bugün

yazarların takım tercihinin nedenleridir. annem, dedem, babaannem ve birkaç akrabam galatasaraylı, babam ve amcam fenerli idi. çocukken iki taraf ta, daha çok galatasaraylılar, beni kendi tarafına çekmeye çalışırdı. takımlar arasında git-geller yaşanırdı. 10-11 yaşlarındaydım galiba. en son denizli'den gol haberine sevinirken galatasaraylı olduğumu hatırlıyorum. sahada fenerli futbolculara atılan yabancı maddeler, galatasaray taraftarının yaptığı pislikler beni bu takımdan soğuttu. fenerli oldum ve o gün bu gündür fenerliyim, mutluyum ve fenerbahçe ile gurur duyuyorum. kişiliğim ayrıca daha çok bir fenerli kişiliğine benziyor sanki. (bkz: takım taraftarlarının karakterleri)
kaportacı olduğumuzdan takımsız iş yapamıyoruz. bu yüzden takım tercih etmek zorundayız. ayrıca; dışarı takım verilmez.
(bkz: allah vergisi)
Ilk futbol topum siyah beyazdı. Onu tanıdım. Games derdik biz geyms olanlardan. Hey gidi babam be.
adanalı olduğumdan dolayı,tarlalardaki bembeyaz pamuk ve turuncu meyvelerle dolu ağaçların gölgesinde büyüdüğüm için adanasporluyum.
büyük çoğunluğu öğretilmişlikten ibarettir.
kalbimiz antalyada neden antalyasporlu olmayalım ki.
yakıştığından ötürü, pahalı olsa da biraz. tercih ediyoruz kimi zaman.
kendimi bilmem ama bizim maç izlediğimiz yerde çalışan adam o gün hangi takımın maçı varsa onun ateşli taraftarı oluyor bu da onun stratejik tercihi.
bunu yazanın babasıdır. baba, ben fenerbahçeliyim!dediğinde daha 4 yaşında iken, koyu gaassaraylı olan adamdan dayak yemek üzere vazgeçmiştir o küçük cocuk. ama mutludur yazar galatasaraylı olmaktan. şartlanmış olarak sevmiştir galatasarayı ama her gördüğünde o takımı tvde, stadda vs. kalbi deli gibi atar. 5 yıldır görmediği sevgilisiyle buluşacakmış gibi karnına ağrılar girer.
babasıdır yani sağolsun. ev bırakmamıştır miras olarak ama galatasaray gibi bi hazinesi vardır çocuğun.
ilkokul öğretmenimin sayesinde yedi yaşından sonra doğru yolu buldum ailedeki ikinci galatasaraylı olarak mutluyum.
Abi özentisi ve galatasarayimin çocukluğumda başarılı olması.
(bkz: UEFA kupası)
(bkz: 4 sene üst üste şampiyonluk)
çocukluğumda çevremde fenerbahçe ve galatasaray taraftarı çoktu ve genellikle yavşak tabirini hak eden insanlardı bunlar. ne kadar delikanlı, adam gibi adam tanıdıysam ilginçtir hepsi beşiktaşlıydı. mahallenin işine gelmeyince topunu alıp giden zengin piçleri galatasaraylılardan, it kopuk tayfası fenerbahçelilerden oluşuyordu.

uzun yıllar geçti, şort boyları uzadı, puan sistemi ve futbol kuralları değişti fakat bu güzide takımlarımızın taraftar profili çok fazla değişmedi. it kopuk oranıyla zengin piçi oranlarında bir miktar değişim oldu tabi.

fenerbahçe,(boktaki sinekler parantezinde) biat, reis, para, modayı çağrıştırırken, galatasaray,(boktaki sinekler parantezinde) para, şike, moda, dolap, yavşak, ayak oyunları , çirkefliği çağrıştırıyor.

bu sebepledir ki yavşak ile adamı ayırt edebildiğim yaştan beri ne mutlu ki beşiktaşlıyım..
tüm sülale trabzonspor'luydu doğal olarak ben de. taki on yaşıma kadar. Trabzonspor fenerbahçe'ye şanpiyonluğu kaptırdı. üstüne bir de o günlerde milli takımın efsanesi fatih terim galatasaray'a transfer olunca oğlım dedim işte senin takımın. yalnız bu radikal kararı babamlara açıklamak biraz zor olacaktı. neyse ki henüz on yaşında olmam dolayısıyla babamlar bu durumu fazla ciddiye almadı ama benden sonra sülalede ki tüm çocuklar cimbomlu oldu. zaten fatih terim'in TDliğe transferine bir de benim taraftarlığa transferim eklenince önce dört sene üstüste şampiyonluk geldi. sonra da uefa kupası. benim payım büyüktür o başarılarda he. bence öyle yani. inanmayan varsa ıspatlasın.
memleket takımı.

adettendir fenerbahçeliyim.
Galatasaraylı olmanın bir nedeni yoktur, olamaz da Çünkü nedenler gün gelir vazgeÇilebilir hale gelir. böyledir galatasaraylılık işte bir sebebi yokken aşktır.
metin ali feyyaz + (#18476444)
sürü psikolojinden dolayıdır. istanbul takımı tutanlar işte. hayatlarında maçlarına gitmeden televizyondan takım tutarlar.

yaşasın anadolu takımları.
şerefli takımdır. Anlamadıysanız söyleyeyim... Galatasaray taraftarıyım.
beşiktaşlıyım çünkü ; yıllardır hakkımız yendi hep adaletin bir gün var olacağına inandım bazı yavşak takımlar gibi hakem satın almadık , bir kupa taraftarı değilim genelde gs ve fbliler böyledir , hiç şampiyon olmasan bile arman , şerefin yeter beşiktaşım .

(#18476444)
çünkü en çok parası olan takım fenerbahçe. hahah
bizimki memleket meselesi o yüzden trabzonspor.
samsunluyum samsunsporluyum.
parayla, hileyle başarı sağlamaya çalışanlara inat paraya karşı emeğin savaşını verenlerin yanında olmak öncelikle insani bir duygudur.

Eskişehirli birinin eskişehirspor'u desteklemesi, bursalı birinin bursaspor'u, adanalının adanaspor'u, elazığlının elazığspor'u... işte olması gereken ve ciddi sıkıntılar içerisinde olan anadolu insanının yapması gereken budur.

Şehrinin takımı başarılara imza atıyorsa eğer senin bu konudaki desteğin paha biçilemez. Unutmadan ekleyeyim şehrinin takımını desteklemek de her insana nasip olmaz.

Ben kayserili birinin fenerbahçeliyim, galatasaraylıyım demesini öncelikli olarak yaşadığı şehre yapmış olduğu bir saygısızlık ve haksızlık olarak görüyorum. Bu bütün şehirlerimiz için geçerli olmakla birlikte kişilerin bu konudaki bana göre yanlış olan kararlarında tavsiyelerimi belirtmekten başka bir şey de yapamıyorum.

Kişiler parayla gelen mutlulukların kölesi olmamalıdır. Bu hazırakonmaktan başka da bir şey değildir.

Artvinli misin kardeşim ?
ille de bir futbol takımını destekleyeceksen dibinde rizespor var.
küçükken dayımın beni kandırmasından dolayı fakat şuan çok memnunum gurur duyuyorum.