bugün

umalımda daha azalmasın.
1 asgari ücretli şoför tutabilirsiniz. lükse bakar mısın?

ama sonra bik bik ötmeyin para bitti diye.
Hiçbir şey. Türkiye' de asgari ücretle geçinmek çok zor.
Nefes alınır en fazla.
300dolar.
siz bu abartan muhaliflere bakmayın, binlerce sakız alabilirsiniz. onlarca bim'deki ucuz keklerden alabilirsiniz. düşünsenize ye ye bitmeyen onlarca bim'in dandik kekleri.
Koyun. Birde et yiyemiyoruz diyorsunuz, vallahi ayıp. Swh
türkiye'deki 2 asgari ücretle kendimi göremiyorum, maaşı daha da tırtıklıyorum. türkiye çok tuhaf bir ülke oldu. geçen burada 40 bin avroya araba aldık şirkete, aynı araba türkiye'de 1 milyondan fazla.

ağa batmışız ülke olarak. vergiler ebesinin bilmem neresine çıkmış. bir devlet kendi vatandaşına bu kadar eziyet eder mi?
3 ceyrek altin.
Kira + Su + elektrik + internet +1 aylık yiyecek içecek temizlik alışverişi ki daha saymadığım şeyler var kesinlikle yetmeyecektir.
hayatta kalmak için gereken asgari harcamaların bir kısmı. tamamı bile değil.
baş alabilirsiniz.
don.
pamuk şeker, yarım ekmek döner, dandik telefon kılıfı, ayakkabı bağcığı, 250 gram fasulye, 9 gram kuşbaşı.
4 litre votka ve 30 bira alsan maaşın yarısı gitti zaten.

asgari ücret standart maaş değildir ama yükselttikleri için herkes maalesef her çalışanına bu ücreti hak görür oldu.

2013te asgari ücret 800 liraydı ama bir işveren yeni çalışanına bile "hadi sana 1000 tl maaş!" der geçerdi. önemsemezdi. 3-5 ay sonra zam istesen 1200-1500 almak da hayal değildi, normali buydu. asgari ücret günlük 25-30 tl yövmiyeye tekabül ediyordu ama herhangi bir yerde 40 tl hatta 50 tl alabiliyordunuz. ben barmendim o dönemler ve günlük aldığım para 80 liraydı. asgari ücretin 3 katı demek oluyor bu resmen.

yıl 2022. asgari ücret 4250 ve yeni de girmiş olsan eski çalışan da olsan aldığın maaş asgari ücret. 5 bin lira yap desen yapmaz patron. halbuki çok para da değil. günlük yövmiye olarak hesapladığımızda 140 lira yapıyor ama şimdi hiçbir cafe vs mekanlar çalışanına 140lirayı vermeyi düşünemez. birim olarak yüksek geliyor çünkü. şimdi gidip barmen olarak çalışsam alacağım ücret de 200 lirayı geçmez. asgari ücretin bir miktar fazlası..

barmenlik yaptığım zamanlar aldığım ücret asgari ücretin 3 katıydı ama şimdiki enflasyonu da hesaba katarsak şimdinin 20 bin lirasını kazanıyormuşum resmen. günlük 35cl votka ve 3 bira alsam yine de 2 asgari ücret kadar para kalıyormuş cebime..

bu basit hesaptan bile düşünün şimdiki vaziyetin boktanlığını.
Recep Bey ve Akape'nin başımızda olmasının paha biçilemez mutluluğunu alabilirsiniz. Daha ne olsun?
evimin (mutfak) 20 günlük şarküteri gideri.
yaklaşık 1220 adet ekmek.
841 simit. her öğün 2'şer yesen zaten ayda 180 simit yapar gerisini de para biriktirmek için kenara atarsın.

evet.