bugün

halk tarafından sevilen , idol olarak görülen kişilerin kendilerini öldürmelerinden sonra taklit intiharların yaşanması durumu.

keza marilyn monroe intihar ettikten sonra geçen bir yılda intihar oranı %10 artmıştı. kurt cobainde de benzer bir durum söz konusuydu.
taklit intihar sendromuna verilen genel isim.

Johann Wolfgang von Goethe'nin Genç Werther'in Acıları isimli kitabını yayınlamasının ardından Kıta Avrupasında intihar oranları hatrı sayılır oranda artmıştır. bu artışın sebebi de taklit intiharlardır. haliyle insanlar model alma eğilimi gösterdiğinden, özellikle yaşamla ölüm arasında çatışma yaşadığı düşünülen bireylerin bu tarz taklit intiharlara yönelme olasılığı da fazladır.
Kitabı okumamın üzerinden 4 yıl geçti neredeyse. O zamanlar bitik bir ruh halindeydim, tüm sinirimi ve hıncımı kitaplardan çıkartıyordum.

Öyle bir dönemde çıktı kütüphanenin bir köşesinde bu kitap. Sabah aldım, akşamına bitti. Ama beni en etkileyen yanı da werther in duyduğu sevgi ve intihar ediş biçimiydi. O intihar gözümde canlandırdığım en gerçekçi hayalimdi. O silahın gürültüsünü kafamda hissetmiştim.

O sarı pantolon modasını bile unutamıyorum hatta.

Bir gün intihar edecek olursam kesinlikle werther gibi ederim.

Bunalımda olan insanların okumaması gereken bir kitaptır.
güncel Önemli Başlıklar