bugün

(bkz: neredesin firuze)
ilk dinlediğimde kokudan işeme boyutuna geldiğim şarkı.daha sonraları özcan deniz tarafından piç edilen sarkı
orhan gencebay versiyonu rakı masamın değişilmezidir. onlar nası kemanlardır öyle yarabbim. hastasıyım *
orhan gencebay 1989 seni arıyorum-ya evde yoksan adlı albümüdür. *

1. ya evde yoksan
2. seni arıyorum
3. nazar degmez
4. bahcevan
5. uyu ey gonlum
6. gozum sende
7. hep böyle kal
8. ic benim için
9. degismem gerek
10. sev gonlunce yaşa
müziği ile orhan gencebay farkını anlamaya yardımcı olabilecek güzellikte bir orhan gencebay şarkısı. Her türlü ritmi ve tarzı içinde barındırır.
(bkz: orhan gencebay)
haluk bilginerin ağzından çıktığında insanı kendinden geçiren cümle.
bütün ümitlerin, düşüncelerin, heyecanların, beklentilerin sona erdiği "an"ın dayanılmaz acısının anlatımıdır.
"ya evde yoksan!?"
fahişeler gibi açık saçıksan kısmı orhan gencebay tarafından rütuşlanarak saç baş darma dağın, açık saçıksan şeklinde değiştirilmiş , keşke bana yazılmış olsaydı denilesi müthiş efkar şarkısı.
neredesin firuze filminin müziği.özellikle haluk bilginer in söylediği kısımlar çok güzel.öyle içten söylüyor ki...
orhan gencebay dinleme sebebi.
ve tabi bir de (bkz: hatasiz kul olmaz)
(bkz: muhabbet sokağı numara 90)
(bkz: anahtar paspasin altinda)
gerilim dolu bir gencebay şarkısı orhan gencebay arabesk yapıyor diyenlere dinletilecek ve sonra fikrini değiştirip değiştirmediği sorulacaktır.*
http://www.youtube.com/watch?v=EOmz_gRlgvg
şimdi seni arıyorum desem, sıkıntım var deyip kapını çalsam içimde korku başlar ya evde yoksan.*
introsuyla beni benden alan, direkt efkar moduna sokan ve şöyle 10. saniyelerinde gözümden yaş akıtmayı başaran yegane şarkı. *
(bkz: dımdırımdır dırrrıııı dıırıımrıım dırıım rıımm)
haluk bilginer'in muhteşem sesi ile kendini dinlettiren şarkıdır. ayrıca çok güzel zeki müren klasikleri de söyler.
neredesin firuze filmindeki yorumunda hiçbir enstruman kullanılmamış, parçanın alt yapısı vokaliz grubu tarafından yalnızca ağızdan çıkan seslerle hazırlanmıştır.
müthiş bir erotizm barındıran orhan gencebay parçası.
ya evde yoksan? o zaman kapıya not bırakılacak durumdur.

''geldim yoktunuz siz ne biçim boksunuz?''
neredesin firüze filminde filme özel dansı yapılan şarkı.
http://www.dailymotion.co...eniz-ya-evde-yoksan_music
(bkz: klasik)
orhan gencebay sevme nedenlerinden sadece bir tanesidir.
neredesin firuze filminin içinde de söylenen orhan gencebay'ın seslendirdiği cemal safi şiiri.

hele ki haluk bilginer in sesinden dinlenildiğinde. dinlemelere doyulamayan şarkıdır...
orhan gencebay kimdir diye merak edenlere bkz olarak gösterilmesi gereken şarkı.