bugün

Moğolistan'ın başkentidir.
-Ulan aq bööle işin Bator
-Abi şehre küfür etme
-Ne şehri lan!!
-Abi buraya Bator diyelim dioz arkadaşlarla
-Oğlum senin adın lan o
-Öyle abi.Arkadaşlar uygun bulmuş
-Ulan Bator....
coğrafi olarak, dünya da denize en uzak başkenttir.
havaalanı nın adı buyant ukhaa havaalanı dır.
kizil kahraman anlami tasimaktadir.daha onceki ismi urga dir.
Türk Hava yollarının haftanın belirli günlerinde uçuş hattına eklediği başkenttir.
ulaan bataar.
moğolistan ın başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehridir. moğolca "kızıl bahadır/ kızıl kahraman" anlamlarına gelir.
bir zamanlar sadece siyasetçilerin araba kullanmasına izin verilen başkent.
cengiz han 40 000 yiğidiyle ulan bator dağlarına sefere çıkmış. bir bilgeyle karşılaşmış. bilge kün tek kamal demiş. cengiz han çince bilmiyormuş. tercümanlarına sormuş: burası neresidir. bator dur efendim, demiş. cengiz han da demiş ki:

-ulan bator diye isim mi olur!
nüfusu 1.200.000 olan kent.moğolistanın başkenti.
sovyet baskısı sonucu bugünkü ismini alan moğolistan'ın başkenti.

orijinal hali "bator" yahut "batur" olup, bu kelimenin türkçe karşılığı "bahadır"dır.
lakin 2. dünya savaşı sonrası görülen komünizm ve sovyet etkisi ile birlikte kentin isminin önüne "kızıl" anlamına gelen "ulan" (orijinali ulaan'dır) kelimesi getirilmiş ve şehrin adı "ulan bator" olmuştur.

sovyet etkisinin kent isimlerine yansımasının başka örnekleri de vardır.

örneğin buryat özerk cumhuriyeti'nin (buryatya) başkenti olan "ulaan üde" şehri de sonradan "ulaan" yani "kızıl" ön eki almıştır.
yine bir başka türk cumhuriyeti olan tuva cumhuriyeti'nin başkenti olan kızıl(Kyzyl) şehrinin adı da sovyetler birliği döneminde konulmuştur.
cumhurbaşkanımızdan "ulan bator u ankaralılar keşfetmiştir" açıklaması beklediğim

Moğolistan ın en gelişmiş şehri ve başkentidir.

kesin ankaralı hemşerilerim keşfetmiştir bu şehri.

ada bak "ulan bator".

keşke "ulan bator amk" koysaydınız be atalarım.
Dünya uzerinde, sıcaklık degerleri en düşük olan başkent.
Mogolistanin baskentidir. Bana hep bator adinda birine seslenen biri gibi hissettirir.
moğol bir arkadaşımın soyadı.
Moğolistan ın başkenti ve benim arkadaşın dedesinin adı lan yoksa moğol mu o arkadaş.
Dünyanın en kirli havasına sahip şehri.
Ulan Bator adındaki Ulan sözü Moğolca "Kızıl" anlamına gelir ve şehrin adı da "Kızıl Bahadır"dır. Buna rağmen "Ulan sözü Türkçe oğlan sözünden gelir ve şehrin adı Genç Kahraman demektir" diyen ilk cahil kimdi acaba?
Türkleri ilgilendirmeyen moğol başkenti.
kızıl kahraman anlamına gelen ve türkçe ile moğolca arasında benzerlik olduğunu gösteren başkent adı. batur zaten türkçe'de de var. ki kahraman anlamına geldiği ifade edilmiş. bahattin ögel'in türk mitolojisi'ne bakacak olursak bahadır, batur, bagatur sözcükleri aynı sözcüğün farklı transkripsiyonlardaki yazılışları zaten. neyse efendim ben asıl "ulan" sözcüğüne gelmek istiyorum. kızıl demekmiş. acaba bizdeki "al" sözcüğü ile bir kökdeşlik var mıdır bilinmez?

Şehir, 1639 yılında bir göçebe Budist manastırı merkezi olarak kurulmuştur. biliyorsunuz ki moğollar 15.yy itibariyle budizmi benimsemiştir. daha sonra 1778 yılında bugünkü konumu olan Tuul ve Elbe nehirlerinin birleştiği yere taşınmıştır. 1911 yılında Qing Hanedanı'nın yıkılmasının ardından Moğolistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra 1924 yılında Moğolistan'ın bağımsız olmasıyla ülkenin başkenti ilan edildi.

Ulan Bator, yüksek rakımı, nispeten yüksek enlemi, herhangi bir kıyıya yüzlerce kilometre uzakta olması ve Sibirya antisiklonunun etkileri nedeniyle dünyanın en soğuk ulusal başkentidir.

ayrıca bu şehir dünyanın en kirli şehirlerinin başında gelmektedir. ayrıca ülke nüfusunun da neredeyse yarısı bu şehirde yaşamakta.
güncel Önemli Başlıklar