bugün

çok güzel bir kelime.
250 km uzaktan bile buram buram samimiyetsizlik kokan, sırf vaveyla kelimesini kullanabilmek adına yapılmış bir sıla albümü. sıla gençoğlu'nun, farklı olmak adına kasıntıdan geberdiğinin en son kanıtı.
sıla'dan beklenmeyecek derecede kötü, vasat bir albüm. olmadı be..
olmamış bu kusura bakmasın. daha güzelini bekliyorduk biz.
sıla'nın merakla beklenen diyemeceğim son albümü. joker daha yeni çıkmıştı. her ne kadar derleme olsa da, yeni bir albüm gibiydi. bu sebeple en az bir yıl albüm gelmez diyordum.

albüm için diyebileceğiz şey, ilk dinleyişin hüsran olduğu. ama şimdi kış günlerinde yağan ince bir kar vardır ya, rüzgarsız uçmayan kar taneleri hani. albüm böyle işte. ve ben bu hava durumunu seviyorum.

eksiklere gelince, üzerinde az çalışılmış hissi var bende. ki günlerce köpekler gibi çalışılmıştır elbette ama detaylar eksik gibi; bilemedim.

esaret hariç beğenmediğim şarkı yok ama her şey yolunda ve zor sevdiğimden sanırım başucu şarkılarım bu ara.

kısaca gayet kaliteli ve güzel bir albüm. ama ben sıla'dan şu döneme damga vuracak yıllarca üzerinden konuşulacak bir albüm bekliyordum ki, bu beklentim bi dahaki sefere kaldı. ama şu günlerde türkçe pop müzikte bundan daha iyi bir albüm de yok sonuçta.

ayrıca vaveyla albüm ismi olarak, sanırım şebnem ferah'a daha çok yakışırdı.
sılanın yeni albümü. bünyede artçı depremlere sebep olma özelliği mevcuttur.
linet'ten bir aslan gibi coverı barındırır ki, emeğine sağlık hepsinin. aslan gibi, taş gibi bir albümdür.
Yeni dinleme fırsatı bulduğum 2012 sıla albümüdür. Genel kanının aksine albümün olduğunu düşünüyorum. Özellikle çocuk adlı şarkıyı döndürüp döndürüp dinliyorum. Ancak eski albümlerine göre biraz geride kaldığı da bir gerçek. Buna rağmen içinde çok güzel şarkıları barındırıyor. Her şey yolunda ve hala diğer olmuş şarkılardan.
dinledikten sonra sila'nin butun albumlerinin orjinalini gidip almama sebep olacak derecede sila'yi begenmeme ve ciddiye almama vesile olmus bir albumdur vaveyla. Bu sebeple yorum yaparken de cok zorlaniyorum. Ne desem az kalirmis gibi geliyor. Cunku ben begenmeyenlerin aksine bu albumun sila'nin simdiye kadar yaptigi en guzel ve en kaliteli is oldugu kanisindayim. Acisa da oldurmez ya da sevismeden uyumayalim tarzi ilk dinleyiste her kitleyi cekebilecek kanca adi verilen bir parca yok belki bu albumde ama muthis bir konsept ve kompozisyon harikasiyla karsi karsiyayiz. Cok samimi her seyden once. Album cocuk diye bir sarkiyla aciliyor. Ve bu sarkinin hissini oyle bir yasatiyor ki sila size, ardindan gelen "her sey yolunda"nin aslinda bir ironi oldugunu dusunmeden edemiyorsunuz.derken.. Sila sarkinin sonunda oyle bir tonlamayla her sey yolunda diyor ki, evet aslinda her sey berbat otesi demek istediginden emin oluyorsunuz. Albumde sila'nin duygulari konusundaki samimiyetine ters dusen hicbir sarki yok. Ki bu bence onemli bu tarz albumlerde. Leyla'yi da begenmemis cogu kisi ama benim en sevdiklerim arasinda kesinlikle. Umarim kotu yorumlar sila'yi yolundan dondurmez. Kisacasi ifade edilemez guzellikte bir album olmus vaveyla benim açımdan. Sesine yorumuna yuregine saglik sila.
-buraya kalp gelecek-.
sılanın son albümünün adıdır. albümden imkansız adlı sarkıya klip gelmiştir. aslan gibi sarkısı favorim olup, albümün en kulakta kalan sarkısıdır zannımca.
sabırsızlıkla beklenilen bir albümdü... uzun zamandır dinliyorum şarkılar öyle ilk dinleyişte işte bu denilecek türden değil...

çocuk ve her şey yolunda oldukça sıkıcı, açık deniz dinle dinle bıkmadıklarımdan klip gelecektir eminim *, diğeri ise aslan gibi zaten bir aşinalık vardı. imkansız zaten çıkış parçasıydı diyecek söz yok. panik atak birden havaya sokuyor insanı oldukça eğlenceli...zor sevdiğimden çoktan kliplendirilmiş bile ve harika da olmuş...Açık Deniz ve Esaret isimli şarkılar albümde iki farklı versiyonla yer almış ikinci versiyonlar "(K)açık Deniz" ve "(C)esaret" kısacası emeğine sağlık...
Sıla'ya hep gıcık olmuşumdur ama yine de bazen dinlemekten kendimi alamam. bence güzel bir albümdür. öylesine konulmuş, doldurma şarkılar yoktur. bence.
Anlamı çığlık olan, sılanın son albümü. Güzel şarkıların bulunduğu duygusal ağırlıklı albüm severek dinliyoruz.
namık kemal in vatan şiirlerini getirir akla...
arapça çığlık anlamına gelen kelime.

bu arada çığlık ne kadar kocaman, isyan barındıran, her an kavga çıkartacakmış gibi kıyamet kopartacakmış gibi duran bir kelime. israfil sur'a üfleyince de çıkacak olan bir çığlık mıdır acaba?
akın akın öldürtecek olan akın akın diriltecek olan.
vaveyla ise ne kadar da naif narin ince çığlığı ifade etmeyen bir kelime gibi geldi bana.
sanki çığlığın gülümsemeyle kopartılanı. acı bir gülümseyişle, çeresiz bir kabullenişle koparılan çığlık mı vaveyla?

aynı isimli namık kemal'in bir şiiri vardır 4 neftadan oluşan.
namık kemal'in her şiirinin bir çığlık olduğunu düşünsem de ismi vaveyla olan bir şiirinin olması çok hoşuma gitti.

git vatan kabe'de siyaha bürün
bir kolun revza-i nebiye(peygamberin mezarına) uzat
birini kerbela'da meşhed'e(imam hüseyinin şehit olduğu yere) at.
kainatta o heyetinle (halinle) görün
Bu temaşaya hak da aşık olur!
-
Aç vatan göğsünü ilah'ına aç!
Şühedanı çıkar da ortaya saç!
dilimize arapçadan geçen kelime, eyvah manasına da gelmektedir.
görsel
güncel Önemli Başlıklar