bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Slav dillerinde kumandan veya prens anlamına gelen kelime.
  ... soner
 2. 2.
  osmanlı devletinde balkanların bölge valiliklerine verilen ad.
  ... snoptik
 3. 3.
  başkan ya da lider gibi anlamlarda kullanılan bir deyimdir. "voy"=ordu, "voditi"=komuta eden anlamında kullanılır. osmanlı imparatorluğu çağında siyasi tarihte yer alan bir adlandırmadır.
  1 ... holy idle
 4. 4.
  (bkz: kazıklı voyvoda)
  1 ... laedri
 5. 5.
  osmanlı devleti'nin kadrolarında sancak beylerine eşit konumdaydılar. anadolu ve rumeli'deki resmi hristiyan yöneticilere bu ad verilmiştir. bergama voyvodası, edremit voyvodası, işkodra voyvodası denilmiştir.
  ... rojber
 6. 6.
  osmanlıların eflak, boğdan ve erdel prenslerine verdikleri ünvan. bu sözcüğün lehçesi wojewoda'dır ve vali anlamına gelir. ayrıca sırbistan'ın kuzey bölgesi olan ve önemli bir macar azınlığın yaşadığı vojvodina (macarcası vajdasag) buradan gelir.
  ... cemali
 7. 7.
  zamanında aldığı mortgage kredilerinden dolayı bir türlü belini doğrultamamış kasaba, manava, bakkala çakakkala derken uçan kuşa bile borçlanmış nitekim yüzünü kime dönse "kazıklanmış" ve volvoya binen bir adamdır

  değilse bile eski çarlıklara dayanan bir kıdem,rütbedir işte.
  ... sitaree
 8. 8.
  karizmatik bir kelimedir. (bkz: kazıklı voyvoda)
  1 ... kasim
 9. 9.
  Voyvoda 1459 yılından itibaren Osmanlı imparatorluğu'na vergi ödemeyi reddetti ve Macaristan Krallığı'yla ittifak yaptı. 1460-1461 yılları arasında Tuna nehrini geçerek Sırbistan'a ve Karadeniz kıyısına kadar ilerledi. Kendi ifadesiyle 23.884 Türk ve Bulgar'ı öldürdü. 20.000 Osmanlı savaş esirini kazığa geçirdi. Bu gelişmeler karşısında Osmanlı ordusu 1462 yılında padişah II. Mehmet komutasında Eflak voyvodasına karşı sefere çıktı. Mahmut Paşa'nın hatıratına göre çok uzun mesafeler boyunca Osmanlı askerleri içilecek bir damla bile su bulamadı. Sıcak dayanılır gibi değildi. Türk askeri Eflak'ın başkenti Târgovişte'ye ulaştığında Fatih Sultan Mehmet'in gördüğü manzara yaklaşık 5 kilometre boyunca kazıklarla dizili bir alandan geçiyordu. Alan yaklaşık üç kilometre boyunda bir kilometre enindeydi. Yerde uzun kazıklar dikiliydi. Yaklaşık 20 bin kadar insan erkek, kadın ve çocuk olmak üzere kazığa geçirilmiş durumdaydı. Bu kadar çok insanı kazıkta gören Osmanlı askerinin moralleri bozuldu, aklını kaçıracak duruma geldi. Ancak Osmanlı ordusu 4 Haziran 1462'de Târgovişte kalesini aldı. Vlad, II. Mehmet'e başarısız bir suikast girişiminde bulunduktan sonra kaçtı ancak bulunduğu yerde taş üstünde taş bırakmadı, terk ettiği topraklardaki kuyuları zehirledi, ekinleri yaktı, tüm hayvanları bile öldürttü. Hapishanelerdeki mahkûmları, cüzzamlı ve vebalıları salıverdi ve Türklerin arasına karışmaya teşvik etti. Bu şekilde vebalıları salma yöntemini kullanarak, daha önce başvurulmamış bir taktik kullanmıştır.
  1462 yılında III. Vlad'ın ordularının yenilmesiyle Eflak yeniden Osmanlı Devleti'ne bağlanmıştı. Vlad Macaristan'a bağlı bir beylik olan Erdel'e kaçarak Macaristan kralı Matthias Corvinus'tan yardım istedi. Ancak Eflak'taki Osmanlı imparatorluğu'na bağlı yeni yönetimi tanımış olan Macaristan, yardım talebini kabul etmedi. Vlad Matthias Corvinus'un emriyle 1462 yılında tutuklandı ve Budin'e getirildi. Önce hapsedilen Vlad, daha sonra kral ve ailesiyle iyi ilişkiler kurdu. 1474 yılında sürgün dönemi sona erdi. Bu tarihten itibaren Eflak'ı yeniden ele geçirme planları yaptı. 1476 yılında kuzeni Stefan Cel Mare (Büyük Stefan) ile birlikte Eflak'a döndü ve voyvoda ilan edildi. Aynı yıl 300 askeriyle birlikte yeniden Osmanlı ordularına yenildi. Esir alınan askerleri kazıklara oturtuldu. Öldürülen III. Vlad'ın kesilen başı öldürüldüğünü ispat etmek için istanbul'a II. Mehmet'e gönderildi. Vlad'ın bir vampir olduğu rivayeti Almanya, Macaristan ve Rusya'da yayıldı. Buna rağmen Romen halkı onu bir kahraman olarak görmeye devam etti.
  2 ... ertgrlgazi
 10. 10.
  Osmanlı devleti adına romanya ve civarını yöneten bir nevi genel valilerin ünvanı. Bunun arabistan'daki mevkidaşı şerif, cezayir karşılığı dayı, mısı karşılığı hidiv'dir.
  1 ... gaspirali