bugün

çeşitli inşaat firmalarının bina yapıp direkt olarak satmalarına yap sat denir. eğer firma direkt olarak satmıyor ve 3. bir tüzel kişilik devreye giriyorsa ona yap devret denir. ancak firma hem yapar hem de işletir daha sonra da satarsa o da yap işlet sattır, yok eğer devrediyorsa yap işlet devret olur.
yapp-satmaaa! satma kardeşim yok satama! ya da bak kıyamadım sen hiç yapma kardeşim ya, vallahi yapma. yapamıyon zaten.
kırılmadın di mi?

dün akşam işten çıktım eve gidiyorum malumunuz edirnede de iyi kar vardı öyle bakına bakına gidiyorum ağır ağır. aman efendim bir de ne göreyim görmez olaydım. yeni yapılan bi konut var burda çevre perdesini bitirdiler işte aydınlatma direklerinin altına da mermer söve yapmışlar allahım facia! terbiyesizlik, densizlik. kardeşim sen oraya yapmışsın kırk daire o mermeri nerden buldun ya buraya taşınacak insanlara hiç mi saygın yok hadi her şeyi geçtim kendine de mi saygın yok, gözünde mi görmüyor hadi sen görmedin sen müteahhitsin mercedesten gözükmemiştir sciroccoya binen çocuğun da mı yok. arabamda muşta var inanın sağ elime geçirip kendi ellerimle parçalayasım geldi o mermerleri. sonrasında kendi ustamı gönderip yaptırırdım kaç metrekare kaplama zaten.
ben işim gereği biraz keskin eleştiriler de bulunuyor olabilirim. bi evin maliyetini zarar eden kalemleri kâr bırakan kalemleri kısacası paranın evin neresinde gömülü olduğunu iyi bilirim. tam aksine bi evi neyin sattırıp neyin sattırmayacağına dair esaslı fikirlerim de var. ama bunların hepsi bir kenara şu an içinde bulunduğumuz yap sat modeli gerçekten benim yüreğimi dağlıyor, öteye geçip öfkelendiriyor.
burnunun ucunu dahi göremeyen adamlar senin evyeni niye düşünsün, ıslak hacimde kot tutmamış basın kardeşim şapı, yeni evli çiftin bebeği gelsin takılsın düşsün nolmuş yani beş santim yüksekse. kapat kardeşim alçıpan tavanın bandını satene ne gerek var görünen yeri vurduk zaten zımparasız, herkesin gözdesi ya tavanda gizli led ışık. evin çocuğu tüm ışıkları söndürüp ledleri yaksın bi allahım her taraf dalga dalga gölge gölge kapat yavrum şu ışığı kapat! kapat şimdi indiricem tavanı aşağı yoksa!
evin hanımı gider en pahalı ankastre dörtlü ocağı alır bi takarsın cart o da ne sizin özene bezene seçtiğiniz o tezgahınız ek yerinden çöker. yaklaş yaklaş biraz daha üç metrelik tezgahınız beş parça gelmiş. aman yenge dokuzuncu kata zor çıkardık zaten idare et bizi de. marble heee marble marble.
misafiriniz geldi almış hediyesini de açtığınız gibi yenge hemen çıkarır terlikleri adettendir ama olmasa da versin zaten versin yerler 40*40 seramik tuvalet gibi bu aralar değişti ama 60*60 oldu di mi parlak saten oyy buz gibi, aman ahşabı sokmayın evin içine aman. olur mu salon parke di mi laminant parke lamine olmaz pahalı 8mm rezalet! 10mm yapmış oo iyi müteahhit hiç bi şeyden kaçmamış.
e balkona sigara içmeye çıkmıycaz mı hadi aç kapıyı o da ne doğrama göbekten zangır zangır sallanıyor 40*40*2mm profil olmuş 37+kdv ne kör kasası kim yapçak kör kasayı sapla tuğlaya geç bi şey olmaz o kadardan. e olmaz da dışardan camlara silikonda çekmemişler. unutmuşlardır canım alın bi silikon çekiverin erkeğin elinden gelicek o kadar iş zaten. o da ne şap şap balkonda su var kaçın ordan süzgece eğimi verememiş çocuklar süzgeç nerde sular nerde. getir çekçeki hanım.
kültabağınıda camın önündeki mermer denizliğe koyalım aman düşmesin denizlik efendim çok mütevazi kendisi 7cm. kültabağının kıçı dışarda ama düşmüyor denemiştir ev sahibi özgüveni size de geçsin. mermerci mantolama yapılacağını unutmuş yoksa 6 cm de mantolamaya gömüleceğini bilmez mi hiç.
yenge mutfaktaki dolaptan kahve fincanı alırken dolabın arkasındaki suntaya takılır gözünüz kapat şunu kapat allahını seversen. heh şimdi görünmüyor bak.
içeri geçince arkadaşınız der ya duvara aile tablomuzu asacaktık boşa gidiyor vida.a aa dur bi bakayım alçıpan duvar. çift alçıpan kim vurcak ya saçmalama bi plaka alçıpan olmuş 13 lira. 50 kuruş daha verip parliament aldı müteahhit. güçlü müteahhit dedik ya gönül rahatlığıyla verdik paramızı çok şükür bitirdik borcumuzu ev sahibi olduk.
e kalkalım artık evin üç yaşındaki çocuğu açsın çelik kapıyı. çelik kapı. çelik.
indik modern site kapalı otoparkı var tavan su akıtıyor, park çizgilerini çizmeye ne gerek var canım ev sahipleri salak değil ya. kolonları izole edip sarı ikaz bandı çekmek? hiiiç gerek yok.

yok yok bi şey demiyorum ya. peyzaja hiç bakmıyorum bile sokağın başına kadar gözlerim kapalı kullanıyorum arabayı.