sonsuz boşluğu sürekli doldurmaya çalışıp bir türlü o boşluğu dolduramamasıdır.
-yaşamı sevmeyeni cennet vaadiyle uyutamazsın.
-elde edilememiş şeyin acısı kavurur durur insanı.
-insan özünde kör edici bir ışık taşır. ışığıyla etrafındaki herkesi kör eder, yarattığı karanlığı kimse göremesin diye.
-intihar fikrinin çekiciliği ona asla ulaşılamayacak olmasından gelir.

sorgulama yaptığımda ortaya çıkan bir sürü düşünce.. bunlar buzdağının görünen kısmı sadece. bilinmeyen bir filozof olarak yaşamak istiyorum bir köşede..

sorgulama yetisini yitirmiş bir beyin, evrendeki en büyük israftır. -albert einstein

devamlı sorgulayın, düşüncelerinizi değiştirin, onları çürütmekten korkmayın. değişmeyen tek şey değişimin kendisidir çünkü...
Yaşlandıkça sokratesi daha iyi anlıyorum. Tek bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir. Çünkü hepsini unuttum.
"Zeka güçlü bir hafıza ile desteklenmediği sürece faydasız bir avuntudur." Nietzschenintorunu.
Eskiden ben de filozoftum şimdi ise sıradan biri. En korktuğum şeydi sıradan birisine dönüşmek. Yapmam dediğim ne varsa yaptım. Olmaz dediğim her şey oldu.
"Hayatta ne oldum demeyeceksin. Ne oluyor ulan diyeceksin."
Nasıl doğduysam öyle öleceğim.
Sözlükte aklı başında insan yok aq herkes akıl hastanesinden kaçmış şüphesiz..
türk'ten solcu olmaz.
Bir işinizi daha olmadan sağda solda anlatınca o iş elinizde patlıyor. Siz siz olun kesinleşmeden anlatmayın bir şeyinizi.
Anam avradım olsun buranın en az yarısı etil içiyor.
zeka ve mutluluk -maalesef- ters orantılıdır.