bugün

Evet, ülke de eğitim şart ama akraba evliliği gibi insanın avcı toplayıcı toplum döneminden kalan sürü güdüsüyle kabile halinde yaşayan bir dönemin geleneğini engellemeye yetmez.

insanlar yerleşik hayata geçmeden önce sürü kabile halinde yaşarken üremek çoğalmak güçlenmek için tek seçeneği kabile grup içinde birlikteliğinin gereği akrabalar kuzenler ile birliktelik evlilik yapıyordu.
Yerleşik hayata geçmesi ile de bu zorunluluk devam etti. Her ne kadar başka kabile gruplarla da gücü etkisinde birliktelik evlilik yapsalar da talan yağma üretim ile elde ettiklerini paylaşmaktan kaçtıkları için koruma dürtüsü sahip olma duygusuyla akrabalar arasında evlilik ilk tercih oldu.

insanlığın gelişimi ile bu gelenek yok olacağına daha da arttı.
Öyle bir noktaya geldi ki bu akraba evliliği, din dil ırk iktidar zenginlik asalet kan soy bağı kutsallık gerekçeleri ile akraba evliliği ensest ilişkiler evliliklere döndü.

Örnek olarak yine mısır Roma gibi imparatorluklar kültürler de bunu görüyoruz.
Şu an bile Avrupa da krallıklar hanedan asalet olarak tanımlanan soy hattı olan üyelerin çoğu bir biri ile akraba ve evliliklerde bu kan bağı akrabalık şartı aranıyor.
Bunun dışında evlilik yapanların hanedan asalet sahibi kesim içinde nasıl dışlanmış olduğunu kavgaları tartışmaları görüyoruz.

Bu akraba evliliği denen ilkel tercihi sosyolojik olarak insanlık tarihinde basit kısa olarak özeti bu.
Bu durumu eğitim ve satınalma paritesi refah seviyesini yükseltmek ile engelleyemezsiniz.
Yine bir örnek ile bu gerçeğin sağlamasını yapalım, neden olmaz?
Akraba evliliğini önceleyen insana daha fazla mal zenginlik imkan eğitim verdiğiniz zaman insan doğasında ki sahip olma duygusu ile dinmeyen açlığı ile bu ilkel tercihini bir hak bir kanun bir kutsallık olarak görecek ve elinde ki imkan ve denetlenmez hak haline getirip diğer insanlara topluma empoze edecektir.

Dikkat ediniz, akraba evliliği konusunda Freud alıntıları yapıp bastırılmış ensest duygulara girmiyorum.
Akraba evliliğine eğitim kültür yaşam tarzı ekonomik gerekçeler din ırk biyolojik toplum sağlığı vs açıdan yaklaşmak ve bu çerçevede tartışmak çözüm değildir.
Bu tamamen ahlak ve etik bir sorundur.
Şu an insanlığın ve ahlâk ile etik kuralların alanı olan bir durumdur akraba evliliği.

Hiç bir eğitim sizin ahlâk ve etik değerlerinizi belirlemez, şekillendiremez.

O zaman çözüm ne mi?

Her şeyi de benden beklemeyin canım, çözümü de siz bulun.
Çok daha yüksek olduğunu düşündüğüm oran. Hele de resmi nikahlı olmayan çiftleri hesaba katarsak...
birçok açıdan düşündürücü. ama neticede bölge ile ilgili, bölgeye has bir kültürün eseri ya da ürünü olduğu kesin. bunu söylüyorum ki "kürtler böyle" diye dayanaksız bir kanıya varılmasın. dayanaksız, çünkü bugün kürt nüfus türkiye'nin değişik bölgelerinde yaşıyor, gelgelelim bu kadar yüksek bir akraba evliliği içinde değiller. demek ki etnik nedenlerden ziyade bölgesede sıkışıp kalan bir kültür rol oynuyor. beklenen soru: "o kültürün adı ne, kürt kültürü değil mi?"

Değil işte, "kürtler" diye homojen bir kültür yok, tıpkı türkler diye homojen bir kültür olmadığı gibi. niğdede yaşayan türk ile bursada yaşayan türk aynı mı? ille de o kültüre bir isim vermek isteyen "şartlara bağlı ortam" diyebilir. ekonomik, politik ve sosyal şartların coğrafi bir bölgede yoğunlaşması.

şöyle bir soru sorulabilir: "devlet neden birşey yapmıyor?" en basit cevap: çünkü bölgede devletin söylediklerine güvenilmiyor. bir sebebi devletin kültürel asimile politikasına karşı insanların bilenmiş olması. aynı devlet çıkıp "akraba evliliği yapmayın, çocuklarınızda sorunlar çıkar" diye bilimsel birşey söylese bile yörenin reaksiyonu "devlet bizi yoketmeye çalışıyor" oluyor. insanlar ekonomik veya politik sebeplerle batıya göç etmek zorunda kalınca bir anlamda bölgenin baskısından da kurtulmuş oluyorlar. bu konuda hiçbir şey bilmeyenler bile en azından züğürt ağa gibi filmlerden bir fikir edinmiştir.

düşündürücü.
neredeyse hepimiz kuzen miyiz şimdi...
Yabancıya gitmesin mantığı. Bildiğmiz yer gibisinden.
Yabancıya gitmesin düşüncesinin bu kadar azaldığını görmenin içime su serptigi haberdir.
Haritaya bakınca seçimlerde kim nereden ne kadar oy aldı haritasına bakar gibi olan var mı?
Bir de Türkiye'de sakat engelli oranı da %10-12 bandında olduğu akla gelirse...
Akraba evliliğinin bunda katkısı da vardır.
Edirnenin ülkenin aydınlık yüzü olabileceğini kim bilebilirdi ki.
(bkz: berdel)

malum ırk takasa giriyor.
genelde doğuya gidildikçe artan bir yüzdedir. batı anadoluda pek göremezsiniz.
Anne Baba kuzen.
trakya'da yerli nüfusunda akraba evliliği yok. çingeneler ve romanlar da akraba evliliğine hoş bakmazlar. oranın oluşma sebebi çalışma için doğudan göç edenlerden kaynaklanıyor.
bu araştırmanın yanında bir de sorunlu veya engelli çocuk oranlarının da incelenmesini bulunmasını isterdim. aralarında doğru orantı olduğunu düşünüyorum.

Oranların az çıktığı illerde akraba evliliklerinin düşük olmasının göçmen nüfusun yoğunluğundan kaynaklandığını düşünüyorum.

göçmenler arasında akraba evliliği onaylanmaz.teyze, amca, hala, dayı çocuklarına kardeş gözüyle bakılır.
Kimin eli kimin cebinde belli değil oyununun, kenya kenetlenmesi adlı halini dini ritüel edinmiş ataların torunları olduğu sürece şaşırtmayan durumdur. Bana kalırsa utanç tablosudur. Ailesinde akraba evliliği olan insanlar da şimdi aydın, laik, seküler takılıyor. Tek bir akrabamda yok lan. iran Devşirmesi değilim ki ben neden olsun?

(bkz: kenya kenetlenmesi/#43101858)
görsel
oy oranlarından da anlaşıldığı üzere doğru bir istatistik veridir.
Genel olarak aslında bu evlilik oranını gösteriyor. Doğudan batıya doğru evlilik azaldığı için böyle bir şey var.
Renk koyulaştıkça huy da tip de boktanlaşıyor. Tek haritadan Türkiye sosyolojisine genel bakış.
Trakya da akraba evliliği yapanlar çingene bunu not olarak düşelim.
ilginç istatistik.

görsel
https://www.drdatastats.c...iligi-oranlari-2019-yili/

https://twitter.com/NOnur...tatus/1259261184106270720