bugün

kemal uzan, hakan uzan ve hepimizin sevgilisi cem uzan üçlemesinin genel adı. bu kadar dürüst bi aile dünya üzerinde pek rastlanılmamıştır. sanki hepsi zemzem suyunda yıkanmış, şerbetli insanlardır.
öncelikle kemal uzan, cem cengiz uzan ve hakan uzan'ı temsil eden kelime. ardından uzan ailesinin diğer fertleri ve şirketleri gelir. uzanlar denince akla bu üç kişinin gelmesi de tesadüf değil, bizzat grup şirketlerinin icrasında bunların yer almasındandır.

uzanlar, bir dönem karun kadar zengin olan, ve şu anda servetini büyük ölçüde kaybedeb bezmenler gibidir. bezmenlerin servetini kaybetmesi farklı nedenlere bağlıdır belki ama ortak yönleri bugün milyarlarca dolarla ifade edilen servetin kısa zamanda buharlaşmasıdır.

bezmenleri de severdik, uzanları da, yazık oldu ikisine de.
biri siyasette kendine yer bulmak için çabalarken, diğerleri soyup soğana çevirdikleri insanların paralarını alıp başka diyarlara kaçmış kişilerin bulunduğu güruh.
yatları, katları, adaları, bankaları, medya organları, holdingleri vardı bunların; hepsi gitti ellerinden. ezildiklerini söylüyorlar, iktidar da olacaklarmış! hayırlısı!
türkiye'ye açtıkları davayı kaybetmiş olan aile.

(bkz: libananco davası)
bakan'ın "sülük" diye nitelediği familya. maliye bakanlığının her sene açıkladığı 1 milyon TL'nin üzerinde vergi borcunu ödemeyenler listesinde aile üyeleri, şirketleri ve banka şubeleri ile en baştaki yerlerini kimseye kaptırmayan "vergi yüzsüzleri".
bir dönem Türkiye'nin en zengin ailelerinden biri iken, medya'dan * spor'a * müzik yapımcılığından * siyaset'e * uzanan geniş yelpazede çeşitli şirketleri bulunan büyük bir imparatorluğu yönetirken akp iktidarı ile birlikte esamesi bile okunmayan bir dönemin en popüler şimdilerin sönük ve eski günlerini arayan ailesi.
aslında ben severdim cem uzan'ı iyi adamdı. türkiye'yi özel televizyonla tanıştırması bile yeterli sebep.
edinilen bilgilere göre hakan uzanın bilgisayar kurdu olduğudur, yazılım dehası olduğu da söylenegelmiştir, benim bu aile hakkındaki görüşlerim, okuduğum kaynaklardan ve gördüklerimden sonra tek düşüncem çok zeki adamlar olduklarıdır.

basit bir örnekle açıklanırsa; uzan ailesinin vakti zamanında telsim şirketi üzerinden motorola ve nokia ile anlaşmaları vardı ve telsimin borçları yüzünden telsim batıyor ve yanında nokia ya ciddi zararlar verip motorolanın da batmasına neden oluyor.
burada işin garip tarafı uzan ailesine hiç zarar olmamasıdır. buradan şu sonuç çıkıyor ki aile telsim gibi dünya devi bir şirketi sadece paravan olarak kullanıyor.

aynı şekilde 80 lerden 2000 lere kadar türkiyenin en büyük inşaat firması yapı ve ticaret a. ş. adlı milyar dolarlık şirketin de paravan olduğunu 6 yıllık incelemeler sonunda ancak anlaşılmasıdır. hanefi avcı kitabında 30 sayfa ayırmıştır bu konuya.

teknoloji adına türkiyenin ilklerine imza atmış ailedir. yaptıkları çalışmalarından ötürü allah razı olsun diyorum kendilerine.

siyaset hayatına girme kararı cem uzanın hayatında aldığı tek yanlış karar olmuştur, fakat ülkeye faydalı olmuştur mevcut hükümetin yapmış olduğu projelerin çoğunluğunun bizzat cem uzan ve hakan uzanın projeleri olduğudur.