bugün

sürekli bir ders çalışma arayışı içerisinde olan ama bu arayışı ancak bir gün öncesinde sona eren öğrenci. bakışları bile mahsundur.
soğukta annesiz kalmış, titreyen, aç, ıslak kedi yavrusu gibidir. cidden çok acıklı bir durum lan!
gecesinde maç yapıp, gündüzünde başka şehre gider bu öğrenci. tembelin önce gidenidir. dışardan bakıldığında bölümünün kasveti onu yıldırmaz. çünkü kasvetinden bihaber 4 yılını tamamlamıştır. artık mezun olmaya hazırlanır.

not: bu kim mi? sence?
en çok sözlükte vakit geçirdiğim zamandır bir çeşit kaçış saçma ama oluyor.
yaptığı her faaliyetten dolayı vicdan azabı duyan öğrencidir.genelde bu sorun 2-3 hafta önceden başlar.dışarda biraz zaman geçirsin hemen eve gitmeye bakar.eve gitse bile ders çalışmaz ama hep vicdan azabı duyar.zordur.
not toplama telaşındadır.
öğrenci olduğu aklına gelmeye başlamış ve herşey vizenin yüzde 40 ı için prensibiyle derslere çalışmaya başlamış öğrencidir.
dolabında kahve olup olmadığını kontrol eden, olmadığını anlayınca gidip alan, o fotokopici senin bu fotokopici benim gezen, "geçen yıl ne sormuş lan bu hoca?" sorusuna cevap arayan ama gel gör ki izlediği diziyi asla es geçmeyen (bkz: leyla ile mecnun), nete heryerde girip sözlüğe entry basan zat-ı garibandır.
artık vizesiz geçiş isteyen öğrencidir.
copy center ' lar favori mekanıdır .
evdeki kahve stokunu arttırır, milyonlarca sayfa not çektirir. dışarı çağıranlara hayır der. günde binlerce tvit yazar tweetera, facebookta selamı olamayan insanların resimlerine yorum yapıp wall'larına yazamyı görev edinir.hiç adeti olmadığı halde msn'de falan sabahlar. vizeler s.çıp fnallere çok çalışıcam bütün derslere giricem der.
(bkz: umut kırtasiye)
bu gerçeğin farkında olup hala kitap açmamış öğrencidir. oysaki ne sözler vermişti zamanında kendine, günü gününe çalışmak, not tutmak vb. gel gör ki hepsi yalandır. "son gece uykusuz kalma" adındaki klasik çözüme baş vurulacaktır.
(bkz: telkin yöntemiyle ders çalışmak)
sınava çalışmak dışında diğer tüm faaliyetlere katılma çabasında olan insan modeli. sınav zamanı ders çalışırken zihnimiz açılsın diye fırına atılan kekin böreğin hesabı yoktur evimizde. ders çalışmamak için mutfağa girmeyen öğrenci denenmemiş yemek tariflerini uygulamak için bile zaman bulur yemek yapar. ders çalışmak için oda ve masa düzenleme işine girişilir ve asla çıkılamaz. odayı toplarken hazırda bulunan notlar da kaybedilir.
sisteme hocalara ayrı ayrı desenlerde kıyafetler 'giydirilir' . bir yandan da vicdan muhasebesi uzadıkça uzar.
sınava artık günler değil saatler kalmıştır. hiç uyumadan sınava gireyim o vakte kadar ders çalışayım diye muhteşem bir plan yapılır. gece boyunca kremalı kahve içilir. sonra bir ara uyanılır çünkü üşümüşsünüzdür ve sandalyede uyumaktan sırtınız tutulmuştur. uyurken açık kalan ağzınızdan akan suyu notların üzerinden temizleyip giyinirsiniz.
sınava son bir saat kalmıştır.
ve herkese bol şans.
dua yöntemiyle bu sınavdan da geçmek umudedilmektedir.
sıçmış insandır.
yalnızca vize dönemi konuştuğu ön sıra insanlarına götün götün yaklaşma döneminin başladığını hisseder.
devlet bahçeli modunda ortalamasını yukarı çekecek kombinasyonları deneyen öğrencidir. bir hafta kalsa bile tam anlamıyla ders çalışamaz "ya 302 kodlu ders aa gelse var ya" tripleriyle kendini tatmin eder.
cumartesi saat 09.00'a vize koyulduysa, yeni küfürler üretmede nirvanaya ulaşacak öğrencidir.*
vize haftasına kadar çalışmamış öğrencidir. iyi de kardeşim, yumurta kapıya dayanmadan da çalışılmıyor ki.
birkaç gün öncesine kadar bendim. her sınav döneminde olduğu gibi gerim gerim geriliyordum. sonra okuldan bir telefon geldi... özet geçecek olursak "vizeyi siktir et, finâlden elli al mezun ol" dedi. "1 nisan şakası mı lan?!" dedim. Hocalarımı aradım, memurlarla konuştum... değilmiş!

finâle kadar ben yokum gençler. bu yıl mezun oluyorum. güzün başlarım artık "yaylalar yaylalar" demeye.
ders çalışmamak için aksattığı her türlü işi yapan insandır.
ben mesela odamı toplamakla başladım, 3 saat falan sürdü sonra bi yorgunluk bi yorgunluk mecalim kalmadı ders çalışmaya.
sınavda da yüzüne far vurmuş tavşan gibi kalacağım kesindir.
yumurtanın kapıya dayanmasının en çok yaşandığı öğrenci anıdır..
(bkz: sus lan hatırlatma)
kitapları masaya dizen kitapların kendisine baktığı kendisinin de kitaplara baktığı fakat bir türlü o kitaplarla haşır neşir olmaya cesaret edemeyen, stresten yarım saatte bir yemek yiyen ve ders çalışmamak için bahanesi hazır olan o zavallı öğrenci türüdür.