bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  içerisinde bir çok aydını konuk etmi$, ülkemizdeki cezaevlerinin en ünlüsü diyebilirim. son olarak deplilerin tahliyesinde haber olmuştu. yanılmıyorsam kapatıldı heralde...

  (bkz: bayrampaşa cezaevi)
  (bkz: metris cezaevi)
  2 ... darkness nights
 2. 2.
  cezaevi hamamının girişinde "26 Eylül 1999 tarihinde 10 devrimci burada işkence edilerek öldürülmüştür" yazılı zindan.

  (bkz: ulucanlar hapishanesi katliamı)
  (bkz: kanla yazılan tarih silinmez)
  5 -1 ... apatheticfrog
 3. 3.
  ne kadar üzücüdür ki, yilmaz guney'in duvar filmi bu cezaevinde yaşanılanlardan yola çıkılarak çekilmiştir. yılmaz güney, sonradan sosyete palas olarak anılan cezaevinin mahkumlarından biriydi. güney, yaşadıklarını önce "soba pencere cami ve iki ekmek istiyoruz" kitabında kaleme almıştır, daha sonra bu kitabı senaryolaştırarak film yapmıştır.

  "Bir zamanlar şehrin dışında, at ahırı olarak kullanılırmış, şimdi kaldığımız cezaevi... O zamanlar ne kadar at barınırmış, tam olarak bilmiyoruz ama bizim nüfusumuz oldukça kabarık. Şu günlerde 1100'ün üstündeyiz. Günden güne de çoğalmaktayız.
  Cezaevinin giriş kapısıyla 2. kapı arasına 'kapıaltı' denir. Burada cezaevi 'zimmetine' geçersiniz.
  Kapıaltını geçince küçük, dört yanı duvarlarla çevrili bir bahçeye çıkarsınız. idam mahkumlarının infazı bu küçük bahçede yapılır.
  ilk girenler burada aranır. (... ) 3. kapıdan geçince saçınızı sıfır numara keserler. Ya merdivene oturursunuz tıraş sırasında ya da ayakta... (... )
  Burası, tutukluların genellikle 3 gün kalmak zorunda oldukları, 3 metre eninde, 7 metre boyunda, 3-3,5 metrekare yüksekliğinde köhne, pis bir koğuştur. Yan yana, birbirine ekli 8 ranzası vardır. Bu ranzalar altlı üstlü oldukları için, tecrit, 16 kişiliktir. işte bu 16 kişilik yere 70-80 kişi sıkıştırılır. (... )
  Cezaevi koğuşları tecrit, revir, kadınlar bölümü dışında, ortalama 550 kişilik ranzaya sahiptir. Burada 1100 küsur kişi, iç içe, kucak kucağı, bir yatakta 2-3 kişi, başlı kıçlı yatmaktadırlar.
  Çoğumuz hastayız. Bir kısım pencerelerin camları yoktur. Işıklarımız hiç sönmez. Sular günlerce kesilir. Tuvaletler sık sık tıkanır. Yağışlı havalarda damlarımız akar. Gazeteler sansürden geçer.
  Bitlerimiz ve pirelerimizle dostça yaşar, fare kardeşlerimizle ekmeğimizi, yiyeceğimizi bölüşürüz.
  Hepimiz biliriz ki, faşizmin zindanlarını emekçi halkımız yıkacaktır."
  7 -1 ... adini unutan adam
 4. 4.
  http://halkinsesi.tv/inde...eye-doenuetuerueldue.html
  1 ... lock
 5. 5.
  kapitalist sistemin ne kadar ahlak yoksunu olduğunu ve ölümler üzerinden bile insanları kandırmayı amaçladığını bizlere göstermiş cezaevidir.

  Devrimciler için direniş odağ olmuştur... Şimdilerde müzeye döndürülmüştür.

  Şimdi bir devlet düşünün ki ölümler üzerinden kendisinin ne kadar şirin göstermeye çalıştığını hesap edin! Daha bugün bile F tipi hücrelerde insanlar katledilirken nasıl olur da ulucanlar cezaevi müzeleştirilebilir? Ülkemiz güllük gülistanlık mı da bizlere bunlar "eskide kaldı" imajı vermeye çalışıyorsunuz!

  Mahkümlara yapılan işkenceler ve işkencelerde çıkan sesler kulaklarımızda halen daha çınlıyor!

  F tipi hücrelerde insanları 'süngerli oda' ya kapatıp işkence etmek nasıl bir aklın ürünüdür acap? ve öyle sanıyorum ki 10 yıl sonra yeni bir hücre tipi bulduğunuzda f tiplerinide müzeleştireceksiniz! Bakın biz böyle yaptık öldürdük ama bu geride kaldı şimdi yeni işkenceler var!

  Bunlara kananlarda "demokratik ülkedeyiz" diyenlerde riyakâr ve ahlak yoksunudurlar...

  kanla yazılan tarih silinmez!

  (bkz: ulucanlar hapishanesi katliamı)
  4 -1 ... lock
 6. 6.
  Türkiye'nin fikir suçlularını konuk etmiş cezaevi. Artık müze olmuş, haberlerde gördüm.
  ... cahitcamus
 7. 7.
  müze olmuş.
  öyle diyorlar.
  artık liboş pezevenkler ve tatlı su solcuları buraya gidip 1 saatliğine ellerini kelepçeletip tecritte kalabileceklermiş.
  ulan bu ne yavşaklıktır yahu?
  şayet bu duruma deniz gezmiş, muhsin yazıcıoğlu, necip fazıl yahut nazım şahit olsaydı ana bacı sövmezmiydi lan size?
  "ulan pezevenkler madem müze yapıp üzerimizden siyasi rant sağlayacaktınız bizi neden senelerce çürüttünüz" demezler mi?
  bu yukarıda yazdığım isimlerden herhangi birinin manevi hatırasına zerre kadar saygısı olan biri varsa gitmez o müzeye arkadaş.
  protesto edilmesi gereken ulucanlar cezaevi ve oradaki işkenceler değil, kardeşi kardeşe kırdıran bu yavşak sistemdir...
  ... protest sanayici
 8. 8.
  birçok infaza tanıklık etmiş cezaevi. artık müze olarak kullanılacakmış.
  1 -1 ... sovgukelebee
 9. 9.
  müze olarak açıldı vatandaşa ne ifade edeceği merakla bekleniyor!

  Oysa bizlere işkence, ölüm, zulüm ve faşizmden fazlasını ifade etmiyor! etmiyecek... Devletin mantığı böyle bir şey sanırm önce katlet yok et ondan sonra müze yap! Hayır müze yaparak neyi ifade etmeye çalışıyor bakın biz böyle katlettik ölüdürdük ama en azından anılarımız oldu mu? denilmek isteniyoruz...

  Hüseyin inan'ın fanilası...
  Deniz GEzmiş'in sigarası...

  bizi bunlar ilgilendirmiyor sayın ilgililer! Bizi onların düşüncesi bu düşünce uğraya yaptıkları ve bu düşüncenin iktidar ya da oligarşi katındaki karşılığı ilgilendiriyor! Daha çok sizin faşist düşüncelerinizin halen daha geçerliliğini sürdürdüğü ilgilendiriyor!

  Hayır ders alınıp müze yaptık ibretlik oldu diyenler olacaksa... Engin Ceber'i hatırlatmak isterim... Eğer ders alındı diyenler olursa ülkenin dört bir yanı müze olmalı! Çünkü ülkenin dört bir yanında katliamlar kol geziyor görüyoruz... Daha dün şırnak'Ta toplu mezarlar çıkarılmadı mı? Daha dün 19 aralık 2000 hayata dönüş operasyonu adı altında türkiye cezaevlerinde operasyon düzenlenip insanlar canlı canlı yakılmadı mı?!

  ahhh ahhh memleketimin gösteriş budalası iktidar yalamaları!
  2 -3 ... lock
 10. 10.
  deniz'i, yusuf'u, hüseyin'i son görendir, necdet adalı'yı, erdal eren'i, onlara en son veda edendir. artık müzedir. tarihin tanığıdır.

  "elbet bir bildiği var bu çocukların kolay değil öyle genç ölmek"tir.
  1 ... rosaluxemburg