Gerçekten merak ettiğim sorunsal.
Orta asya'dan gelen bir ırk, niye çekik gözlü değil ?
şahsıma göre fikrim, bizim atalar aga biz sefere çıkıyoruz diye daha çok erkek nufus kalktılar geldiler.
e buralardaki diğer erkekler öldü. bizimkiler savaş yorgunu. memleket güzel. e bi de kadın nüfusu yüksek güzel.
çoğu unuttu muhtemelen geride kalanları. ya da dönemedi çeşitli nedenlerden ötürü.
sonuç olarak bu topraklarda yaşayanlarda türk geni bence çoğu insanda %50 bile değildir.

ama bu benim 5 dk lık şahsi fikrim. kulliyen yalan da olabilir.
pirinç yemediklerinden dolayı diyece cevaplanabilecek sorunsal.
Türklerin, aşure kazanı gibi, osmanlı döneminde farklı milletlerle evlenmesinden dolayıdır.
Bence doğudaki türkler, atalarımız çinli güzellere münasebete girdiği için çekik olmuş; diğerleri de buraya normal bi şekilde gelmiş.
orta asya da yaşayan atalarımız hiç bir zaman bir çinli gibi gözlere sahip değildi. daha çok japonların fiziksel özelliklerine yakındı.nitekim bazı tarihçiler,japonların da türk kökenli bir ırk olacağını öngörmektedirler. bu arada çekik gözlüyüm.
Ben çekik gözlü bir türk'üm.
Lakin bunun nedeni baba tarafından kıpçak türkü olmamdır.
Bir kısmını burada açıkladım: (#24719150)

Yine yazıyorum.
Kazak, kırgız çekik de, oğuzlar niye değil ?
Bakın, türkmenistan türkmenleri de, azerbaycan türkleri de çekik değildir. Oğuz türkleri hiçbir zaman çekik gözlü olmamışlardır, 1000 yıl önce de böyledir.
Türk kavmi 2 kavmin oluşumundan meydana geldi. Bunlardan biri, çekik gözlü kara saçlı kara gözlü bir halktı.
Diğer halk ise yuvarlak gözlü, sarışın, renkli gözlüydü.
Bu iki halkın karışımından tek dilli tek kültürlü bir halk, 'türk'ler meydana geldi.
Ama bazıları ilk ırkın özelliklerini (kıpçaklar- tatar, kazak, kırgız, nogay), bazıları ikinci halkın özelliklerini (kızıl oğuzlar, çepniler, kumanlar, fin-estonya, macar), bir kısmı ise bu iki halkın tam karışımından meydana geldi, yani ne çekik gözlü, ne de sarışın oldu (oğuzlar).

Mesele budur.
türk olmadıkları içindir. ülkenin %99'u göçmen amk. hala götlerini yırtarlar türk kanı da türk kanı diye.
Sadece has olanları çekik gözlüdür . For egzampıl ben .
azerbaycandaki ve türkmenistandaki türkler de çekik değil. ki onlar da oguz.
özbeklerin çoğu çekik fakat içlerinde bize benzeyenleri de var.
uygurlar da da keza bize benzeyenler var nadir de olsa.
çuvaş türkleri, karaylar, gagavuzların da çekik gözleri yoktur.

sen eger türkler sadece ççekik gözlü dersen türk dünyasının yarısından fazlasını çöpe atıp halt etmiş olursun. ve bazıları bunu süreklı yapmakta.

yemin ederim su bizans torunu hikayesini anlatanları gördükce bazı seyleri sorguluyorum.
adam kendine düsman sanki, belirsizim diye tutturmus.

kendımıze saf ırk diyemeyiz, orta asyadakiler de diyemez ancak, biz buraya farklı görüntülerle geldik demek andavallıktır.
çünkü türkiyeli türklerin %99'u göçmen. hala kendilerini türk düşünerek türkiyede yaşıyorlar. çinlilerde bu olay daha çok görünür.
türkiye'de yaşayan ve kendisine türk diyen birçok insanın bizans torunu olduğunu bilmemesinden kaynaklanan durum.
ben bile bir çeçen olarak cekik gozluyum siz niye degilsiniz diyerek benim de merak ettigimdir.*

Edit 1: ozel mesajlara cevap vermedigim icin burdan cevap veriyorum. Etnik kimlik babadan gectigi icin - en azindan bizde oyle - türk degilim, zaten benim gozlerimin cekikligi abhaz olan annemin ailesinden geliyor. Cekik gozlu çeçenler yok degil tabi, dolu hatta.

Edit 2: Badem gozlu degil dusuk goz kapakliyim.
rum olduğumuz içindir. şaka bi yana bin tane türk boyu vardır macarlar da türktür finler de. hiçbiri birbirine benzemez tip olarak.
Türklerin belli bir fenotipi yok.

çeKiK gözlü olmak Türklerin karakteristik özelliği değil.
bölge gereği daha gözü açık olmamız gerekiyor.
anadolu tarih boyunca böyle olmuştur olmaya da devam edecektir.
yerleşik olanını gelen siker geçen siker sonra böyle ortaya karışık bir tipoloji çıkar. sende tutar ona salakça ırk dersen orta asyalı atalarım dediğin adam da sorar sen türksen biz neyiz yarraam diye.
o yüzden bilen adam anadolu halkları der bu soruya muhattap olmamak için.
Aslında iç Anadolu'da var.
Ama Anadolu'nun çoğu çekik gözlü değil çünkü Anadolu'nun yitip giden medeniyetleri ile karışmış.
Bir diğer sebep ise daha eskiye dayanır. Anadolu'ya Türkleri taşıyan Selçuklular orta Asya'dan Anadolu'ya gelene kadar zaten çekik gözlülüğünü kaybetmiş. Horasan'dan geçmiş oranın halkları ile kaynaşmış daha sonra onları da peşine katmış. Bugün ki hale gelmiş.
biz gözü açık bir milletiz ondan.
Anadoluya giderken çok çekik gözlü elmacık kemikli türk görebilirsin. Hatta benim denizlili yurt arkadaşım vardı ilk odaya girdiğinde adamı özbek veya kazak sandım ama adam öyle bir türkçe konuşmaya başladı ki şaşırdım tabi dayanamayıp sordum başka yerden mi türkiyeye göç ettiniz dedim hayır dedi biz anadolua gelen ilk türklerdeniz hatta osmanlıda bile kayıtları varmıs boyunun. Hatta boyunun ismi çavuldur mu neydi. Yani var çekik gözlü şuan üniversiteki arkadaşım düzceli çepni türkü çekik gözlü açık tenli adamlar birinci dünya savasindan filan başka yerden buraya gelmemış asırlardır var.
Cevap basit! Türkiye türkleri orta asyadan maveraünnehir-iran-azerbaycan yolu ile gelen orta asyalı türk istilacılar ile anadolunun islamlaşmış ve doğal olarak türkleşmiş yerli ahalisinin kaynaşmasından oluşmakta. Şaka lan şaka allah öyle yaratmış işte.
ırk öyle bir karıştı ki orta asya da kiler bizi arap sanıyor. durum vahim.
türklük gende veya soyda değil dil, gelenek, sembol ve kültürdedir. bugün bırakın kazakları, kuzey kıbrıs'lılar bile kimlik karmaşası yaşıyorken dünyanın dört bir yanında, binlerce yıldır aynı gelenek, batıl inanç, atasözü, damgalar kullanılmaktadır.
bu ziya gökalp zihniyetidir. gökalp'e göre ırkçılık sadece hayvancılık için gerekli ve yararlıdır. önemli olan milli his ve toplumsal yaşayış biçimidir.

ayrıca türk tarihindeki bir çok önderin dil konusundaki hassasiyeti bu yüzden olmuştur.
1-çünkü günümüz türk halklarında mongoloid oran doğuya(asyaya) gittikçe artmakta, %70 üzerine kadar çıkmakta ve batıya doğru gittikçe azalmakta, avrupalı gagavuzlar gibi kimi türki halklarda %2 civarına kadar düşmektedir.
2-türkiye'de türk sayısı az, birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşında büyük çoğunluğu öldü. kalan karma toplumu kemal paşa, türk ismi çatısında birleştirdi. türkiye'de türklük bir ırkı değil, bir milleti sembolize ediyor.
çünkü biz aslında doğu romalıyız.