insanın kendisine ait olmayanıyla karşılaştığında yadırgadığı olgu.

+bu gece hiç uyuyamadım
-sen yerini yadırgadın.kesinn
evden uzaklarda iken en çok özlediğim.
Çok hoş bir Melih Cevdet ANDAY şiiri,

Ben ki her akşam yatağımda
Onu düşünüyorum.
Onu sevdiğim müddetçe
Yatağımı da seveceğim....
Yatağım boş
Resmin baş ucumda durur
Öylece
Masum
Özlerim beklerim
Ağlarım
Vazgeçersen sonunda.
her sabah istemeye istemeye ayrıldıgım, dışardayken aklımı hep kurcalayan, eve gelince görmekten en mutlu oldugum, nice mutlu rüyaları görmemde başrolü oynayan sevgilim.
hoş bir orhan veli şiiri.

--spoiler--
ben ki her akşam yatağımda
onu düşünüyorum,
onu sevdiğim müddetçe
yatağımı da seveceğim.
--spoiler--
Huzurun diğer ismidir.
her gün akşam eve geldiğimde sabah bıraktığım gibi beklediğini görünce gözlerim doluyor.üzerindeki kokumun sindiği yorganımın kollarını açıp ; sadakatin ,şefkatin ve sıcaklığın had safhada olduğu kucağına alması paha biçilmez bir mutluluk veriyor bana.
seni seviyorum yatağım.
Kyk da kalıyorsan şayet , yatağının birçok işlevi olur. Yatmak,oturmak,arkadaşlarını davet ettiğinde masada yer yoksa yine yatakta oturmak,filmini dizini yatakta izlemek, kitabını yatakta okumak vs vs. Birçok işlevi vardır.
Yalnız kalmak istediğimde her zaman beni yalnız bırakan ve yalnızlığımı iliklerime kadar hissettiren yegane dostum..
evli olunca ikinci çoğul iyelik ekinin geldiği nesne.
Evimin en sevdiğim parçası. Her gün muhakkak bi kaç saatimi ayırıyorum kendisine. Hiç yok demiyor. Önce biraz soğuk davranıyor ama sonrasında sıcacık sarıyor beni. Hemde sabaha kadar hiç bırakmıyor.
(bkz: En iyi dostum)
Her gece yatağımda seni düşünüyorum. sen sevdikce yatağımı da seveceğim.
uğruna şiir yazılacak mahremiyet ve düşünce mekanım. not:kusura bakma şiir yazma yetimi uzun zamandır kaybettim geri gelirse söz şiirinin götüne zımbalayacam.