bugün

2008'de filme çekilecek japon efsanesi.*

edit: 2010 olmuş çekim tarihi, haydaa dememek elde değil yahu.
ayaklari ve bacaklari olusturun
kollari ve govdeyi olusturun
bendeeeee basini olusturacagim
voltron voltron voltron
repligi ile benligimize yer etmis cocuklugumuzun unutulmaz kahramani.
çocuklardık, parlak yıldızlardık o zaman...

(bkz: hey gidi günler)
gözden kaçan husus bu metal vatkalı arkadaşın orijinal adının voltron olduğudur.
kardeşime bu yaratığın plastik kılıcını almıştı babam.bende çıngar çıkarmıştım bende neden yok diye.şu kafasını oluşturan gözlüklü çocuğun yerinde olsam çok daha değişik planlarım vardı.mesela neden hep önce hırpalanıyoruz evrendeki kötü kalpli komşularımız tarafından.en yüksek devir,program neyse bu alette onla saldıralım.ışın kılıcını çıkarmak için illa biryerimizin çizilmesi mi gerekiyo?
(bkz: voltranı 8 robot oluşturacak) *
cocuklugumda en fazla seyrettigim (simdi yayınlansa gene seyredecegim) cizgi filmdir
çizgi filmde geçen kahramanlar şöyledir;
keith
lance
pidge
hunk
sven *allura
planet doom
şirinlerin abazalığı hakkında yorumlar yapılırken maalesef unutulmuş, ikinci plana itilmiş çizgi film. şirinler çiçeklerin, böceklerin arasında burnunu s.ktiğim gargameli dışında mutlu ve huzurlu yaşarlarken bu garipler 300 ışık yılı uzakta bir gezegende her hafta başka başka yaratıklara karşı mücadele veriyor. şirinler en azından şirineyi düşünüp mastürbasyon yapabilirken onlar her gün birbirlerine ''hadi birleşelim'' demek zorunda kalıyor. lütfen elinizi vicdanınıza koyun artık ve voltran'ada hak ettiği değeri verin.
(bkz: voltron)
yeni ve korkunc bir tehlike galaksi barısını tehdit ettiginde....
voltran voltran voltran
"bende başını oluşturacağım, kimse oluşturmasın iki haftadır bir kere baş oluşturmadım, yeminle bozuluyorum, arkadaşlığımız biticek beyler bayanlar. niye kılıç ben oluyorum abi? daha korunaklı bir bölge olmak istiyorum kaporta nasıl çizik biliyomusun? insaf yaa! "

(bkz: yıllar sonra laçkalaşan dostluklar)
80' lerin sonunda, ilkokul döneminde, cuma günü dersten gülerek çıkmanın, haftasonunu daha bir sevmenin nedeni. cumartesi günü erken kalkıldığını hatta aile ile yapılan kahvaltıların bile akla gelmesini sağlayan hoş bir hatıra.
küçüklüğümüzde sokakta oynarken bir yerini - ki kafa kol omuz parmak bacak, bu yerler oynayan çocuk sayısına göre değişirdi- oluşturmak için deliler gibi tepindiğimiz, oluşturduğumuzda (!) ise deliler gibi "voltran voltran voltran" nidalarıyla koşturduğumuz, esas adının voltranmış voltronmuş hiç farketmediği, yine olsa yine oluştururum kimseyi tanımam diye düşündüren çizgi film harikası.
siz kolları ve bacakları oluşturun, siz köprücük kemiği ve yanakları oluşturun... gibi replikleriyle koparan kült çizgi film.
sokak arasında oynanan oyunlarda hızlı davrananlar diğer renkteki robot aslanlar olurken, sona kalana pempe aslan kalır ve kızdırmalara maruz kalır.
kollar bacaklar kafa oluşurdu ama kimse voltranın cinsel ihtiyacı varmı die sormazdı, hatıralar güzel ya... denilesi hede...
2010 yılında sinemaları şenlendirmesi beklenen 80'lerin güzel çizgi filmi.
Ulan ne gudubet şeylerdi ya tek başına bi tikim yapamazlardı.
Hiç unutulmayacak, birlikten kuvvet doğar atasözünü yansıtan, koca gözlü çocukların oynadığı çizgi film.
tez zamanda beyaz perdede izleyeceğimiz, çok eskilerden bir çizgi film.
(bkz: voltran)
her seferinde 5 aslan ın dayak yiyip madara olup "senin şimdi mına koycaz" denip
5 robot aslanın birbirine girme aktivitesidir.
voltran oluşturulur kılıç kuşanılır ve düşman yerle bir edilir.
hezeyan içersinde olan bu düşman "ben kendime iki 85 bi woofer bide amfi taktırıyım o zaman hesaplaşırız" der ve olay yerinden uzaklaşır.
Voltron'nun genel yapısını oluşturan elektronik aksam:

CPU (Central Process Unit) Merkezi işlem birimi,

Rectifier (Power Unit) AC gerilimleri DC gerilime çevirerek Driver unitelerine gönderir.

Driver Unit Rectifier tarafından doğrultulmuş gerilimleri SERVO motor kullanımına adapte eder, CPU Yönlendirmesiyle Tork, Moment gibi faktörlerin kontrolünü sağlar.

Axis Computer (Pilotlardan gelen konum bilgilerini CPU nun anlayabileceği dile çevirir)

SMB (ABB) RDC (KUKA) : Serial Measurement Board (ABB) Resolver Digital Converter (KUKA) Servo Motorlara entegre yada harici halde bulunan Resolver adı verilen enkoderların gönderdiği analog konum bilgisini Voltron Axis Computerin anlayabileceği dile çevirir.

Digital I/O Unit: Dijital Input-Output kartlarıdır. Voltron'a pilotların gönderdiği sinyalleri denetler ve bunu sistemin anlayabileceği biçime çevirir. Girdi- Çıktı kontrolcüsüdür.

Voltron'un elektronik yapısı genel olarak bu parametreler üzerine kurulmuştur.
vay be ne günlerdi be dedirten cizgi film .
su linkten nostalji yapilabilir : http://www.dizifrm.com/iz...-uzay-kasifleri-yakalandi