bugün

ambalajı açıldığında içerisinden, bir araba modelinin fotorafının olduğu ve bu fotoğrafın hemen altında o arabaya ait özelliklerin yazılı olduğu sakıza sarılı bir kağıdın çıktığı, sakız çiğnemekten çok bu amaçla satın alınan çocukluk eğlencesi.

(bkz: 80 lerde çocuk olmak)
50 adet araba modeli biriktirildiğinde bir tişört kazanılabilen sakızdır.o biri bulamamış bir kargadır bu şahıs...gerçi arkadaşın birinden buldum ama bu seferde kamoanyamı bitmiş benmi üşenmiştim hatırlamıyorum...
yaklaşık 1989,1990 yıllarında çocuk olan herkesin aldığı sert bir sakız ama biz zaten çiğnemez içinden çıkan spor araba ve savaş uçağı resimlerini biriktirirdik.**
çocukluğuma dair hoş bi hatıra...otomobillere olan merakımı başlatan etkenlerden biriydi.çıkan çıkartmalar ilkokul defteri,resim dosyası gibi yerlere yapıştırılırdı.
(#78753)
dikdörtgen şeklinde, üç bantlı iki oluklu çok şekerli bir sakızdır. ama bu tat hemen geçer. zaten turbo firması, sakızla birlikte verdiği çıkartmalarla voliyi vurmuşltur. sakız felan bahanedir.
sakızdan çok, içinden çıkan araba çıkartmaları için alınan sakızdı,zamanında...
marketlerde satılan sen sungazozlarında aynı bu sakızdaki tat var...
içlerinden cıkan araba resimlerine bakarak 'ben bunu görmüstüm olm' diye arkadaslarımıza engin arac bilgimizi göstermemize neden olan sakızlardır..
''sakız bahane,arabalar şahane'' sloganını uygun gördüğüm çocukluğumuzun sakız markası.
içinden çıkan araba resimlerini koleksiyonculara satar,daha o yaşta kar amacı güderdik. *
cebimdeki bütün harclığımı, araba fotograflarına yatırmama neden olan sakız..2 tane resim eksikti hala hatırlıyorum..
diğer sakızlardan daha büyük ve daha geniş yapıya sahip olan şekerli sakız.
genelde erkeklerin çiğnediği sakızdı turbo sakız. çoğu zaman araba resimleri için alırdık tabi. çift şeritli olan bu sakızın tadı maksimum beş dakika içinde kaybolup peçete kıvamını alırdı. kızlar ise turbo sakız yerine şıpsevdi sakızda diretmişlerdir.
botuyu nedeniyle ilk başta çiğnerken hafif zorluk yaşayabileceğiniz, çocukluğumuzun efsane sakızı. içinden çıkan araba resimleriyle şahane bir de koleksiyon yapmış olmama rağmen kayboldu gitti.
şeftaliliydi yamulmuyorsam.
50 lik dev paketlerinin içinden küçük araba oyuncakları çıkıyordu.
turbo normal,
turbo super ,
turbo classic,
diye 3 çeşidi vardı.
normalde adı üstünde aile arabaları çıkardı.
süperde ise ferrari, mclaren falan gibi hıza odaklı arabalar çıkardı.
classicde ise eski model klasikler vardı.
90'li yıllarda çocuk olanlar iyi bilir aslında.. içinden araba resimi çıkardı. daha çok araba resmi toplamak için ağzınında 5 tane sakız olurdu ve artık çeneniz çiğnemekten kopardı. ayrıca tadı hemen geçerdi.
saça yapışmayan tek sakız olarak mahallede ün salmış sakızdı.
bir dönem uzaktan kumandalı formula 1 aracına benzeyen oyuncak araba verdiği için bakkallarda bulunmayan, gelişi hitamında anında kutu kutu alınan sakız.*
büyük bir sakız olması sebebiyle annemin ''sen şimdi bunu ağzında çeviremezsin'' diyerek ikiye bölüp verdiği sakızdı bir zamanlar. sanırım artık olmayan bir sakızdır da.
araba resimlerinin koleksiyonunu yapabilmek için alınan sakızdı.
kent tarafından piyasaya sürülmüş, içinden çıkan araba resimleri sayesinde beşi bir yerde şeklinde ağza atılan, şekeri bitince yenileri açılan çocukluğumuzun sakızı. içinden çıkan arabalardan en güçlüsü mc laren'di.
Pitbull gibi bir çeneye sahip olmamda çok büyük etkeni olan sakız.
en süratli araba çıkartmasına sahip olan çocuğun mahallede ki itibarı yükselirdi.

(bkz: nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım)
efsane sakızdır, tadı çabuk gitse ve ardından saman tadı verse de anıları hoştur.