bugün

yüzde yirmisi gazete okur. ama yüzde yüzü otobüste yan taraftaki insanın okuduğu gazeteyi okur.
yanlıştır. bu oran sadece orjinal kitaplar için geçerlidir. türk halkı orjinal kitap okumaya karşı olduğu için (ekonomik durumlar sözkonusu iken haksız da değiller) oran böylesine düşüktür. normal şartlar altında bu oran çok daha yüksektir.
acı gerçek.
--spoiler--
Türkiye’de kütüphane sayısı: 1.412 - Kahvehane: 570.000 - Buna göre 49.000 kişiye bir kütüphane düşerken, 122 kişiye bir kahvehane düşmekte.
--spoiler--
kitap 30 tl' den başlıyor gibi komik önermelerin geldiği başlık.

hayatınızda hiç yky, iş bankası kültür yayınları, darüşşafaka kitapları gibi şeyler duymadınız sanırım. hatta bu yayınlarının 5 tl gibi komik rakamlarda bile kitaplarının olduğunu... bırakın bu pahalı olduğu için okumuyoruz ayaklarını. hadi o yayınları da bilmiyorsun sen hiç kütüphane diye bir şey de mi duymadın? sahaf da mı yok yahu yaşadığın yerde? ya da arkadaşından ödünç de mi alamıyorsun?

şuna biz okumayı sevmiyoruz. araştırmayalım, öğrenmeyelim, okumayalım sadece tüketelim, gezelim, acun yarışmaları izleyelim, magazin okuyalım, starbucks' ta kahve içelim desenize.
Doğru bir orandır. Hatta daha az bile olabilir.
aşikar olan durumdur. yönetenlere bakılırsa farklı bir yönetilen profili beklenemez zaten.
çokmuş bile.
olayı tamamen buna bağlayamasak da kitap fiyatlarının önemli bir etkisi vardır.
sözlükte bu oran yüzde kaç diye sordurtur.
(bkz: okumakla adam olunmuyor)
yüzde dörtse o bile iyi denecek bir durum. durum öyle içler acısı ki çoğu liseli üniversiteli genç Balzac okumamış Dostoyevski okumamış kimdir nedir bilmiyor. böyle bir ülkenin kültürel anlamda gelişmesi nasıl beklenir?
yüzde dördün içinde olduğum grup hiçde acımam kitaba verdiğim paraya can,türkiye iş bankası, yky, iletişimden başka yayın evinden almıyorum kitap.
kitapların pahalı olmasından değildir. haftada bir kitap okusan 20 lira olsa ayda 80 lira eder. bahane değil.
justin bieber, rihanna konserlerine 150-200 lira bayılabilen insanların kitap pahalı demeye hakkı yok bence.
Kemalist eğitim sisteminin sonucudur.
amk, milleti dizi manyağı yaptılar, ilkokuldan başlayıp insanları robotlaştırdılar.
hamdolsun, ak parti döneminde artık insanlar bilinçleniyor, kalite düzeyi artıyor. ekranlar artı keskisi gibi lağım çukur değil. pek değişmese de azalarak da olsa ahlaksızlığa çözüm bulunuyor.
ha, bir de kitaplar çok pahalı lan. kitapçılarda yeni çıkan bir kitap ortalama 24-30 tl arasında. asgari ücretli biri nasıl kitaba para versin lan.
yüzde dördünün arasına girmediğim orandır.
(bkz: cin ali)
pahalı olmasından değildir. ayda en fazla 100 lira tutar ki ben orjinal kitabı tavsiye etmiyorum kesinlikle korsan alınmalı. can yayınları alacaksın yazar zaten zengin yayınevi zaten isim yapmış sen orada sömürülen durumdasın neyse..

okunmamasının nedenlerinden belki biri ezberci eğitim sistemimizdir. merak duygumuzu öldürüyor. kitaplardan soğutuyor. lys, ygs, öss, sbs, yok kgs...

belki diğeri refah düzeyimizdir. bir insan fakirse neden kitap okusun ki? aç bir insan kitaba vakit harcamaz. kendi derdindedir.

zaten kitap okumayı da bilmiyoruz ki. biri geliyor sakız çiğneyip atmış gibi kitabı okuyup atıyor. kitap okurken not almak faydalanmak gerek. veya gidip saçma sapan dan brown romanları okumak vakit israfi veya kişisel gelişim zırvaları.
kesinlikle katılmadığım ve doğruluğuna inanmadığım iddia. tamam kitap okuma oranımız yüzde 90 da değil hatta yüzde 40 bile yoktur ama yüzde 4 hiç değildir. bir kere şu gerçeği unutuyoruz. herhalde türkiyede ki korsan kitaplara olan rağbet ve ihtiyaç hiçbir yerde yoktur. bir çok öğrenci, memur, asgari ücretle özel sektörde çalışan insan kitapların pahalılığından dolayı korsan, çakma kitap alıyor bende dahil. kitap sektörü resmen borsaya dönmüş ünlü bir yazarın yeni çıkan bir kitabı en az 30 tl oluyor, üstünden 2 yıl geçiyor kitabın fiyatı 25 tl olmuş. ondan sonra bazı araştırmacılar çıkıp konuşabiliyor ülkemizde kitap okuma oranı çok az. doğrusu türk insanının yüzde dördünün orijinal kitap okuması olmalıydı.

şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. ygs,lys,sbs,kpss gibi sınavlarla ömrümüz geçiyor, zaman akıyor belki evet büyük bir hata ama bu kargaşa, telaş ve rekabet içinde neden kitap okuyayım ki onun yerine tarih, biyoloji tekrar ederim sınavda işime yarar düşüncesi de etkilidir.
kitapların pahalı olmasından dolayı değildir.

lan dalyarak, paran yoksa korsan kitap al. benim de hoşuma gitmiyor 60 sene önce ölmüş adamın kitabını 30 tl ye almak. 5-10 liraya istediğin kitabı bulursun. pahalıymış. siktir lan ordan.
pahalı diyen var ya, adamın gözünde köfte yok bu mu kitap okuyacak tabi yüzde 4 olur.
yanlış bir veridir büyük ihtimalle. türkiye en çok kitap basılan ilk 15 ülke içindedir. korsan kitap işinin hacmini de düşündüğümüzde oran yüzde 4'ün net üstündedir.
yalnızca kitap değil ne yazık ki kavram olarak okumayı sevmeyen bir toplumuz. bu bilinci çocuklarımıza aşılamanın en güzel yolu olan örnek teşkil etme durumundan da doğal olarak yoksunuz, mevcut halimizle.

sadece okumak ve yazmak için olan şu sözlükte bile sıkça rastlamıyor muyuz;

(bkz: özet geç piç)
(bkz: okumadım kardeş durumumuz yoktu)
(bkz: durumumuz var ama okumadım kardeş)
(bkz: okumadım ama bu kadar uzun yazdığına göre haklıdır)

şeklinde bakınız verenlere.

buna rağmen, yüzde 4'lük oranı çok düşük buluyorum ben; kanımca, yüzde 10'lar düzeyinde olması kabul edilebilirdir.
Yüzde 4 den yüksektir fakat kaliteli kitap okuma oranına baktığımızda oran dahada düşer.

Kitap okuyorum diyenlerin yüzde doksanı kişisel gelişim veya pucca vb. Saçmalıkları okuyor.
eğitim sisteminin berbatlığının kanıtlarından yalnızca biridir.