bugün

tek yapılı devlet olarak da adlandırılan üniter devlette egemelik bir teklik ve bütünlük gösterir. üniter devlette hukuk birliği, yasa birliği ve ülke sınırları içinde yasama, yürütme ve yargılama birliği vardır.
(bkz: türkiye cumhuriyeti)
devletin, , ülke, millet ve egemenlik unsurları ve yasama, yürütme ve yargı organları bakımından teklik özelliği gösteren devlet şeklidir.
federal yapıda olmayan devlettir.
hakların mutluluğu ve refahı için gerekirse üniter bir devletten vazgeçilebilir. bunun dünyada örnekleri çoktur.
kısaca, egemenliğinin toplumun tümüne ait olduğu, parçalanmadığı devlet biçimidir. tersi için (bkz: federal devlet)
türkiye cumhuriyeti'ne fransa'dan geçmiş olan bu yapıda yasama, yürütme ve yargı yetkisi tek bir merkezde toplanmıştır. federal devletin karşıt önermesidir, örnek olarak amerika birleşik devletleri gösterilebilir.
devletin sınırları içinde bulunan her yerde aynı yasaların geçerli olduğu devlet biçimidir.. tek bir siyasal otoriteye bağlılıktır..
''devlet tek, millet bir, ülke bütün'' ifadesinde kendini bulan yapılanma.
kimileri tarafından yanlış anlaşılan devlet biçimi..uniter devlet denince özerklik tanınmaz anlaşılmamalıdır.nitekim britanya,ispanya ve italya birer uniter devlet olmalarına karşın kendi içlerinde özerk bölgeleri tanımış,kendi meclislerini kurmalarına olanak tanımış,belli sınırlar içerisinde yasa yapma yetkisi vermiştir.hatta britanya içerisinde iskoçya kendine has yargı sistemine bile sahiptir.
bazılarını fazlasıyla rahatsız eden sistem. okuyorum entryleri de sanki birileri mitinglerdeki abilerini ablalarını örnek alıyor. çözüm diye sundukları sadece bölücülükten öteye gitmez. bu ülkenin sistemi bu beğenmiyorsan kimse bir şey yapamaz. kimse sana yasalar önünde ikinci sınıfsın demiyor ama sen illa "hayır siz beni ikinci sınıf görün ben de size laf sokacam" diyorsan bir doktora görünmen tavsiye edilir.
(bkz: ein volk ein reich)
(bkz: #5093377)