bugün

2022-23 eğitim öğretim yılında öğrencilere ışık tutacak bir proje olacaktır.
Öyle çıplak fotoğraflar paylaşıp, futbol tartışması yaparak bir yere varamayız.
Neyse, başlıyorum:

* Her yeri kapalı bir trende yolculuk yaparken, trenin hangi yöne gittiğini nasıl anlarız?

ipucu:
Hareket ve hız değişir ise doğal olarak zamanın akma hızıda değişir ki, işte zamanın göreliliği de burada ortaya çıkar.
(bkz: izafiyet teorisi)
öğrenmek için girdim herif soru sormuş. Bilsem niye geleyim.
Ben öğrenmek istemiyorum teşekkürler.
Her yeri kapalı ise ölürüz. Hem insanlar manzarası için biner trene.
Yolda çorap kokusu artıyorsa doğuya doğru gidiyoruzdur.
En son meme konuşuyolardı solda ne ara bu aşamaya geçtiniz la.
Nereye gideceğimize dair algı oluşturacak hiçbir şey yoksa sadece hareketi hissederiz hangi tarafa gittiğimizi asla anlayamayız.

Bunun bir ispatı da yolda uyurken boşlukta uçuyormuş hissi yaşamamız.
Makinist gaza bastığında arkaya düşüyorsam ileri önüme düşüyorsam geri gidiyordur.

Şimdi diyebilirsiniz ki “senin yönünün neresi olduğunu nereden biliyorsun?”

Bizim yönümüz hep kıbleye dönüktür. Hadi eyw.
kola almak istememe rağmen almamam ve evdekilerin kola almış olması olabilir mi, ya da gideceğim yere geç kalsam da bu süreçte önemli birini görmem, bence bu da dahil edilmeli, delikten bakan arılardan banane.
Yok arkadaş. Bu yaşta kafamı hiç zikmeyin.

Ben salak başlıklara falan yazmaktan mutluyum.

Iyi günler.
başka dış etkenlerden etkilenmeden oluşan hız değişiminde hangi yöne gittiğini anlayamazsın. bir yönde giderken yapılan fren, tersi yönde giderken gerçekleşen hızlanmayla aynı etkiyi oluşturur. ivme yoksa hareket ettiğini de anlayamazsın.

tren raylarının üzerinde sabit dururken gelen trenin üstünde bize doğru koşan kişinin trenden daha hızlı geldiğini görürüz. aradaki mesafenin kısaldığını anlamamız için aradaki mesafeyi oluşturacak bir şeyler olmalıdır. bu kişinin elinde ses çıkaran bir cihaz olursa ses dalgalarının hızı artmaz, ama dalga boyu kısalacağı için durduğumuz yer göre frekansı onun duyduğundan fazla olacaktır.

çok şey bildiğimden değil de yazdım öylesine.
görsel
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuantum_mekani%C4%9Fi
Bir gauss dağılımında a sabiti şöyle bulunur.
Öğrenci kardeşlere faydamız olduysa ne mutludur.

görsel
(bkz: ha şöyle)
Yaz okuluna kalmış öğrenci kardeşlere verdiğim derstir. Öyle Erotik başlıklarda gezmekle olmaz bu işler. Hemen minik bir örnekle başlayalım. Mesela:

"Cins cinsi çeker" ifadesinin yüksek enerji fiziğindeki anlamını açıklayayım size:
Doğada tek itici kuvvet, zıt elektrik yükleri arasındaki kuvvettir.
Yüksek enerji fiziği kuvvetli etkileşimlerle ilgilenir. (strong Forces)
Bunlar, nükleonlar ve kuarklar arası etkileşimlerdir.
Ve daima çekicidirler.