bugün

Dış mihraklar, cehape, baykemal.
Toplum cahilliği.

Rüşvet, yolsuzluk ve de torpil.

Keyfi yönetim.
Teröristler dinciler faşistler.
Eğitime, ilime, bilime, sanata karşı olan zihniyet.
Nokta!
taş koymuşlar türkiye' nin yoluna dım dırırım dım.
Spor yorumcuları. Hepsi boş beleş. Evet.
Dış mihraklar masalına inanan mallar.
polemik başlatmak gibi olmasın da ya da olsun olsun uludağ sözlüktür. şakaydı.
Hukuk sisteminde tam bağımsızlığın sağlanamaması ve üretim yerine tüketim ekonomisinin varlığı.
Türk toplumunun gelişmek gibi bir talebinin olmaması öncelikli nedendir...Aslında bu toplumun kendi şahsi menfaatleri dışında başka hiç bir talebi yok. Kendi küçük dünyasındaki küçücük şahsi çıkarlardan başka hiç bir şeyle ilgilenmeyen ve bunu da marifet zanneden insanlardan oluşmuş bir kalabalık bu toplum.
Aslında toplum bile denemez, zira toplum denilen şey bireylerden oluşur. Bizde birey kavramı yok. Mesela toplumun en küçük birimi aile denir...Hayır, aslında toplumun, gerçek bir toplumun en küçük birimi bireydir...Neyse bu başka bir konu...

Geri kalmış toplumlarda, geri kalmışlığın göstergesi ve sonucu olan eylemler, çeşitli kılıflarla normalize edilir, hatta kutsanir.
Mesela kabalık, bak çok sıradan bir şey bu, kaba olmak, saygısızlık...Bu sanki bir güç gosterisi gibi, sanki bir özgüven gosterisi gibi algılanır ilkel kabilelerde. Yani, yanlış olanı bilinçli olarak talep ediyor ve buna aslında olmayan bir anlam yüklüyor.
Peki neden bunu yapiyor, çünkü doğru olanı yapmaya yetecek eğitimi, kültürü ve görgüsü yok...O da kendisinde olmayani kendince degersizlestiriyor....
Gücü yetenin, güçlü olanın, kalabalık olanın her seyi yapmaya hakkı olduğunu zanneden bir yapı var bu ülkede.
Paran varsa, nüfuzun varsa sana her şey serbest gibi bir anlayış var. Bir de bunu doğayla açıklamaya çalışıyor bazı aklı evveller.
Diyorlar ki, zaten doğada da güçlü olan kazanır, zayıf olan sürünür falan...Oğlum biz maymun muyuz, vahşi doğada mı yaşıyoruz biz, hayvan mıyız da vahşi doğanın vahşi kurallarina tabii olalım....Ne yani, biz mesela doğal canlılarız diye ortalık yere kakamizi yapıyor muyuz, sokakta çıplak dolaşıyor muyuz...
Biz doğadan ayrıldık.
Fazla uzattım kusuruma bakmayın, toparlayacak olursal ben başlığa konu olan nedenin, toplumun çok büyük bir kısmının kendini hala doğada yaşayan ilkel canlılar gibi gorerek, insanı insan yapan bir çok kavrama sırtını dönmesi olarak görüyorum...
Güce tapan, faydadan başka bir şeyle ilgilenmeyen, kaba olmayı, kızgın olmayı , sert olmayı güçlü olmak zanneden ve içten içe hissettiği geri kalmışlığı da yolla,.köprüyle, binayla örtmeye çalışan treni çoktan kaçırmış bir toplum...
Siyasilerin mantıksız kararları ve yolsuzluklar. Halk bazında ise, sadece şikayet edip bir şey yapmayan, yapsa da bunu hakkıyla yerine getirmeyen kişilerin çokluğu. özellikle eğitimi ve kendisini zihinsel açıdan geliştirmeyi mantıksız bulan insanların çokluğu. Gerçekten hayret verici.
Sebahattin Ali demiş ki: "Türkiye'nin ilerlemesinin engellendiği yönünde mazeretler ileri sürenler, karısının aşüfteliğine sebep olarak mahallede çok fazla zampara bulunmasını ileri süren deyyus gibidirler" yani mahallede o kadar hovarda var ki kadın yoldan çıkmasın da naapsın? Türkiye dünyada gıpta edilecek bir noktaya gelmiyorsa burada sebep hepimiziz. Vatan hainliğinin tespiti için tek bir soru vardır ve bu soruyu ancak kişi kendine sorabilir: ben Türkiye için neleri (yapabilecekken) yapmadım?
Modasi gecmis akimlara prim veren kitlelerin toplumun geneline sirayet etmesi.
çok net eğitimdir...
islam, arap, müslüman, cami, seccade, minare....
Adaletsizlik
Liyakatsizlik
Adam sendecilik
Biat kulturu vs.
Halimizden memnun olmak.
cehalet, cehalet ve cehalettir.

başka şey aramaya gerek yok. siyasi seçimlere bak tamamen cehaletin eseri. yanlışı, yalanı, soygunu göre göre aynı yanlışları tekrar ediyoruz. eğitime bak tamamen cehalet odaklı. yaşayış tarzımıza bak tamamen cehalet kaynaklı. tüm dünya corona corona diye yanıyor. millet sokağa çıkmıyor hem kendisine bulaşmasın hem kendinde varsa başkalarına bulaştırmasın diye. bizde ne düğünlerden geri kalınıyor ne avm lerden ne de corona partilerinden. tamamen cehaletin verdiği cahil cesareti başka bir şey değil.

bu millet gerçekten zeki insan ağırlıklı bir millet. bizdeki pratik zekayı ne bir ingilizde görebilirsin ne bir amerikalıda. hatta japonlar bile bizim kadar olamaz. ancak bu kadar zekaya rağmen bazı temel sıkıntılarımız var. cehalet sadece okunan okul ile alınan eğitim ile belirlenmiyor malum. cehalet aslında tamamen kişinin kafa yapısı ile alakalı yaşayış tarzı ile alakalı.
kötü yönetim.
üretim eksikliği.
ekonominin iyi idare edilememesi.
zall'ımızın talimatıyla yazıyorum ; çomarlar !..
Çalıyor ama yapıyor kültürü. Hem çalmayıp hem yapan yok mu koca ülkede.
başta eğitim sistemi bildiğin çöp, yaşlılar, okumuş cahiller, partizanlar, batı özentiliği, muhaliflik yaptığını sananlar, islam dinini kirli emel ve menfaatleri için kullanmaları, halkını aşağı hor gören çin malı elitler.....
kendisine aydın diyen okumuş cahil kitle.
1-reis
2-reccep
3-tayip
4-erdogan.
Muhafazakarlık
Ahlaksızlık
Çakallık....