1. 1.
  dünyaca ünlü gracias a la vida * anlamına gelen şarkıyı seslendiren şili'li folk müziği sanatçısıdır.
  ... queenofthenight
 2. 2.
  Nuevo Cancion* akımının en önemli temsilcilerindendir. Şili'nin müzik kültürü olarak doğan nueva cancion'un tüm latin amerikaya mal olmasında victor jara ile birlikte çok önemli bir yeri vardır. derlediği, gün ışığına çıkardığı amerikan yerlilerinin ezgileri ve yaptığı politik/sosyal temalı şarkılar ile yeni şarkı'nın güneşini batıdan yükseltmiştir. insanın bir iki parçasını dinleyerek güzel bir koya demir attığını düşünmesi muhtemeldir, ama dinledikçe kıyısı olmayan bir okyanusta olduğunu farketmesi çok sürmez...

  başlangıç için bkz:
  volver a los 17
  la carta
  me gustan los estudiantes
  el guillatun
  corazon maldito
  maldigo del alto cielo
  rin del angelito
  un rio de sangre
  run run se fue pal norte
  que he sacado con quererte
  ... palmera
 3. 3.
  (d. 14 Ekim 1917 - ö. 5 Şubat 1967), Şilili bir folk müziği sanatçısı.

  Şili'nin güneyinde, Chillán eyâletinde, San Carlos adında küçük bir şehirde doğmuştur. Gracias a la vida şarkısı Dünyaca ünlüdür.

  Babası müzik öğretmenidir. Kendisinin gitarla eşlik ettiği annesinden, Şili geleneksel halk müziği şarkıları dinlemiştir. Çocukluğu boyunca Parra, sekiz kardeşiyle birlikte, taşrada yoksulluk içinde yaşar. Yüzündeki derin yaralar, çocukluğunda yaşadığı çiçek hastalığı yüzündendir. Dokuz yaşındayken Parra, gitar ve şarkı söylemeyi öğrenirken, henüz oniki yaşında kendine ait ilk şarkılarını besteler. Santiago 'daki bir devlet okulunda öğretmenlik öğrenimi görür. Bu zaman diliminde bolero, corrido ve tonadalar bestelerken, barlarda, küçük dans salonlarında ve sirklerde sahneye çıkar.

  1952 yılında Luis Cereceda ile evlenir, Isabel ve Ángel isimli iki çocuk Dünya'ya getirir ve müzik çalışmalarının büyük kısmını onlarla beraber gerçekleştirir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Violeta_Parra
  ... hasmet ibriktaroglu