bugün

Belgesel 11 Aralık'da gösterim girecektir. Tüm Ahmet Kaya hayranlarına duyurulur.
30 35 tane ahmet kaya şarkısının da kesitler halinde gösterileceği belgesel.
buradan izlenebilir fragmanı http://www.youtube.com/watch?v=NkiTyEFvpgI
sadece ahmet kaya hayranlarının değil, herkesin izlemesi gereken bir belgeseldir.
--spoiler--
şarkı yapıyordum o kadar duygulanıyordum ki
kendi yaptığıma ağlıyordum
--spoiler--
Kimi zaman küçük tebessümler bırakan,kimi zaman ince ince gözyasları bırakan güzel bir belgesel olmus.
Yasadıgında seni anlayamayanlar umarım artık anlayacaklar.
iç burkan bir belgesel. hani hiçbir şey yapamıyor olmanın hüznü vardır ya. onu yaşatıyor size.
vatan hainlerini sevimli göstermeye çalışan zevatın yeni işlerinden sadece biri.bu
zavallıyı sevenler bilmem şunları gördüler mi?
http://www.youtube.com/watch?v=Qlw6aGiIQnk
ahmet kayanın bir diğer benzeri için
http://www.youtube.com/watch?v=H5M-O4JTGOg
bu da bu iki zavallıya tapan kişilerin üniversitede bıçakladıkları ülkücü genç
http://www.youtube.com/watch?v=Epk6G5YEMlI
bir belgesel yapılacaksa bu genç için yapılmalı...
hani benim gençliğim nerde
bilyalarım topacım
kiraz ağacında yırtılan gömleğim
çaldılar çocukluğumu habersiz
penceresiz kaldım anne
uçurtmam tellere takıldı

ne varsa bu gençliği yakan
ekmek gibi aşk gibi
ne varsa güzellikten yana
bölüştüm büyümüştüm
bu ne yaman çelişki anne
kurtlar sofrasına düştüm

hani benim sevincim nerde
akvaryumum kanaryam
üstüne titrediğim kaktüs çiçeği
aldılar kitaplarımı sorgusuz
duvarlar konuşmuyor anne
açık kalmıyor hiç bir kapı

yağmurları biriktir anne
çağ yangınında tutuştum
hani benim gençliğim nerde.

penceresiz kaldım anne şarksının bir cümlesidir.
muhteşem ötesi bir çalışma. ahmet kaya kendi belgeselini anlatıyor. hepimiz susuyoruz. "öldükten sonra anlaşılmak istemiyorum, şimdi anlaşılmak istiyorum" dediği sıralarda onu şerefsizlikle suçlayanlar şu an geçmişin affını sığınan yavşaklığın verdiği hazdan ne yapacaklarını bilemez durumdalar.
tek kelime ile sarsıdım izlerken.
bilinmeyen bircok şeye ışık tutuyor. herkeze tavsiye ederim.
her seferinde olmasa da o telleri kopardım uçurtmamı esir alan.
19 mayıs artvin çoruh üniversitesi uçurtma şenliğinde kafkasörde uçurulacak olan bir uçurtmada ahmet kaya resminin altında yazacak sözdür.
tek parça halinde izlemek isteyenler için;

http://www.youtube.com/wa...c7MW_Q&feature=fvwrel

biraz geç farketmişiz ama çok güzel olmuş.

"tahta parçalarına sigorta teli bağlayıp, tavuklara şarkı söylerdim."
izlemekte geç kalmış olduğum belgesel. müthiş bir çalışma olmuş.
bu akşam saat 8'de hayat tv'de yayımlanan ve tüyler ürpertici belgeseldir. medyanın gücünü bir kez daha göstermiştir ve o adamın bu kadar sevdiği ülkesinden uzakta ölmesine sebep olanlar nasıl rahatça uyumaktadırlar. trt6(şeş) izlerken bölücülük hakkındaki veryansınlarını nerelerine gizliyorlar acaba.
bir dil konuşuldu diye bir ülke bölünmez ama bir dilin konuşulmasını yasaklamak insanları kutuplaştırır ve asıl bölücülük de budur.
sonlarına doğru insanı ağlatabilen bir belgesel. bir insanın doğuşundan batışına kadar hayatını anlatıyor.
ahmet kaya'nın aslında bir 28 şubat mağduru olduğunu anlamaya vesile olan belgeselimsi film. 28 şubat darbecilerinin bir yandan millete zulm ederken, bir yandan da uyutmak adına milliyetçilik pompalandığı dönemde zulme uğradığını göstermiştir bizlere. 28 şubatçıların kendi gibi düşünmeyenlere karşı o dönem kullandıkları 10. yıl marşı ve ne kadar milliyetçi bir şarkı olduğu tartışmalı memleketim şarkısı- fransız bir şarkının coverı- ile ezilmeye çalışılmış ahmet kaya.

millet başörtüsüne zulme isyan ederken pat diye aponun yakalanması ile unutturulmaya çalışılmıştı o günlerde ve seçilen kurbanlardan biri idi ahmet kaya sadece. adam her seferinde bangır bangır bağırmış bu ülkeyi böldürtmeyeceğiz diye. şimdi çekilen 2-3 görüntü ile -ki o malum harita önündeki fotoğrafın fotomontaj olduğu ortaya çıktı- linci haklı çıkarmaya çalışanlar var. adam insan hata tabiiki yapacak o zamanın roj tv sinde adam bangır bangır diyor böldürtmeyeceğiz diye daha neyin mücadelesini veriyorsunuz.

yalnız filmde eleştirdiğim birkaç husus var oradaki herkesi hedef göstermiş yönetmen, o zaman nasıl bazılarımız oynanan filmi anlayamadıysak orada da anlayamayanlar var. o zamanlar istiklal marşından daha önemli gösterilen 10. yıl marşına alkış tutmasalardı ne ile suçlanacaklardı acaba o kişiler. tabii şov amacıyla alkış tutanlar kendini belli ediyor o ayrı konu. daha o dönem gencecik kariyerinin başlarında olan insanları hedef göstermek yanlış olmuş. asker kaçağı bir adamın milleti galeyana getirmesi ise ayrı bir olay.

o zamandan bu zamana hala geçerliliğini koruyan bir anektod kaldı hatıramda.

--spoiler--
türbanlı kardeşlerimiz biz zulme uğrarken destek olmadılar ama demokrasi yalnızca solcular için değil arkadaşlar. biz her zaman zulme karşıyız. anamın başındaki türbanı kimse çıkartamaz.
--spoiler--

devir değişiyor zulüm edenlerle zulme uğrayanlar zaman zaman yer değiştiriyor. kimsenin yukardaki lafı aklından çıkarmaması gerekiyor. gerçek demokratlar, her zaman zulme karşı olacaklardır. sadece zulme uğradıklarında değil.
ne yapabilirim? cevabıyla soru sorulabilecek durum.
kızına "baban ne iş yapıyor?" sorusu sorulmasının üzerine kızının verdiği "makara kukara" cevabıyla beni gülümseten, ahmet kaya hakkında yanlış bilinenleri gösteren belgeseldir.
ahmet kaya yı anlamak isteyenlerin izlemesi gereken belgeseldir. 64 dakika 3 saniye boyunca tüylerin diken diken olmasını sağlamıştır.
iç burkan ahmet kaya belgeseli.

dört bir yana haber salsam
öldü desem inanır mı?
başlığı sol framede görmemden mütevellit odamda yankılanmaya başlayan unutulmaz eserdir.
belgeselin sonunda bahtiyar şarkısı eşliğinde gösterilen ahmet kaya'nın ölümü beni benden almıştır. itiraf ediyorum aynı zamanda ağlatmıştır.

Ulan sözlük hazmedemiyorum be
ahmet kaya gibi özgün bir sesi, koca yürekli bu devi sürgünde memleket hasretiyle ölüme terkedilirken ona çatal bıçak atan yavşakların, asker kaçağı vatanseverlerin elini kolunu sallayarak dolaşmasını hazmedemiyorum.
ara sıra açıp izlediğim güzel belgesel. ahmet kaya'ya çatal fırlatan şarlatanların olduğu bölümde duygulanmayan insana şaşarım.
Ahmet kaya'yı çok güzel anlatan belgesel. herkese tavsiye edilir.