1. 1.
  oscar wilde'a göre;

  sadece kötülerin erdemi olan

  bizim mantığımıza göre ise;

  aslında her insanda bulunması gerekli ve normal olmasına karşın sanki marifetmiş gibi lanse edilen kavram.
  6 -1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  türkiye perspektifinde...

  elde avuçta kalan ne varsa onu savunmaktır...
  2 -2 ... scooby doo
 3. 3.
  ne olduğu konusunda çeşitli tanımlar yapılabilir ama ne olmadığı konusunda bir bariz örnek vermek gerekirse bazı arkadaşım bildiğim canlılarda gördüğüm üzere vatan millet sakarya konularında atıp tutarken askere alınma zamanı geldiğinde "hacı ankaranın doğusuna gönderirlerse beni sokak ortasında domalıp yok mu beni ..ken diye bağırmazsam en adiyim" demek kesinlikle değildir.
  ... thomas anderson
 4. 4.
  Vatanseverlik tabii bir duygudur. Bu duyguya sahip olmayanların da karaktersiz olarak nitelendirilmesi de tabii bir düşüncedir. Vatanını seven milletinide sever, Vatanseverlikle Milliyetçilik kesinlikle zıt kavramlar değildir. Vatan sadece bir toprak parçası değildir çünkü.
  2 -1 ... quatroos
 5. 5.
  paths of glory'de "vatanseverlik, vatan hainlerinin son sığınağıdır" şeklinde bir yaklaşımla ele alınmıştır.
  2 ... oteki turkiye
 6. 6.
  tek bayrak , tek millet , tek liderden, tek devlet mantalitesinden tutunda bol bol bulunabilecek olan ya sev ya terketçilere kadar uzanan serencamede sık sık faşizme göz kırpan kavram. hayır sempatik olması da en ucube tarafı.

  ne demiş hitler: " Ein Volk, ein Reich, ein Führer " (Tek millet, tek devlet, tek lider) nerden de aklıma geldi şimdi.

  ha bir şu vardı: (bkz: ya sev yabadabadu)
  4 -1 ... haz istasyonu
 7. 7.
  serdar ortaç okumak lazım ki anlaşılsın ne olduğu. cahil kalmayalım buyrun okuyalım: (bkz: serdar ortac in ahmet kaya dan vatansever olmasi)
  ... haz istasyonu
 8. 8.
  teşbihte hata olmaz ; ''vatanseverlik'' dilimizde folloş olmuş kavramlar arasında başta gelir. taban tabana zıt görüşlerde insanların kendilerini savunmalarında pek kullanışlı bir kalkan olan vatanseverlik, bu yanlış durumu eleştirenlere karşı keskin bir kılıca dönüşebilmektedir.

  yanlış olan farklı görüşlerdeki insanların her birinin vatansever olabilmesi değildir. yanlış , vatanseverliğin bir meziyet gibi algılanıp bunla böbürlenilmesidir. vatanseverliği bireyin kendince ülke çıkarına olanı savunması diye tanımlarsak ve mensubu olduğumuz milletin ya da ülkenin çıkarlarının bizim çıkarlarımızla paralel olduğunu göz önünde bulundurursak, bu gün gibi açık ve idrakı kolay gerçeği kavrayabilecek bir beyne sahip herkes vatansever olmalıdır, ki öyledir de. kim ister ülkesinin insani yaşam endeksinde sonuncu sırada olmasını, kim ister ırak gibi bir ülkede yaşamayı ?

  vatanını hepimizden çok sevdiğini iddia edenlerin zihniyetinde bir problem vardır ; onlar iyi ve doğru kavramlarını bir fizik kanunu gibi düşünür ve insan algısına göre bunların içinin farklı şekillerde doldurulabileceğine inanmazlar. ve bundan dolayı kendilerininkinden farklı bir doğru tanımlayanı, yanlış yorumlamakla ya da gerçeği görememekle değil vatana ihanet etmekle suçlarlar. bu cumhuriyetimizin kuruluşundan beri böyle süregelmiştir.

  işte bu kendisini vatansever diğerlerini vatan haini gören ultra vatanseverlerin diğer bir özelliği sadece vatanlarını sevmeleridir. bunlar dünyaya bir bakıp ülkelerini değerlendirerek nerde yanlış yapıldığını irdelemezler. bir yaşına gelmeden ölen çocuklar, töre cinayetlerinde ölen kadınlar, neden pkk nın 30 senedir bitmediği , neden asgari ücretin 450 ytl olduğu bu insanların umrunda değildir. onlar sadece vatanlarını severler.

  günümüz gençliğine baktığımızda da çeşitli vatanseverler görürsünüz. bunların bir kısmı universitede elinde tespih belinde satır üstünde takım elbise gönlünde büyük türk birliği, birbiriyle fazla samimi olan sevgilileri ya da oruç tutmayanları uyarırken diğer bir kısmı da derslerine girmeyip kantinde komunist gazetesi okurken kendini yaptıkları eylemlerde sloganlarla ifade eder ve bir internet sitesi yapıp milyar dolarlar kazanan genç çocukları görmezden gelir hala en büyük değerin emek olduğunu bağırır. diğer bir tarafta ise profiline yeni resim eklemek için girdiği facebookta açıldığını gördüğü ''iddia ederim ki bir milyon vatansever bulurum'' grubuna üye olanlar vardır.

  benim de bunlara bakarken ''siz bu akılla vatanınızı sevseniz ne olur sevmeseniz ne olur'' diyesim gelir.
  1 ... mailbuyukerman
 9. 9.
  söz konusu vatan ve vatandaş olduğu zaman tüm siyasi detayları rafa kaldırıp beraber hareket etmek demektir. kapatma davasını, ergenekonu unutup kardeşinin yarasını sarmak demektir. (bkz: 27 temmuz 2008 gungoren patlamasi)
  ... david addison
 10. 10.
  son zamanlarda kendisinden soğuduğum kavram.. severdim eskiden umarım yeniden severim..
  -2 ... ethembaki