bugün

halil ergün'ün her bölümde en az bir kez "bu da mı gelecekti başımıza!" dediği dizidir. kaç bölüm geçti ne derdiniz bitti ne çileniz mına koyiim!
(bkz: şalgam sökümü)*
şeytan ayrıntılarda gizli derler. sanırım bu diziyi başarılı kılan, olmadık olaylara rağmen kişileri, evi, senaryoyu gerçekmiş gibi hissettiren şey, ayrıntılar. sabah kahvaltıda cezve ile masaya getirilen süt mesela. çok sıradan, o sıradaki hikayede işlevi olmayan bir cezve süt ama aslında ne çok şey katıyor atmosfere. tıpkı daha önce de bir entryde belirtildiği üzere hapishanedeki yap voz parçalarının renklerine göre ayrılıp küçük çay tabaklarına konması gibi.
ali rıza beyin cıldırttıgı dizi.
onur gurur diye diye ömrümüzü yedin be amca yeter yahu.. adamın kapısına gittin iş istedin nezaketen yer açtılar oda verdiler sana, hala mır mır ne konuşuyorsun diye sorarlar adama..

iş yok dedin, iş buldular, ben o adamı işinden ettim dedin artizlik yapıp istifa ettin bi de..
hayret bişey ne sanıyodun be arıza amca, boş bir müdür koltuğu varmış şirkette, kimsenin yapmadığı bir ton iş varmış ama yaptıracak adam bulamamışlar, sen başvurunca tüm işler senin mi olucaktı yani..

yahu bi git be dayı allasen.. kazık kadar adam olmuşsun,şerefim haysiyetim lafından başka bişey öğrenememişsin,
nasıl kaymakamlık yaptın bunca zaman pes valla..
* *
şevket rolündeki caner kurtaran ın diziden süresiz uzaklaştırma aldığı dedikoduları hızla yayılan dizi.
ceyda gibi rezil bir kadını bile anne roluyle birlikte bir anda namuslu kadın havasına sokan dizi. saçmalıklar abidesi. ''agrın mı var'' filan diyor oğuza.* sedef de tamam saf naif , hepimiz üzüldük mesajına cevap alamayınca, şevketin koluna dokundugunda, ıssız adam gittiğinde duygulanması iyi hoş da adam evliyken gidip ona yazdı iş mi bu şimdi.

necla kıl kıl konuşmalar yapıyor cemin ailesine, o da bi tuhaf. ne sanıyor kendini saygısız. cem neden askeri üniformasını giymıyor madem asker. gülşen daha ne kadar kendi hayatı olmayan bir bakire olarak kalacak. hayriye ve ali rızanın ise rollerını cok ıyı yaptıkları gercekten yasayan ınsanları verdıklerını dusunuyorum. ama gidip cemin babasından iş istemesi kadar saçma sapan birşey olamazdı. cemin babasıysa efendi adamdı güya ''yine ne var ali rıza bey'' dedı ayıp etti. ileride şevketle reyhanın fılan evlenecek heralde..

bir de nazmi karakteri gerçekle hiç örtüşmüyor. yakışıklı ve genç doktor zorunluya gitmiş ama kız istiyo artık evlencek kız bulamamış o yaşa kadar şimdi fotoğraftan tanıştığı lise mezunu bir kızla tanışıyor. cem de neclayla leyleanın durumunu arkadasına nasıl acıklayacagını ve kızın akıl hastanesınden yenı cıkmıs oldugunu hesaba katmadan ayarlıyor. ferhunde favorim. kadın gayet net kım ne derse desin. çizgisi istedıklerı bellı. ıstedıgını de alıyor. aslıya gül gibi nişanlı diyenlere ne diyim. kadın hasta . nısanlısı baska kadını opuyor bu koluna gırıyor. olmadı babasına sıkayet edıyor. karaktersiz bir kadın. sevket barda iyi ayar verdi ona. levent tuncel nasıl biranda döndü .

dizide neden herkes vicdanlı namuslu ve en önemlisi toplumun istediği kalıpta insan modellerine dönüşüyor anlamadım. aklın yolu bil modu oluyor. buna uymayana tu kaka denıyor. rezil klişe bir dizi. ama izliyorum işte..
caner kurtaranın resmen ayrıldığı dizidir.
haberi alınca bir an sevinmiştim acıkcası sevketten kurtuldum diye ama yok yerine bir baska oyuncu gelecekmiş..
sonradan birinin yerine gelen oyuncuları da hiç sevmem, sevketi de sevmem.. ama yine de izlicem.. *
aliz rıza amca nın valiz elinde merdivenlerden inişi bir bufaloyu andırırken, 'vaşş evi terkedecek herhal' diye düşündürtmüştür. koca valizle sadece merdiven altındaki ardiyeye yerleşmeye karar verdiğini anlar anlamaz, kendim kendime; "lan" dedim, "kalender bir bufaloya çocuk gibi küsmek hiç yakıştı mı?" dedim.
bir şevket gelir bir şevket gider ancak ferhunde hiç ama hiç değişemez bu dizide bunu bilir bunu söyler selam ederim kendisine.*
Kimse yapmadan "yaprak dökümü'nde yaprak dökümü" esprisini yapmak istediğim dizidir an itibariyle.
hayatı çok heyecanlı yaşayan bir ailenin yaşantılarını ele alan dizi/kitap.

her gün bir olay valla bu insanlar da iyi kalp varmış dedirten olaylar zincirinin yaşandığı da bir gerçektir.
yeni şevket'in Hasan Küçükçetin isimli bir oyuncu olduğu söylentiler arasında.
2 bölümdür afyon'dan bahsedilip, hala afyonla ilgili bir yer görmediğim dizi. merakla bekliyorum; cem ile necla kaleye çıkmaktan bahsediyordu * *
kafayı cidden bozmuş dizidir. dizideki ayşe karakteri bile artık isyanlardadır. aslında evet olması gerekmektedir, şimdiye kadar sanki çok normal bir ailede yaşıyomuşcasına devam eden hale ne demeliydi ki? azıcık ayşe'yi de anormalleştirmek lazım. hayır dizide her şey oluyor bitiyor tamam da, işte o sonundaki fikret'in kahin edasıyla konuştuğu sözler esas kitabından mı alıntıdır, tarafımdan merak edilmektedir. arada sırada rastlıyorum şu diziye, ama içimi bunaltıyor, dizi bitiminde şiir yazasım böyle ağlayasım hömküresim falan geliyor. bir başka 'çekirdek çitleyelim dizi konuşalım' programında buluşmak dileğiyle. hoşçakalın sayın okurlarım.
ferhunde'nin 3 sezondur aynı sweatshirt ve eşofman altıyla yürüyüşe çıktığı dizi.

bu arada; "avrupa yakası" ve "yemekteyiz" yüzünden de reytinglerin epey düşmüş olması olasıdır.
acıklı ve gerçekçi hikayesiyle güzel bir romandı.
ayşe'nin annesine tepki koyması gerçekle örtüşen bir durumdu. açıkçası ali rıza bana hep babamı hatırlatır. yani yıllarca çalışmış ve başkalarının karanlık işlerinden dolayı kendi işinden vazgeçmesi... sürekli olarak ailesini mutlu etmeye çalışması ve evde yaşananlardan en son babanın haberdar olması... sanırım bu dizide en çok ali rıza beni bağlıyor. üzülüyorum babammış gibi.
bugün ayşe'nin annesine kızması çok doğaldı; sizin yaşama nedenlerinizden birisi bir diğerine tepki koyuyor oysa sizin için ikisi de aynıdır. yani ne bir eksik ne bir fazla. hepimiz kızmazmıyız çocukken sorulan "anneni mi yoksa babanı mı çok seviyorsun" sorusundan. ve yanıt değişmez: ikisinide aynı seviyorum. hatırlıyorumda ayşe gibi bende anneme kızmıştım daha bu yaz. sürekli olarak babamın hatalarından bahsedip sinirleniyordu ve en sonunda dayanamayıp dedim " yeter ya... iyi günde herşeyine eyvalah derken neden kötü zamanında adama bu kadar yükleniyorsun?" işte bugün ben ayşe'de kendimi gördüm. bir çocuğun en zor anıdır aslında anne ile baba arasında kalmak.
Kadrodan cikarilan Caner Kurtaran'in rolunu kimin oynayacaginin netlestigi dizi. sanirim yarinki bolumde yeni sevket ile tanisacak izleyicisi.

yeni sevket Hasan Kucukcetin'in seciminde kistas elbette oyunculugudur, lakin biraz da fiziksel gorunusu kistas olarak alinsaymis iyi olurmus. bu nasil ani ve alakasiz bir gecistir arkadas.

eski sevket renkli gozlu, kumral sacli, eli yuzu duzgun bir herifti.

ahanda: http://www.makinecininses...g&size=article_medium

ya yeni sevket? kimmis diye merak edip acip baktigima pisman oldum allahima. pala biyik fotolarina mi sok olayim, limonla yatirdigi saclarina mi bilemedim. at hirsizi kilikli resmen yahu!

ahanda: görsel

insan az da olsa benzeyen birini "yeni sevket" diye sunar bari. boyle "lönk" diye olur mu arkadas? diziyi iyice sikkolastirdiklari yetmiyordu simdi bi de bunlar cikti.

bak lan bak: http://www301.mackolik.co.../yaprak_dokumu_sevket.jpg
şevket'in kış uykusuna yattığı dizi.
(bkz: 2009 model mülayim şevket)
yeni şefket'in eski şefket'i arattığı dizi.
bildigin komik dizi. bazi sahneleri var ki adami gulmekten yariyor, ki izleyenler bilir zaten.

--spoiler--
misal bugun, hayriye hanim'in nazmi ve leyla'yi evin bahcesinde gozetlerken, ufaklik ayse'nin isigi acmasiyla yakalanip, akabinde elini ayagini nereye koyacagini bilemedigi sahnede izleyip de gulmeyen, uzulerek soyluyorum ki ya maldir, ya da cok dertli.
--spoiler--

bi de hasan kucukcetin -yeni sevket- diziye yeni geldigini, adapte sorunu yasadigini ancak bu kadar belli edebilirdi. boyle bi alik alik bakmalar, nerdeyim ben halleri. cok komik lan. butun bolum boyunca adamin alik bakislarina takildim. bak aklima geldikce hala guluyorum. olmayacagini biliyordum, soylemistim - (#4406281) - de bu kadarini tahmin etmemistim.
yeni şevket, evin iri yarı gerizekalı çocuğu izlenimi vermiştir.
levent in hastanedeki mavi bonesiyle gömleği karizmasını yerle bir etmiştir izleyici gözünde. mümkünse yerine başka bir oyuncu gelsin. soğudum.
tanım : amacı üzmek olan dizi.

lan tek bir bölümünü bile izlemememiş olmama rağmen...

lan şevket lan.. eski şevket, caner kurtaran'ı da gram tanımasam da, yine de reklamlarından filan olsa gerek, çocuğun bi sempatisi vardı.. salya, sümük, böyle bi ağzı dolu dolu konuşurdu, şekerdi.. yeni eleman pek bi, ağır abi havalarında gibi sanki. bi 10 saniye arkada bi şarkıyla, ağır çekimde denk geldim yeni şevkete. bi bakıştık... olmamış lan, bildiğin olmamış...

ve şu akşam itibariyle anlamış bulunmaktayım ki, yaprak dökümü hakikaten amacı olanı başarabiliyor. zerre izlemeyen ve ilgi duymayan birisini bile üzmeyi başardı.

bu sonbaharımız, son baharımız olmasın lan... hadi öptüm.