bugün

Nerde eski türk ocaklari nerede bu tarikat destekçisi milliyetçi adı altında gezen reziller. Utanıyorum.
“Türk Ocakları yönetiminin milliyetçilik konusunda hiç kimseden ders almaya ihtiyacı yoktur.”

“Bizi yöneten siyasilere hatırlatırız ki; biz parti siyasetinin tarafı veya hiçbir partinin arka bahçesi değiliz. Bizim tek kaygımız Türk Milletinin birliği ve Türk Devletinin bekasıdır.”

Tek derdi ve kaygısı hükümete hizmet etmek olan siyasetçilerin, türk ocaklarına laf söylemeye hakkı yoktur.
1912 de Kurulmuş bir Osmanlı imparatorluğu kurumu.
Kültür Milliyetçiliği etrafında "fikir" birliğine dayanan ve daha çok eğitimli kişilerin buluştuğu çatıdır.
Ocağın amacı, "Akvam-ı islamiyenin bir rükn-i mühimmi olan Türklerin milli terbiye ve ilmi, içtimai, iktisadi seviyelerinin terakki ve i'lasıyla Türk ırk ve dilinin kemaline çalışmak"

türk ocaklarında ırk bilinci yok kardeşim ! hala kardeşlik naraları atıyorlar. ülkü ocaklarından beterler. en azından ordu türk ocağı bu şekilde. türkçü ve ırkçı arkadaşlara sesleniyorum. gitmeyin böyle yerlere . zamanınızı boşa harcamayın...
bugün 106. kuruluş yıldönümü olan koca çınar.

--spoiler--
"Türk Ocağı, Türk’ün has ocağı, varlık ve birlik ocağı, yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsın; yaşasın ve yaşatsın. Türk Ocağı, Türklük güneşinin ocağıdır. Asırlarca bunu söndürmek için çalıştılar. Bu ocak hepimizi aydınlattı."
--spoiler--

görsel
Tüm ocaklar kardeşimiz, ancak Türk ocakları daha entellektüel muhabbetin döndüğü bir zümre diyebiliriz.
milliyetçi gençlerin yer aldığı oluşumlar arasında, bana göre araları en aklı başında olan grup. zira türk ocakları, ocak olarak herhangi bir partiye bağlı olarak aktif siyasette bulunmamaktadırlar. bünyesinde yer alan kişiler kendini iyi yetiştirmiş kimselerdir ve katılımcılarda da bu durumu çok rahat gözlemleyebilirsiniz. ittihat ve terakki cemiyetinin, toplum ile kaynaşma, bütünleşme ve halkı aydınlatma çalışmaları sonucu oluşmuştur. kurucu ve üyeleri arasında yusuf akçura, ziya gökalp, hamdullah suphi tanrıöver gibi isimler yer alır. iş saatlerim uygun olsaydı istanbul şubesinin seminerlerine katılmak isterdim.
fetö nün hakim olduğu örgüttü. seneler önce toplantılarına gittim birkere . resmen arapçı fetöcüler zaptetmiş. inşallah kurtulur.
zamanında fethullah gülen'e ödül vererek güzel ismine ihanet etmiş ocak.
Terörist, özgür suriye ordusuna yardım edeceğini belirttikten sonra gözümüzde bitmiştir. Biz Türkçüler olarak bu ocağı da tanımıyoruz.

Atatürk olsaydı şu an o kendini muhalif ilan eden orospu evlatlarına kimyasal silahlar ile saldırıyordu. ikinci kürt devleti ayağı için uğraşan muhalifleri destekleyin siz.
Başlarda milletçi insanların yer aldığı, halkevleri adını aldıktan sonra da nasıl oldu da solcu yuvası oldu merak edilen mekanlar.
ülkü ocakları ile karıştırılsa da ülkü ocaklarından farklı bambaşka bir oluşumdur.

türkiye cumhuriyeti'nden dahi eskidir, 1912'de kurulmuştur. üyeleri nispeten daha donanımlıdır. seminerleri, konferansları gidilmeye değerdir. türk islam sentezi çizgisi değil, türkçülük çizgisinde ilerlemektedir.
Türkiye'de nadir bulunan ilim yuvası bir tanesi.
akıllı insanların mekanı.
zamaninda ermeni kilisesi ziyaret eden ocak.
diğerlerine kıyasla daha tercih edilesi olan ocak. diğerlerine kıyasla daha bilgili, donanımlı ve yine diğerlerine kıyasla en eski, köklü ocak.
tek çatıda birleşmeleri gerekendir. çok dağıldık. evet.
Ulan Türk ocakları,ülkü ocakları,Osmanlı ocakları hepsi aynı bokun laciverdi..
Ülkü ocaklarına nazaran Çok daha donanımlı ve bilgili türkçülerin olduğu teşkilattır. Neredeyse Her cuma akşamı konferansları olur. Farklı kesimlere ve halka da açık olur bu konferanslar.

Türk ocaklarının ülkü ocaklarına göre daha nitelikli insanları bünyesinde taşıdığını düşünüyorum. Daha akademik ve eğitimli bir çevreye dayanıyorlar.
malesef dincilerin kontrolüne geçmiş güya türk milliyteçisi dernek.
Genel merkezi sıkıntılıdır. Lakin Diğer şubelere hunharca eleştri yapılamaz.
Öncelikle taşra teşkilatlarında 3,5 yıl gidip gelmiş birisi olarak söylüyorum; Türk Ocaklarının her şubesi aynı değildir. Hala taşrada bazı şeyleri düzeltmeye çalışan, halen Milli mücadelenin karargahı, Türkiye Cumhuriyetinin ideolojik temelinin atıldığı eski Türk ocağının seviyesine yakın ocaklarımız vardır.

Lakin mesele genel merkeze gelince iş sakat, mevcut hükümet düşünen Türk milliyetçisi entelektüel bireyleri tehlike olarak adlettiği için (ülkü ocağının çaycı ergenleri değil, gerçekten okuyan ve düşünen Türk milliyetçileri) genel merkez dolayısıyla yönetim kadrosunu elinde tutmak istemekte, o sebeple evveli Nuri gürgür olan f tipi başkanlar kervanını Mehmet öz ile devam ettirtmekte.

O sebepledir ki Türk ocakları denildiğinde tüm Türkiye karıştırılmamalı, şube şube eleştirilmelidir.

Not: ırkçı değiller... Lakin fikirlere saygı duyacak kadar olgun insanlar oldukları için kötülemezler... Türk milliyetçileri için ayakta durabilen nadir kurumlardan belki en büyüğüdür... Ülkü ocağında olsanız ırkçı diye döverlerdi sizi....
çaylar bedava gidip çay içebilirsiniz başka bi bokada yaramiyor zaten.
inatla beyinsizlerin ülkü ocakları ile karıştırdığı yer. Yemin ediyorum cehalet paralı olsa bunlar Karun olurdu.

Türk ocakları, milli mucadelelerin karargahıdır. Edebiyat ve tarih derslerinde gördüğümüz onlarca yüce kişilik buradan çıkmadır.mehmet emin, yusuf Akçura, teğmen kubilay, atatürk...

Buradaki akademik konferanslar için dört bir yandan öğretim görevlileri gelir. Ayrıca mensupları oldukça entelektüel, bilgi sahibi kimselerdir.

Ha, eski türk ocağı mı? Hayır. Fakat mankurtca eleştirilmemeli.
Türk Ocaklarını hala ülkü ocakları ile karıştıran bilmişler görüyorum.