bugün

muhteşem ötesi bir bağlaç açık ve net.
Olmazsa olmaz "Ve" Arapçadır.
(#25044998)
4 farklı şekilde kullanılabilen, dilimizdeki bağlaçlardan bir tanesi.

1- "yemek yedim ve su içtim" burdaki ve cümleleri birbirinden ayırır nokta işlevi görür.

2- "kızlar dans etmeye gitti. Ve erkekler maça gitti." erkekler ise maça gitti burada ise ise anlamında.

3- "vurdu ve gol oldu" burada ardışıklık durumunu anlatmak için bu bağlacı kullanırız.

4- "annem pazardan nar ve muz almış." burada ise hem anlamında kullanılıyor.
tersten "ev" olarak okunur.
cümleye başlarken havalıdır. ve inan bana dostum gerçekten çok havalıdır.
ve
aşıklar için
karanlık bir dünyadır
yalnız geceler
basık bir göğün altında
yeşil, kızıl, sarı
yapraklı
yalnız gecelerin
ardından
sessiz bir sabah
*
sürgünden başka
hiç bir şey
tedirgin etmiyor beni...
*
aşıklar için
karanlık bir dünyadır
yalnız geceler.
abdurrahim semavi
..ve onu sürükleyip götürdüklerinde
ölen bir şey olmaz,
bir şey geçmiştir.
ve neticede kokuşmuş olan,
dünyanın kendisidir. *
cümleleri, eşit ve görevdeş sözcükleri, öğeleri bağlar;

roman ve öykü yazan bir sanatçıydı.
eve gittim ve seni sordum.
Bu efsane şarkının başında Erkin Koray'ın gitarı* çığlık atar; 2:20'den sonra aynı ses ve tonda bu sefer Erkin Baba'nın kendisi çığlık atar. Erkin Koray çok büyük adamdır...*

http://www.youtube.com/watch?v=r9LQoPZNbqk
aydın hatipoğlu şiiridir.

Haydi tut ellerimi sıcacık yürüyelim
Bulanık bir sonbaharı saçlarına sindirerek
Eski coşkular yoldaşı çınar gölgelerine
Bastırılmış tutkuların deprem kuşaklarına
Hırslı çocukların yürüdüğü sokaklara
Al kurumuş yapraklar gibi sakla bu hüznü

Ölümle oynayan çocuklardık daha
Alaca gömleklerimiz sızıyordu tenhalara
işte yine pencereden atılmış
intihar süsü verilmiş bembeyaz bir yüz
Bir kadının sevdasını bıçaklıyor güz
Herkes dulbaşına kalıyor
Çiçekler çürüyor
Çürüyor solgun dostluklar

Bir nabız vuruşu duyulsun tut
Ölü kentin aylak karıncaları saklasın suskusunu

Devinsin sarhoş yosunlar durmadan
Edilgen kaygıların burgacını tırmanalım
Tutunalım karanlık dallarına selvilerin
Kimselerin duymadığı çığlıklarımız
Ulansın birbirine
Tut ellerimi sıcacık tut...
kesme
parçalama
bölme.

sana en değerli şeyi, verilebileceklerin en ulusunu hediye ediyorum. hediye seversin biliyorum. aslında hiçbir şey bilmiyorum. bildiğim tek şey bu, şu an. başka türlüsünü düşünmek istemiyorum. başımı kaldırıyorum. asya tam karşımda. avrupa birliği sikinde değil. avrupadayım. beni asya'ya, asya'yı bana bağlayan tek bir şey var. bunu akılda tutalım. laf kalabalığı arasında unutmayalım. unutturmayalım.

kesme
parçalama
bölme.

sana en değerli şeyi, verilebileceklerin en ulusunu hediye ediyorum. hediye seversin biliyorum. aslında bi bok bildiğim yok. baş ağrısı eşliğinde beyin tırmalayan fişli bir gitar. duyduğum tek şey bu, şu an. başka türlüsünü düşünmek istemiyorum. başımı kaldırıyorum. ölüm tam karşımda. hayat sikinde değil. hayattayım. beni ölüme, ölümü bana bağlayan tek bir şey var. bunu akılda tutalım. laf kalabalığı arasında unutmayalım. unutturmayalım.

kesme
parçalama
bölme.

sana en değerli şeyi, verilebileceklerin en ulusunu hediye ediyorum. al. senin olmalı. senin olmayacaksa başkasının da olmasın. olmasın. olmasın anasını satayım. buyur burdan yak. yak her şeyi:

"ve."
ilkokulda bu bağlaçtan sonra veya önce virgül kullananları öğretmenimizin cetvelle dövdüğü için ,belkide sırf bu yüzden yazar olduğum olaydır!
şimdi bizim türkçe aşığı vatan evlatlarımız, '' ve '' edatını türkçe zannederler !
ne var ki fena halde yanılmaktadırlar...
evet, türkiye cumhuriyeti' nin değerli gençleri, üniversiteliler, liseliler ve dahi ortaokullular !
günlük hayatımızda en çok kullandığımız edatlardan biri olan '' ve '', maalesef arapçadır !
3 günlük yas ilan ediyorum, sokağa da çıkmayın...
arapça' nın dilimize ne kadar girdiğini ve türkçe' yle nasıl bütünleştiğini düşünün ve '' merhaba yerine selâmun aleyküm demek ne kadar gereksiz '' demeyin...
çünkü benim minik kuzucuklarım,
'' merhaba '' da arapçadır...
'' merabayın '' derseniz modifiye etmiş olursunuz...
bu kadar !
Yalnız insanların dillerinde unutulmaya yüz tutmuş bağlaçtır.
Kim Bunlar"ın korku tarzında bir şarkısı.
ve açılımı belirten .deryalara denizlere girersiniz anlatabilen anlayan bilen varsa heyhat .ama gibi kenidin yalanlamaz yalaka değildirde.
gizli bir şekilde en anlamlı bağlaçtır. seni bağlar, beni bağlar.. bizi bağlamaz dediğin her cümlede bir araya getiren, kimi zaman hüzü dolu, kimi zaman aşk kokan ve iki harften oluşurken sorumluluğunu büyük olan bağlaç.. sen! ben! biz...
ve, geldi kapıma. usuldan aldı soluk. ve titredi sesi;
açmaz bir girdap misali kapıldı hislerin heyulasına.
ve iki dudak arasından çıkarıverdi, çınladı kulaklarım anlamına. iç geçirdi, çöktü başı omuzlarına.
ve, oracıktı sunağa koydu ilanihaye sandığım hayatını.
ve şimdi bir ölüm vardı elimde,
ve bir de sevgi, uzanan ebediyete.
ve ben gömüldüm sessizliğe,
kendi adaletsizliğimle...
-- ve --

Gittiğin gün gelmişti yine aklıma
Gözümden akan imkansızlıklar
Düşünceler geziniyor etrafımda
Bakıyorum boşluğuna
Ve belki diyorum
Belki yine olacaksın yanımda
Hayır, olmayacaksın biliyorum
Geri adım atmayacaksın!
Ve keşke diyorum
Keşke yapmasaydım
Yargılananlar bizdik hep hayatta
Ve yargılayanlardık birbirimizi
Gözlerim kilitli bir hüzün yoluna
Ve bi ihtimal diyorum...

karalayan: birumuzumbileyok
Video enhancement. Video Processing alanında sıkça karşılaşılan bir kısaltmadır. Adından da anlaşılacağı gibi bir videoyu nasıl daha iyi hale getireceğimizi konu alır. Başlı başına bir sorundur.
ankara adilhan kitapçılar çarşısında, ikinci el kitap satan iyiniyetli bir kitabevinin adı.
arapça bağlama edatı.
dahi, de, hem, ile.
ve bağlama edatı diğer pek çok bağlaçtan farklı olarak, hem kelimeleri (isimleri) birbirine bağlar hem de aynı zaman dilimi ve aynı özneyi taşıyan cümleleri birbirine bağlar.
edebi yazi dilinde, akabinde " de " baglaci veya eki getirilmeyen baglac. dikkat ettim feci sekilde anlatim bozuklugu peyda oluyor bu konuya ehemmiyet verilmezse.
bilge karasu ve vüs'at o bener'in ömürleri boyunca kullanmadıkları bağlaç.
güncel Önemli Başlıklar