bugün

beton ve demir üreticileri birliği başkanının "yaşa paşam" dergisi mayıs sayısına verdiği mülakattaki çarpıcı ifade. mustafa kemal sevgisi budur.
YIKIN HEYKELLERiMi
Ey milletim,
Ben, Mustafa Kemal'im...
Çağın gerisinde kaldıysa düşüncelerim,
Hâlâ en hakiki mürşit, değilse ilim,
Kurusun damağım, dilim.
Özür dilerim...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...

Özgürlük hâlâ,
En yüce değer
Değilse eğer...
Prangalı kalsın diyorsanız, köleler...
Unutun tüm dediklerimi.

Yoksa, çağdaş medeniyetin bir anlamı,
Ortaçağa taşımak istiyorsanız zamanı,
Baş tacı edebiliyorsanız
Sanatın içine tüküren adamı...
Unutun tüm dediklerimi.

Yetmediyse acısı, şiddetin, savaşın.
Anlamı kalmadıysa
Yurtta sulh, dünyada barışın.
Eğer varsa ödülü, silahlanmayla yarışın.

Unutun tüm dediklerimi.

Özlediyseniz fesi, peçeyi.
Aydınlığa yeğliyorsanız, kara geceyi.
Hâlâ medet umuyorsanız
Şıhtan, şeyhten, dervişten.
Şifa buluyorsanız,
Muskadan, üfürükçüden...
Unutun tüm dediklerimi.

Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...

Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın Kadınımız, kızımız;

Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.

Fazla geldiyse size,
Hürriyet, Cumhuriyet...
Özlemini çekiyorsanız,
Saltanatın, sultanın...
Hâlâ önemini anlayamadıysanız,
Millet olmanın...
Kul olun, ümmet kalın,
Fetvasını bekleyin, Şeyhülislamın...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi.
RAHAT BIRAKIN BENi..."
değil yüz bin, her sokak başında olsa kimsenin rahatsız olmaması gereken durum.onun heykeli yüz bini geçmeyecek de benim mi geçecek??!

(bkz: zoruna mı gitti)

düzeltme: farkındayım.zorunuza gitmiş baya..gerçekler acıtır be koçlar, heykelleri geçtim ata'mın milyonlarca resmi, posteri de olduğunu da varsayarsak;

(bkz: sizin de işiniz zor be abi)
insanlara batan olay. sen de ülke kur, sen de diktir bilader.
cogaltirken azaltmanin, sözümona deger verirken degersizlestirmenin abidelesmis halidir.

nasil ki cumhuriyet dönemi zarfinda, koca bir osmanli imparatorlugunda insaa edilmisinden cok daha fazla camii insaa edildiyse ve camilerin cogalmasina paralel din tüccarlarinin cogalip, müminler azalmislarsa, atatürk heykelleri cogalirken, atatürk ilkeleri bosaltilmistir.

sayet yanlisim var ise, düzeltilmeyi selamlarim, ancak bildigim kadariyla atatürk heykelleri konusunda ciddi bir "enfaslyon", 12 eylül ihtilalinden sonra yasanmistir.

apolitize edilip, susturulan, ezilen, sonra ise kisa yoldan zenginlesme hayallerinin pesinden kosturulup, tüketim furyasiyla gözü boyanan halkimiz, durusu olmayan bir yozlasma icinde, dinci, ab'ci, abd'ci, türkcü, kürtcü, ümmetci, fetullahci vs. yobazlar üretmeye baslamistir.... ve hala da üretiyor....

milletin gözüne baka baka elektrik sayaclarinda vurgun yaptigi belgelenmis bir büyüksehir belediye baskaninin tekrar tevecüh görmesi baska nasil anlatilabilir ki?

iste bagrinda yüzbin atatürk heykeli bulunduran bir ülkenin dogal sonucu budur.

atatürk, heykel motifine indirgenip, tasa islenmis suretinin ardindaki ruhu unutturulmustur, hemde onun adini kullana kullana.

yobazligin carkindan ekmek kapisi edinmislerin tam gelmek istedikleri noktaya böylelikle gelinmistir.

maalesef.
koca bi yalandır. 5-10 bin dense anlarım da 100 bin ne lan?
100 bin tane olsa da helal olsundur. bu ülke onun sayesinde vardır. isterse her sokak başına bir tane dikilsin, yakışır.
olsundur. daha da çok olsundur. kimseye batmasındır. batanın kimler olduğu bellidir. herköşede; başköşede olsundur.
atatürktotem yerine koymaktır. ki bu da iyi bir şey değildir.

(bkz: totem ve tabu)

freud der ki toteme en ufak bir eleştiri 'kutsal'a eleştiri kabul edilir. atatürk isminde 2 tane a var demek bile kimileri için eleştiridir, 'kutsala' saldırıdır. ki bu örneğe atatürk ve diğer açık fikirli insanlar gülerler mesela, o ayrı.

yaf uzatmayım işte. kraldan çok kralcı olan güzel yurdumun nadide kralcıları, önce bakın atatürk ne demiş: ben size akıl ve bilimden başka miras bırakmadım, dogma bırakmadım

ha yok ben populist olacam kendi evime de kocaman bir atatürk heykeli dikecem derseniz serdar ortaç dayanışma derneği'nde dersleri veriliyor.
niçin olmasındır?!
hayır anlayamıyorum sözlük; her genç kızın odasında bir keremcem, her ergen erkeğin odasında bir boxer posteri bulunuyor ve hiç garipsenmiyorda niçin türkiye'de yüz binden fazla Atatürk heykeli bulunması sorun oluyor! * *
yalandir.

5 bin tane bile yoktur.
olsa ne olur ki denilesidir. kıytırık birinin heykelidir, kin kusulur anlarım. bu nefret ne diye. atatürk be bu adam atatürk. başkomutanımız, atamız; namusumuzu, şerefimizi iki paralık olmaktan kurtaran adam.
o heykellerin bir totem- bir tabudan daha çok geçmişi, bu ülkenin kuruluş amaçlarını hatırlatmak olduğunu algılayamayan beyinleri rahatsız eden olay.
bin tane olsa ne fark eder, bir milyon tane olsa ne?

bu heykellerin çoğu okullarda- ve askeriyelerde olduğunu vasayarsak bunun dışınd apek de geçerli bir miktar kalmamakta.

hadi bazı bünyelerde alerji yaratıyor bunlar da peki ya özgür düşünebilen, pbjektif bakabildiğini düşündüğümüz o beyinlerde niye böyle saçma bir tahayyül var?

o yılları, yaşananları hatırlatmak için ne koysaydık acaba? koynunda çocuğu olan bir kadına tecavüz eden boynunda haç sarkmış bir ingiliz-yunan askeri mi?
çağdaş, atatürk ü seven ve atatürk ü sindirmiş bir birey olarak gereksiz bir uygulama oldugunu dusunmekteyim zira bu tür uygulamlar küba, çin ve eski sovyetler gibi komunizmle yönetilen ülkelere has bir uygulama olduğunu düşünmekteyim.

(bkz: halk liderini tanrılaştırmak)
heykellerin bu kadar olması sasılacak bir durum degildir, cunku ataturk savas meydanlarında kelle koltukta gezerken hep ulkede dikilecek onbinlerce heykelini duslemiştir,zaten bunu sart kosmustur, o sart kabul edilmese sen hem sıcak evinde dötünü ısıtıp hem heykel hesabını yapamazdın.
heykel yaz google görsellerde tara. burda taranmışı var,

http://images.google.com....UTF-8&sa=N&tab=wi

heykel, yapıt, anıt anlamına geldiği içi bu kertede büstüde sayabiliriz.

http://www.nisanyansozluk...?w=heykel&x=0&y=0

(bkz: öptüm kib bys)
askerde yan gelip yatsaydı bırak heykelini sen olmazdın denilesi sözdür.
(bkz: büst vs heykel)
(bkz: dinci tayfanın hayal dünyası)
(#5176403)
(bkz: türkiyede her 353 kişiye bir cami düşmesi) ile ters orantilidir.
doğaldır. şikayet edilmesi ancak ümmetçilerden beklenir. humeyninin mi heykellerini dikelim?* kurucu kimse onun heykeli dikilir. muhabbeti bile saçma.
küba'da fidel castro öldükten sonra hiç bir yere heykeli dikilmeyecek ve resmi asılmayacakmış çünkü halkı onu resimler ve heykelleriyle değil düşünceleriyle hatırlayacakmış bu kadar benimsemiş halk. burda ise yüz binden fazla atatürk heykeli olmasına rağmen bazı çevrelerce yaptıkları sorgulanan ve olmayacak insanlarla karşılaştırılan ( bazen karıştırılan ! ) halk önderidir. yüz bin tane heykel azdır bence her eve bir atatürk heykeli lazımdır hatta mermer olmalıdır ki bazı nato kafa nato mermer'ler bu şekilde özümseyebilir ve benimseyebilir.
Ey ümmetim,
Ben şeyh-ül islamım;

Hala erkekle bir tutulmaya çalışılıyorsa kadın,
Kutsal kabul edilmiyorsa adım,
En azından dört tane değilse avradım.

Kafayı takın heykellere,
Vâr ettiği düşüncelere..
daha çok olsa da sıkıntı yaratmayacak durumdur.bunun yanında her heykelin bulunduğu meydanın adının "cumhuriyet meydanı, zafer meydanı ya da atatürk meydanı" olması da tesadüf müdür bilemiyorum.