bugün

Kurumların bir türlü bağımsızlasamaması.
adaletsizce kalkınamama partisi yüzünden.
(bkz: laiklik)
Ne terördür ne de başka bi' şey. Bilimle, teknolojiyle, sanatla, sporla uğraşacağına: Yalanla, iftirayla, çıkarcılıkla, kendisiyle değil hep başkasıyla yarışma derdi olan, başkasının mutsuzluğuyla mutlu olan yurdum insanı yüzündendir.

Derdi topluma, ülkeye faydası olacak insanların önü kesilip yukarıda betimlediğim canavarların iyi yerlere getirilmesinden dolayıdır bu ülkenin hali!

Kimse kusura bakmasın, siz değişmediğiniz sürece bu ülke bok çukurunda kalmaya devam edecektir. Eğitim sistemi, terör hikaye. Düşünme şeklinizi, karakterinizi değiştirmediğiniz sürece bu hep böyle devam edecektir.
(bkz: islam)
Genel olarak bilime ve bilimselliğe karşı gösterilen hamasi tutum bu pastanın en büyük payıdır. Bu gerilemenin en elle tutulur başlangıcı ise 16.yy'dır.

1577 yılında Tophane tepelerine kurduğu Gözlemevi ile başta modern saatler ve gezegen hareketleri olmak üzere birçok konuda başarılı çalışmalar yapan takiyüddin, meleklerin bacaklarına bakıyor gerekçesiyle cezalandırılmış ve gözlemevi top atışlarıyla yıktırılmıştır. Evren ile ilgili en ciddi keşiflerin 17.yy'da yapıldığı düşünüldüğünde bu olay tam anlamıyla bir bilim katliamıdır.

O gün bu gündür bu topraklar geriliğe, hurafelere mahkum olmuştur. "Meleklerin bacaklarına baktın, ondan felaketler oldu" diyen kitle ise günümüzde hala varlığını sürdürmektedir.
ah zavallım.
Biziz. Sen ben o biz.

Bahane bula bula bi hal olduk çözüm üretmek yerine.
Üretmeyip oturup uludağ sözlükte benim gibi yazan insanlardır.
bilginin değil paranın itibar görmesi.
kolay yoldan köseyi dönme cabasi.

üretim olmadan tüketim yapmasi.

planlarin stratejisi olmamasi.

uzun vadeli degil kisa vadeleri capsiz fikirlilerin yönetmesi.

egitim, Adalet, esitlik vs olmamasi.
Yozlaşmış kafalar... Başka bir nedeni olamaz. Her şey insanlardan dolayı.
Osmanlı gerileme dönemi enter. Aynı şeyler hiç değişmiyor.
Kitap okumama tabi ki de. Eserleri geliştiren yok ki. Herkes aşk ile ilgili şiir yazıym derken aşna fişneye bulaşıyor valla.
eğitim sistemi. öğrencileri ilgi alanlarına yönlendiremeyen daha doğrusu yönlendirecek alanların açılmamış olması. tek düşüncenin öğretmen,doktor,avukat olursan adam olursundan başka bir şey olmaması. bilim'e merakı olan çocuğu sadece o alanda geliştirecek bir eğitim sistemi olmadı maalesef. arkeolog olmak isteyen olamadı mesela. neden çünkü devlet sahaları yabancılara bırakmış,kendi arkeoloji alanını geliştirmeyi düşünmemiş ya da öncelik vermemiş.doğal olarak o bölümü okursan aç kalırsın düşüncesiyle kimse o bölüme yönelmiyor zaten. hadi bu çok basit bir örnek. ama bilim dalında bir bölüm okumak istesen o bölümü kazanabilmek için ruhunu satman lazım. üniversite kıtlığı,bölüm kıtlığı olan bölüme girebilmek için süper zeka olsan bile yetmez falan böyle bir sistem vardı ve hala var. ilerleme yok. herkesin istediği mesleği yapması konusunda çalışmalara başlanmalı. bilim kampüsleri açılmalı. kampüs dediğim mezun olduktan sonra kişinin araştırma,geliştirme yapabileceği kendisinin körelmemesini sağlayacak kampüsler. devlet bu insanları maaşa bağlayacak,destek olacak ki beyin göçü olmasın. ressam olmak isteyen liseden itibaren o yönde eğitim almalı mesela. müzikle ilgilenmek isteyen aynı şekilde o yönde sınavlara girmeli. Adamın sözel zekası var ondan full sayısal yapmasını bekliyorlar olacak şey mi? bu öğrencilerin psikolojisini de etkiliyor. kızların çoğu okumadan evlenme peşinde oluyor haliyle. ama istediği mesleği yapma yolunda bir şeyler yapılsa,bölümler açılsa ve liseden itibaren o yönde eğitimlere girse,sınavları da bölümüyle doğru orantıda olsa herkes her alanda bir şeyler ortaya koymuş olurdu. bilmiyorum anlatabildim mi...
500 yüz tane sebebi var hangi birini yazıcan.
kesinlikle kürtler.
Bir şeyler yapmaya daha yeni başlıyor olmamız, istersek çalışırsak olur.

Toplumda bu bilinç oluşuyor artık faiz yemek ya da dolar almak yerine iş kurmalı yatırım yapmalıyız. Halka arzların artışı da başladığımızı gösteriyor.
ilkel halini 8.yy'da Çinlilerin kullandığı, avrupa'da 15.yy'da büyük bir gelişim gösteren matbaa bu topraklara tam 300 yıl Sonra gelmiştir.

Peki bu 300 yıl boyunca ne yapılmıştır. Gayrimüslimlere kullanım hakkı hemen verilmiş, Müslümanların kullanması caiz midir; değil midir tartışması yapılmıştır. Tam 300 yıl sonra dini kitaplar basılmamak üzere kullanım hakkı verilmiştir.

Kitaba verilen parayi enayilik olarak gören kitle kolay oluşmadı yani.
eğitimde her 10 liranın 6 sının imam hatipe,3,5 liranın genel liselere,1,5 liranın fen liselerine gitmesi.kuran olimpiyatlarında birinci oluruz en fazla.
Sorgulayacı eleştirel beyinlere sahip olmamamız olduğunu iddia edenlerin hiç sahip olmaması.
1071'den bu yana anadolu'da devam eden kültür aşınması.
Torpil. Hakedene hakkının verilmemesi. Dilbazların hep iyi yerlere gelmesi. Mantık ve zekanın para etmemesi.
Şu batılı zihniyet var ya. Onların cehaletinden bu zırvalıklar

Ne geri kalması lan! Avrupa şuan krizde, bunu göremeyecek kadar angut olmayın be.

Fransanın hali, belçika nın, hollandanın... Karışıklıkları, uyuşturucu ticareti, zina...

Ulan Finlandiya da bakkallarda renkli paketler içinde eroin satılıyor.

Fransa da kadınlar her gün tacize tecavüze uğruyor. Almanyada erdoğana takmış bir yoluk her gün kendi vatandaşı ola türklere zulmediyor.

Ha sen de kalkıp buradan geri kaldık diyorsun. Eğer ahlaksızlıkta geri kaldıysak çok şükür.
Kendimce bunu çanakkale savaşına dayatıyorum... şimdi ne alaka diyeceksiniz ama gelin açıklayayım...

Çanakkale savaşının olduğu yıl, liseler mezun verememiş, herkes cephede top tüfek savaşmış, şehit olmuş. Okuyan bir nesli orada kaybetmişiz ve yerine yenileri gelene kadar da biz teknolojiden geri kalmışız...