bugün

daha pkk kampına allahın yıldırım düşürdüğünü, ışidin olduğu kampta zelzele yaptığını görmedim. mecliste her gün kırk tane yalan söyleyen milletvekillerinden ağzı burnu yer değiştirip çarpılan görmedim. ama tatlı su müslümanlarına sorsan türkiye'de ki tüm depremler zinadan dolayı oluyor. yani diyeceğim şu ki allah,tanrı ya adına ne diyorsanız o varsa bile müdahele etmiyor. dolayısıyla yakmıyor. kitaplar zamanının algısına göre fantastik dünyalarını anlatmışlar. eğer bir yerde ateş yanıyorsa ve bu allahın ateşi diye lanse ediliyorsa bilin ki dini ruh hastalığı boyutuna getiren kişiler kundaklamıştır. mesela sözde büyücü bir kadının evini allah yaktı dediler. halbuki kundakladılar. bknz : madımak oteli. dikkatin orada "allahım bu senin ateşin" deniliyor ve göz göre göre benzin döküp ateşe veriyorlar. bu müslümanlar tüm eylemlerini allaha bağlayarak, normalde çıkıp islamı panteizmle birleştiren biriyle konuşsalar o kişiye kafir derler ama panteizmi, panteistten daha çok yaşıyorlar. imtihanmış. yersen.
Yok öyle bir şey.

Gelmişiz 21.yy'a, millet sırf bir 7.yy arap politikacısı öyle dedi diye hala nelere inanıyor!

Tey allaam!
Çöl araplarına rahatsızlık veren en tabii olay sıcaklık olduğundandır.

Bakılırsa muhakkak görülür; Kötü insanların gideceği çok kötü yerlerin feci soğuk olarak tarif edildiği bazı sibirya mitleri de vardır.
hakkaten insan hayret ediyor.
yaratıcıya böyle ceza veren insan tarzında sıfatlar yakıştırmak ne bileyim pek te şey değil.

ha bu demek değildir ki insan yaptığı kötülüklerin cezasını çekmeyecek.
kötülük yapıpta karşılığını almadan giden var mı bu dünyadan.
hiç kimse vermezse adam vicdan azabından rezil bir hayat sürüyor.
Bu dünyada yaptıklarının hesabını vermeden ölenler ne olacak,

Tiranlar, zorbalar, güçsüzü ezenler, insanların ocağına incir ağacı dikenler, gözünün yaşına bakmayanlar, iftira atanlar, öldürenler, gasp edenler, baskı yapanlar, tecavüz edenler, soykırım yapanlar, bu kötülüklere yardakçılığı için, çıkarı için vicdansızca destek olanlar, aşağılayanlar hor görenler, ezenler,

Ne olacak, yaptılarının bir bedeli olmayacak mı,

O güç sahibi zalimlerin bu dünyada kendi çaplarında minik moral bozuklukları yaşamış olmaları ezilenin gönlündeki ateşi söndürmeye yeter mi?
Şaşırtmaması gerekendir. islamı açıdan baktığınız zaman yaratılış amacımız hangi tarafta olduğumuzu belli etmek. Cennet de cehennem de bizim için yaratıldı neticede. Tehdit sayılmaz.
“Her şeyi biliyorum, ne kararlar alacağını da biliyorum, ne zaman öleceğini de biliyorum” ama “yanlış yaparsan seni yakacağım” diyor.

iyi de yanlışı da sen yazmışsın?
Kolonya müptelası zatımı Pek ırgalamayan durumdur. Vallahi bir ben değil cehennemin 4-5 katı da benimle birlikte havaya uçar.
olur öyle arada. bak mesela bu başlıktaki ilk entryyi göremiyorum. insan gerçekten hayret ediyor.
Allah yakmaz kul cehennemi hak eder. Şüphesiz Balıkesirli dini bilgiye sahiptir.
aklıma ''vallaha sataram köyü haa'' diyen maho ağa geldi.
yukarda bir arkadas allah kotuleri yaksin niye inanmayanlari yakiyor demis. dostum tanri kuranda kendi varligini ispat etmeye calismaz bile. tanrinin derdi zalimler zorbalar .
acin duzgun turkceye cevrilmis bir kuran meali okuyun.
allah zalimleri neden mi yakacak peki?
onuda siz dusunun artik
Her şeyin bir bedeli olacak ki iyi olan, emirlere uyan kimse bunun mükâfatını alsın. Yoksa adalet nasıl sağlanabilir?

Allah günahkarlara cennet yüzü görmeyeceksiniz demiyor.
Günahların ederi ve sevapların misli ile mizan terazisine gelir ve sevapların ağır basar ise cennete gideceksin diyor.

Şayet günahların fazla ancak Allah'a iman ediyorsun.
Günahlarının bedelini ödeyip cennete gireceksin diyor.

Ayrıca günahkarlar için tövbe kapısını hep açık bırakıyor.
Ebedi azap, cehennem ona şirk koşanlara, tanımayanlara.

Bir öğretmen sınav yapıyor.
Çalışan öğrenci rahat geçiyor, çalışmayan öğrenci zor da olsa geçiyor. Ama öğretmene "ben seni de, sınavını da tanımıyorum" diyen öğrenci o dersten kalıyor.
Gayet adil, gayet olması gerektiği gibi.
hmm allah ayıp ediyormuş durun bakalım? kötüleri cezalandırmayan bir tanrı hayal edin bakalım? bu mu adaletiniz? dünya ile ilgili ne biliyorsun ki tanrı'yı allah'ı kulllarını yakmakla tehtit ettiği için kızıyorsun. sen bu dünyada ne haksızlıklar oluyor ne kötülükler oluyor bir bilsen bunları söylermisin acaba? yarabbi sen zalimleri kötüleri cezalandırma onlarıda cennetine al mı diyirosunuz şimdi ? sizde zalimsiniz o zaman.
Bizi yakmak yerine, ibine şeytanı ilk başta iki tokat atıp öldürseydi çok daha mukbule geçerdi. ikisi sidik yarıştıracak diye olan bize oldu.
Benim doğumumdan ölümüme her şeyimi kendi belirlemiş olan biri beni yakmakla tehdit edemez.

Benim ne olacağını bilmiyorsa zaten “her şeye gücü yeten” değildir bu da onun tanrılığından istifa etmesini gerektirir.

Alın size paradoks *
''kötüleri cezalandırmayan bir allah hayal edelim bakalım'' vıdı vıdı diye atıp tutan bazı yazar arkadaşlara şunları soralım hemen...

kötülüğü yaratan kim? daha doğrusu kötülük olgusunu neden sadece insanla açıklıyoruz?
her şeyi, güzellik adı altında, övgüye değer her şeyi dayandırdığımız sebep, ulaştığımız son durak hep tanrı oluyor da, kötülükte niye tanrıya payını vermekten kaçınıyorsunuz?

bir şeytan yaratmışsınız. bu sayede tanrıyı bütün çirkinliklerden soyutluyorsunuz...
geçiniz. geçiniz...

ikinci sorum olsun,
tanrının insanı yaratmaktaki gayesi nedir?
tanrı niye insanı yaratma ihtiyacı hissetmiş?
kullar yaratayım. bana kulluk etsinler. beni övsünler...
ve ben bazılarını yakayım bazılarını güldüreyim için mi?

Tanrı bir mahluk yaratacak ve her anlamda farklı koşullarda yetişmek durumunda olan, farklı hayatlarla, zorluklarla sınanan bu insanları iyiliklerine ve kötülüklerine göre veya imanlarına göre sınıflandıracağız öyle mi?

neden ellerinde olmayan sebeplere göre yargılamıyoruz?

yargılanacak biri varsa önce Tanrı yargılansın!
vicdanınızla yargılayın Tanrıyı
ölüme mahkum edin onu
ve artık onsuz yolunuza devam edin...
Burda böyle atıp tutmak kolay.

Ben sizin derileriniz cehennem ateşinde kavrulurken ve hayvanlar gibi acıdan bağırırken göreceğim.

O zaman çok kez müslüman olmayı isteyeceksiniz. Ama geri dönüş olmayacak.

Allah, imansız son nefesten korusun.
Ego patlaması yaşayan kompleksli bir tip benim anladığım arapın Allahı.
Ayrıcada kafayı cinsellikle bozmuş. Nedir o öyle hangi kadınların helal olduğunu falan sıralamak o kadar dert varken dünyada.
iki yukardakinin inandığı tanrının inanınız ki bir öcüden farkı yoktur...

biz vicdanlı insanlar olarak öcümüzü yargıladık ve ölüme mahkum ettik...

TANRISIZ insan tanrısı olan insandan daha yüksek bir ahlaka sahiptir.
kimin yüksek bir ahlaka sahip olduğunu tartışmıyorum o bana düşmez.
yalnız tanrı'nın cehennem tehtinini kesinlikle doğru buluyorum. bu vicdanıma çok uygun geliyor.
allah kendisine inanan yada inanmayanlar arasında taraf seçmez.
o yalanlayanlar ve yalanlamayanlar arasında bir seçim yapar. o zalimler varya der o gerçeği yalanlıyanlar..
o benciller der mesela. aç bak kuran'ı kaç defa zalimler suçlular tehtit edilmiş bakın. ben sayamadım.
elbette sizin sorularınızı anlıyorum. benimde işin içinden çıkamadığım konular var. bende rabbimi sorguluyorum nasıl olur diye isyan ettiğim zamanlar oluyor. burada din propagandası yapmıyorum beyler dürüst olalım.

@kelinsan
hocam güzel sorgulamalar yapıyorsun . korkma senin rabbin saf vicdanına göre hareket edenlere azap etmez. senin rabbin zalimlerin dışında kimseye azap etmez.
korkma!
Yakmakla veya başka bir azap türüyle (mesela yerden yere vurmak gibi bir azaptan da bahsedebilirdi.) tehdit etmesi ilahlık iddiası olan birini kusurlu bir hale getirmez; onu ilkeleri ve kuralları olan bir otorite olarak tanımlamayi saglar.

Kâinatı yaratıp her şeyin sahibi olduğunu ve bu sebeple de kendisine kulluk edilmesi gerektiğini izah ettikten sonra, "istediğiniz gibi takılın, çok da şey etmeyin, size hatırlattıgim insanlık görevlerinizi yerine getirmeyip dünyayı ve yarattiklarimi mahvetseniz de sandığınız kadar sorun etmem" diyecek kadar liberal bir tanrının ezikliği, onu ilahlik davasinin gerektirecegi yüksek profili konusunda komik duruma düşürmez mi?

Yahu yakacagina iman edenlerin sayısı bu kadar fazlayken dünyanın ırzına geçmiş bir insanliktan bahsediyoruz. "Kafanıza göre takılın, ne de olsa acayip merhametliyim." dese neler olur bir dusunsenize!
bunu diyen islamın allahı...

çoğu gerizekalı yaratıcı tanrıyı da böyle çizdi kafasında.
Annende ağzına acı biber sürüyor nabıcan.
görsel
bu söze güvenin.
suçlular o günü uzak görüyorlar.
bırakın görsünler.
yakın görecekleri günde gelecek.