bugün

Üniversite okumayanların saçmaladığı züğürt tesellisidir. Bir işe hem sen başvur hem Bilkent mezunu başvursun bakalım hanginizi alacaklar?
adam olmak nedir sorusunu tekrar tekrar sorduran cümle. adam kimdir neye denir...
türkiye'deki bir çok üniversitenin lise bozması olduğu, teknik ve sosyal imkanlara sahip olmadığı, öğrencilere yarım yamalak bir eğitim verip vasıfsız olarak iş dünyasına attıkları düşünülünce gayet mantıklı bir söylem.

edit: hayır bu neden kötülenir ki? tamam üniversitelerimiz gayet yeterli, eğitim kalitesi üst düzey. hepimiz bir einstein, tolstoy olarak çıkıyoruz bu eğitim kurumlarından.
ebeveynlerin kullandığı cümledir. yapılan istatistiklere göre güzel bir üniversite bitirenlerin yüzde kırkı adam olmuşken, okumak için okuyanların yüzde onu adam olabilmiştir. bu oran doğuda yüzde beşe kadar düşmektedir. yani kısaca adam olmak her zaman kime göre, neye göredir. bunun bir otoritesi yoktur. adam olmanın kuralları yoktur.
(bkz: ben sana okuma demiyorum hobi olarak yine oku)
her üniversite okuyan adam olsaydı şuan bu hallerde olmazdık.
hayat üniversitesi fen edebiyat fakültesi mezunlarından sık sık işitilen cümle.
üniversite okuyamayanların kıskançlığını gizleme cümlesi.
prof olupta adam olamamış insanlar gördükçe doğru olduğuna daha bir inandığım cümle.
Özellikle yaşça büyük insanların üniversite okuyanların begenmedikleri bir davranışta bulundukları zaman cevresindekilere ya da bızzat karşısındakı unıversıtelıye soylediği sözdür.Ya işte görüyosun dimi üniversite okumakla adam olunsaydı ohhh ohhh baksana bunlara bunlar okusa ne olacak adam olmaz bunlardan şeklinde üniversiteliye karşı gösterilen bir reaksiyon çeşidi.Aslında doğruluk payı da var bu cümlenin ama eksik tarafı da olduğu aşikar.Zira adamı adam yapan tek bisey değildir ki.Ne üniversite adamı tek başına adam yapıyor ne de üniversite okumayıp da biz hayat okuldan mezunuz dıyenlerı hayat adam yapıyo.Hemen yazdıklarıma bir paradoks:adam olmak ne demek ki...
(bkz: tahsil cehl-i alır eşşeklik baki kalır)
yaz tatilinde 2-3 şey öğreneyim diye gittiğim ev dekorasyonu kursunda okumayıp, evde kısmetini bekleyen genç kızlarla tanış olup kendilerinden bolca duyduğum şey.

-üniversite okumakla adam olunmuyor dimaaa ggız hayriye??
-tabi gııız bizim bakkal çok iyi adam ama ilkokul mezunu.
Üniversite öğrencisi olmama rağmen katıldığım cümledir.Gerçek hayatta olduğu gibi dizilerde karakter olarak da karşımıza çıkmıştır* *
üniversite insana esnek düşünme gücü, hızlı kavrayabilme yeteneği kazandırır. bir takım insanları sosyalleştirir, bir kısmını medenileştirir. adam olmak çok farklı kavramdır, yoksa ne üniversite profesörleri vardır hayatını onlara adayan babalarına dahi saygıları kalmamıştır. kişi profesör olmuştur ama adam olmamıştır, o ayrı *

(bkz: kral olabilirsin ama adam olamazsın)
"okumak cahilliği alır ama eşşeklik baki kalır" sözünün farklı yorumlanmış versiyonudur.
her zaman altına imzamı atacağım cümle. hele insan içine girince iyice farkediyor. üniversite öğrenciye akademik bilgi öğretiyor. insanlık ve görgü diplomasını hiçbir kurum vermiyor.