bugün

ekşi yazarları çaylaklıktan çıkmak için aylarca beklerler, birer sabırtaşı olurlar, uludağ sözlük'te ise yazar olmak birkaç saatinizi alır.
birisi sadece cografi muhabbetlerde gecer, digeri web sitesidir.
ekşide yazar olabilmek için ekşi sözlük moderatörlerinin keyfinin gelmesini beklemeniz gerekmektedir. ancak uludağ sözlük mümkün oldugunca çok kişiye mümkün oldugunca çabuk fırsat tanır.

her iki sözlükte de tutunabilen yazmaya devam eder tutunamayan gider.
ekşi de kişi başına düşen gsmh uludağa oranla daha fazladır.
uludağ uykusuz, ekşi penguen kıvamına kaymıştır. vurursak gol olur..
ekşi de bir başlık arattığında 8 sayfalık entry girilmişse 8 ni de okursun. ekşi okuyarak akşamı edebilirsin. haber sitelerinde yer alan yaran okuyucu yorumları gibi hararetle yazılmış. geyiği, makarası bir yana dursun güncel olayları, gündemi ustalıkla takip ediyor adamlar. entel dantel takılıyor ekşi yazarları deniliyor da boş teneke değiller öyle de tavır takınıyorlar varsın, olsun.*
uludağ da başlığın tüm entrylerini okumak kabul edelim pek de mümkün olmuyor. makara denince anlaşılan bel altından vurma, hassas yerlerden iğneleme, canı yananın tepkisinden haz alma, gündem değil daha çok hey girl anketleri, kuku, göt, göbek. şimdi sen nesin ne yazıyorsun da eleştiriyorsun diyecek egocanlara ithafen çuvaldızı kendime batırıyorum pek tabi iş yerinde entry girme hadisesi, üslup, dil kıvraklığı, kalem, sözün özü hamurumda yazarlık kabiliyeti yok. amma velakin oyalanıyorum, karalıyorum üç beş mesai geçsin. sözüm sayısı az da olsa sözlüğün bünyesinde var olan usta yazar kişilerine neden yazmıyorsun dostum? karma manyaklığından mıdır? seri eksi oy veren ibne korkusundan mıdır ? ironi, ayar swh yaz yolla. sözlüğün aşılamayan sorunu entry okunmuyor evet ama okunacak entry de yazılmıyor.*
(bkz: anket)
ekşi sözlük geniş bir kitleyi kapsar fakat gün geçtikçe boka sarmakta ve sözlük içi çatışmalarda bulmaktadır okurlar kendilerini. uludağ sözlükte ise anket modası vardır. her amatör sözlükte bulunduğu gibi.
biri tekerleği icat etmiştir diğeri de bunu kullanarak mercedes yapmıştır. *
ekşi sözlük her ne kadar şu an bir kimlik bunalımı yaşasa da bir çok konuda doyurucu bilgilere ve yorumlara rastlamamız mümkün. örneğin nietzsche deyince bizim burada "aaa efet ben bunu biliom tanrı öldü dien adam bu" demiyor adamlar , oturup felsefesini açıklıyor yorumluyor. maalesef -ister kabullenin ister kabullenmeyin- bizim sitemizde böyle bir durum yok.

ekşi sözlük bir çok konuda -film,sinema,kitap,sergi,konser- referans olabilecek konumda. bizim sözlüğümüz göt-meme-pipi-kuku ekseninde dönüp duruyor. hal böyleyken de -bana göre şu anda bile- bizim sözlüğümüz ekşiyi eleştirecek düzeyde değil.
ekşi kalitesiz entry'lerin çok olduğu sokaktan toplama adamların oluşturduğu bir "forum" sitesidir.

uludağ ise konulara her açıdan yaklaşabilen akıllı ve doğru entry'lerin girildiği elit kesimin bulunduğu gerçek bir "sözlük" sitesidir.

bu kanı uludağsözlük'e üye olmadan önce ekşi ile kıyaslama yapıldıktan sonra oluşmuştur.
biri ford * diğeri porsche * dir. *
ekşi sözlük uludağ sözlüğün farkında bile değildir, uludağdaki bir çok yazar ekşiye tapınmaktadır.

bazen anlamıyorum hangi sözlükte olduğumu. sol framede ekşi sözlük yazarlarının nickleri, onların zirveleri falan? gidin oraya madem bu kadar ekşi sözlüğü istiyorsanız. a pardon zaten gitmek istiyorsunuz da hala alınmadınız değil mi? neyse.

düzenleme: birisinin yarasını mı deştim ne?
kitle farkı vardır. kabul etmek gerekir ki ekşi bu açıdan çok daha üstündür. kişileri karşılaştırmamak lazım, genel tablodan bahsediyorum. iki sözlükte de işe yaramaz insanlar vardır, tıpkı işe yarar insanlar olduğu gibi.
gönül bağı bir tarafa istatistiksel yaklaşılmak gerekirse * ekşi türkiye'nin en çok ziyaret edilenleri listesinde 22. sırada bulunurken uludağsözlük bu listede 66. olarak gözükmektedir. Öyleki ekşi'nin daha geniş kitlelere ulaştığı belirgin bir şekilde gözükmektedir. en azından şu denilebilir; ekşi daha geniş kitlelere ulaşabilirken, ekşi'ye oranla uludağ sözlük'ün bunun gerisindedir.
ekşi: dişi, uludağ: erkek.
ekşide yazım hatası çok fazladır, uludağda modlar editler uyeler uyarır.
ekşi vaktiyle kültürün artmasına hizmet eden sözlük iken bugün salak saçma başlıkların açıldığı alelade bir web sitesi haline gelmiştir, uludağ sözlükten herhangi farkı yoktur.
birinde sıra var. birinde önüne geleni alıyorlar. kendimden biliyorum.
i) formatif farklılıklar.
ii) yazarların seviye farkı.
iii) yeni yazarların cehalet katsayısı.
Yazar alımının çok daha kalitesiz olduğu.
git gide bir farkın kalmadığı gerçeğini bilmek lazım.
gündem ve anket olarak ayırabiliriz.

acaba hangisi hangisinin?
ekşi kulaktır, uludağ boynuz.
sen ekşide yazarsın ama cenazene uludağ gelir.*
(bkz: yalandan kim ölmüş)