bugün

(Ruby / Rubin) Doğal halinde gösterişsiz bir taş olan yakut, kesildiği zaman elmas kadar gözalıcı olabilir.
Sertlik derecesi: 9
Kim. yapısı: Al2O3 + Fe, Ti, Cr, Si
Özgül ağırlığı: 4
Unsuru: Ateş
Çakra: Kalp, Kök şakra
Yakut'un fiziksel etkileri
Kan dolaşımına pozitif yönde canlandırıcı etkisi vardır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Cinsel aşırılıklara karşı iyi gelir.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri
Kişinin gerçek doğasını, kişiliğini özgürce ifade edebilmesine yardımcı olur.
Koşulsuz sevmeyi sağlar. Diğer insanlara karşı duyulan anlayış ve hoşgörü duygularını artırır.
Kişinin özgüvenini ve cesaretini kuvvetlendirir.
Kişiyi kendisi hakkında hissettiği olumsuz duygulardan kurtarır.
Kendisini talıyan kişiyi dürüst olmaya yönlendirir.
ezgileri kuvvetlendirerek, kötülüklerden uzak durulmasını sağlar.
Kişiyi kendi sınırlamalarından kurtarır, ruhsal gelişim ve mutluluk duygularını artırır.
rusya nın sibirya bölgesine konuşlanmış , çekik gözlü bir türk halkı .. yakut türkleri denir .. 1-10 arası rakamların okunuşları türkçemizle aynıdır.benzerlik gösteren daha birçok kelime vardır ama ben bu kadarını test edebildim ..

sarı ırk ın güzel temsilcilerini barındırırlar ..
(bkz: yakut şovalye)
kavaklıdere'nin en çok tutulan kırmızı şarap markasıdır. öyle ki çalışanlarınca bile önerilmektedir.
Korund grubundandır. Bileşimi alüminyum oksittir. Koyu ve açık kırmızı renklerde olur. Sertliği 9'dur.Ona kırmızı rengini veren, kristal yapısındaki alümünyum atomlarının bir bölümünün yerini alan krom atomlarıdır.Bu mineralin nitelikli kristalleri mücevhercilikte, diğerleri de metal kesme, parlatma ve aşındırma işlerinde kullanılır. Yüksek sıcaklıkta yeşil renk alır,ama soğutulduğunda eski rengine döner.
erime noktası 2050 santigrad olan bir taş. rengini krom un kırmızısından alır. sertlik derecesi 9.0 dır.
kavaklıdere'nin medar-ı iftiharı. fazla ağır bir şarap olmamasına rağmen danish blu gibi ağır peynirlerle bile uyum içinde tüketilebilmektedir.
Kristal yapısına giren Cr2O3 nedeniyle kan kırmızısı bir renk alan şeffaf Korund / korundum mineralidir. değerli taşlar grubundandır.
yeşilimsi degerli bir taştır.
kavaklıdere firmasının ürettiği kırmızı şarap.

efendim; böyle yukardan aşağıya süzülen ince boynuyla hafif meşrep edası vardır. kadeh'e doldurup yudumlamaya başladığınız zaman bir kadın dudağı değer dudağınıza sanki.
o da bütün kadınlar gibi beyninizi sarhoş eder ve gider.

kadınlar çankaya beyazı içsinler. lezbiyen tarafları varsa yakut geçerliliğini korumakta.
*
Kavaklıdere'nin bir şarabı.

Şarabı pek sevmem ama kiminle içtiğine bağlı.
75 tl olmuş. en sevdiğim kırmızı şaraplardan bir tanesidir.
yakut kırmızı, ametist mor, safir mavi, zümrüt yeşil olur.
YAKUT: Çeşitli renkleri olan kıymetli bir süs taşı.
Kırmızı değerli taş.
(bkz: muhammet yakut).