bugün

türbanın türban takanların çıkardığı bir sorun olduğunu hatırlatan başlıktır.

okula türbansız girecek kadar eğitim alma isteklisi olan türbanlı arkadaşlara laik türkiye cumhuriyeti devleti'nin üniversitelerinin kapıları sonuna kadar açıktır. türbanı sorun yapanlar bunu bir siyasi simge gibi kullanıp devlet kurumlarına sokmak isteyenlerdir.

ayrıca ekonomik reform,avrupa köpekleşmesi gibi durumların konuşulacağı günlerde türban gibi pörsümüş ve tamamen bölücü amaçlı bir konu konuşmak kimseye yakışmamaktadır.
+ türkiye gibi %99 u müslüman olan bir ülkede türban sorununun ısıtılıp ısıtıp önümüze konma durumu ne olacak yaneğ

- şimdi kim açtı bu başlığı.

+ bean..

- kim ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor o zaman?

+ bean..

- hadi bi siktir git şimdi.
eğer türban hemen her yerde sorunsa ,türbanlı bağyanın da hemen her yerde sorunlu olduğunu çıkarabileceğimiz önermedir.
(bkz: polemik yaratmamak için entry girmemek)
(bkz: ayar vermekten sıkılmak ama bazılarının almaktan sıkılmaması)
(bkz: türban dan gına gelmesi artık yeter diye isyan etmek)
(bkz: bi siktir git)
takanların amacına ulaşmasıdır biryerde.. hala sorun haline getirilebiliyor olması acıdır.. çağdaşlık düzeyine bu şekilde erişelemeyeceğini bilemeyen beyinlerin ortaya kolayca çıkarabildiği sorunun oluşmasıdır.
bazı şeyler için bazı değerlerden vazgeçmek gerekir.oyunun kuralları böyledir böyle işler.ülkemde okumak isteyen insanlar varsa türbanlarını çıkarıp derse girebilirler.korkmasınlar namazlarını kılıp oruçlarını tutuyorlarsa ve gerçekten inanıyorlarsa ve de kendilerini koruyacak kadar az dikkat çekiyorlarsa ilim yapmak türban takmaktan daha faydalıdır.memur mu olmak istiyorsunuz?oyunun kuralları hazır:memurluk için belli kıyafetler vardır ona uyarsınız.inancınıza kimse karışamaz.allahla kul arasına kimse giremez ama devletin bazı kuralları vardır,uygulanmalıdır,uygulanacaktır.her seçim bir vazgeçiştir:eğer okumayı adam olmayı memur olmayı çalışmayı seçmişseniz bazı şeylerden vazgeçmelisiniz.
siyasete sokulduğu sürece türban her zaman karşı kalınacak bir durum olacaktır.sonuç olarak türban takmak bir anlamda siyasi propagandadan başka birşey değildir.laikliğe karşı ideolojiye sahip olan insanların vaktinde ülkeyi bölmek için icat ettikleri tuzaklardan sadece biridir türban.bugün türbana izin verirler yarın imam hatipler olur.imam hatipler biter onun yerine şeriat gelir.bunun için türkiye cumhuriyeti'ni tehdit eden bu unsur hiçbir zaman türk halkının geleceğini düşünenler tarafından kabul görmeyecektir.kaldı ki türbanı çok rahat bir şekilde çıkartıp üniversiteye girilebilirken bunu insanların diretmesinde art niyetten başka birşey aranmamalıdır.çünkü bu türban bu kadar gereksiz bir sorun olsaydı bunu takanlar çıkarmayı da sorun etmezlerdi.bu nedenlerledir ki gereksiz düşüncelere sevk edilmektedir insanlar.tabii ki din önemlidir.ama herkes kendi evinde yapacaktır.camiye gidecektir.mecliste namaz kılınmaz,derste de namaz kılınmaz.biraz da laikliğe saygı göstermek lazımdır.ön yargı laiklerde değil türbanı destekleyenlerdedir.
tamamını okuyun lütfen. *
bu yazdıklarım benim görüşümü yansıtmaz bunu bilmenizi isteyerek objektif olması açısından olaya birkaç farklı açıdan yaklaşmak istiyorum.

herşeyden önce karaçarşafla okula girmesini din açısından degil de son donemde kullanılan şiddet tehditi olarak bakarsak herkes bunu bir kamuflaj olark kullanmakta ve bu maske altında canlı bombadan tutun hırsızlık dahi yapabilmekteler. lakin bu tür davranışlar gerçek anlamda inanışları nedeniyle karaçarşaf takan insanları zor durumda bırakmaktadır zannımca.

gelelim türban meselesine. şimdi en güzel detay şurada. ısıtılıp ısıtılıp önümüze konması meselesi. inanın bu mesele önümüzdeki 20 yıllık süreçte çözülmeyecek çözülemeyecek daha dogrusu cözmemize izin verilmeyecek. bu ve buna benzer diğer kanayan yaralarımız gibi, türkiyede ne zaman ortalık durulsa, sakinleşse, herşey düzene girmeye başlasa, bir yaramız daha kurcalanacak kanatılacak. sağ sol bitecek alevi sünni başlayacak, o bitecek türban örtü çarşaf mendil başlayacak, o bitecek kürt türk başlayacak, o bitecek sen ibnesin ben değilim hadi birbirimize girelim ile de bitmeyecek bitirmeyecekler. benim rahatsız oldugum konu şu. biz bunu bile bile neden bu oyunlara alet oluyoruz. zira akılsız mıyız hayır, kafamız gayet güzel çalışıyor mu evet. e neden bu kategorizeleştirilmelere oyuncak oluyoruz.inanın bu sorunların hepsini çözmüş olsak bile bizim bir özelliğimiz var. öteki kimliğe direk düşman olma huyumuz. o bizden değilse düşmandır. ya ne alaka tamamiyle keskeralaka. o bizden değilse düşman olmayabilir, dost olabilir. bizi kendi başımıza bıraksalar bile kendi kendimize sorun buluruz çok fena sorun üretiriz.

bak sen hedesin ben de hödüyüm hadi birbirimizi s.kelim. bu ülke bir sorun daha kazansın bir yara daha açılsın diye fırsat kollayan odakları görmemek için kör olmak gerekir. ve buna alet olmak da gerizekalılıktan başka birşey değildir zannımca.

bakın başörtülü birisi türban demiyorum saçını mendil peruk neyse sadece saçını kapatıp okumak isteyenlere bu ülke onlar üniversitelerin ahlakını bozuyor diyenler bile oldu. ismi lazım değil birçok üniversitemizde travesi ogrenci grupları toplulukları var. eşitlikten bahseden bir ülkede yaşıyoruz ve x ahlakı bozuyor da y bozmuyor mu? diye sormak insanı yobaz yapıyorsa gülmekten başka vereceğim cevap yoktur. dinini sevmek ya da savunmak yobazlık ise sosyalist olmak da komunizmdir. düz mantık değil bu malesef.her dinine saygı duyana sen yobaz dersen her sosyaliste komunist demen gerekir, her sağcıya faşist demen gerekir. temennim şudur ki her görüşün aşırı uç olanları zararlıdır. aşırı uç nedir peki? digerlerini ötekilerini kendinden olmayanları düşman diye nitelendiren her görüş uç görüştür.

şimdi tamamını okuyabilenlere bir hatırlatma daha. serbest çağrışımla yola devam ediyorum aklıma geleni yazacağım zira.
bir entrimde de yazmıştı fakat bulamadım. bakın 2 kuşak geriye gidin 30lar 40lar. nenelerimizde başörtüsü yok muydu? onlar da mı yobaz.
bunu bir kenara bırakalım kurtuluş savaşında omzunda top gullesi taşıyan kara fatmalara bakalım. ulusta heykeli var o da yobazdı evet evet yobazdı degil mi?
hödüğün biri cıkıyo "eskiden saç bakımı bu kadar yaygın degildi yemek yapan kadınların saçları dökülmesin diye turban takıyolarmış şimdi de saç bakımı var takmasınlar" diyor. kahkaha bile atamıyorum güler misin alar mısın.
eğer bu bir tehditse senin geçmişin tehdit ve tehditlerle dolu.

şimdi diger boyut. tamam okumasınlar. giremesinler üniversitelerimize. onlar girerlerse zorla herkese turban taktırırlar yaymaya çalışırlar sonra türkiye iran a döner. iran gibi olmak ister miyiz hayır. peki bunun mümkünatı var mı bilemem.

düşünsenize üniversitelerde birsürü türbanlı kız. ki onlar da hırs yapıyorlar yüksek puan alıyorlar. odtüyü hacettepeyi itü yü ele geçirirler. sonra buradan mezun oldukarı için iyi iş bulurlar sonra ekonomik ve etki olarak güçlenirler, üniversitelere hoca olmaya başlarlar, doçent olurlar prof olurlar. sonra türkiyeyi ele geçirirler. yaaaaa...

bir de tersini düşünelim. onlar üniversitelerde okumasınlar giremesinler. liseyi bitirsinler tamam. üniversitede ne işleri var. cahil kalsınlar biz onların yerine okuruz. eşitliği savunan çagdaş laik hukuk devleti olarak her çagdaş ve lail birey olarak bizler ğlkemizin medeniyetler içerisinde en iyi ve hak ettiğimiz yeri alırız ülkemiz gelişir büyür ve onlar da bundan istifade ederler. bu onların iyiliği için. yaaaaa...

şimdi ise başka bir boyut. bak kardeşim ben eşitlikten yanayım. insanlıktan. ne hedeyim ne de hödö. ne sağ ne sol ne yukarı ne aşağı ne beyaz ne siyah. önemli olan insanlık. mevlana ne demiş ne olursan ol yine gel. insanları kategorize etmemiş sınıflandırıp birbirine düşman etmemiş. biz oyuna gelmeyelim ve çözüm üretip bizim kanayan yaralarımızı tekrar kurcalayanlara bir ders verelim. eğer bu ülke eşitse herkes aynı haklara sahip olmalı. dikkat edin aynı haklar. azınlıkların bile hakları daha fazla normal bir vatandaştan. bir düşünün neden? tamamen bizim kendimizi yiyip onların piyasada cirit atmasından kaynaklanıyor. ben nsansam insanlığı savunuyorsam amerikada da kutuplarda da insansam türkiyede bir insan ne haklara sahipse herkes o halara sahip olmalıdır. bir terörist benim üniversitemde okuyabiliyor, travesti okuyabiliyor, yaşlı genç farketmiyor, erkek bayan ibne farketmiyor hepsi okuyabiliyor eşitlik her yerde her zaman eşitliktir. değişmez. basa basa söylüyorum değişmez değiştirilemez.

şimdi sayın okurlar seçimi size bırakıyorum. bakın her kelimede kendinizi bulacaksınız.
son söz; okuyabilen katılan katılmayan düşünen düşünmeyen sadece biraz atgözlüğünü çıkarın etrafınıza bakın. hayat bunlarla uğraşacak ve birbirimizi öldürüp acımasızca karşı koyabileceğimiz kadar uzun ve geniş mi?

edit:yazımın başında belirttiğim entrymi buldum. (bkz: turbanli kiz arabistan da okusun/@liberty)
bir edit daha: (bkz: basortulu kizlar kasetimi almasin/@liberty)
türban her devlet kurumunda sorun oluyor doğrudur.bu sorunsalı her daim tartışmadan önce bir de bu yasakların nerde, ne zaman, nasıl başladığını hatırlamak gerekiyor. aksi halde butün bu tartışmalar havada kalıyor. türbanın üniversitelerde yasağı necmettin erbakanla tansu çillerin kurduğu bir kualisyon hükümeti zamanında, erbakanın elleriyle oldu. bu muhafazakar parti kendi elleriyle bu yasağı neden koydu peki? 29 şubatta bir darbe sinyali aldılar da o yüzden. kendi paçalarını kurtarabilmek için. şimdi aynı adamlar ne yapıyorlar peki? bu konu üzerinden siyaset yapıyorlar, yasak kalkmalı diye bas bas bağırıyorlar. apaçık aşikar işte türbanın siyasete alet edildiği, simgeleştiği. bu siyaseti yapanın kimler olduğu da belli.
türban sorun olur tabi birileri bu kadar islam karşıtı olursa.
amerika bile islamofobiyle savaştığını ve türk ve fransız yetkilileri türban yasağının kalkması konusunda uyardıklarını açıklarken,türkiye ne diyor?
türbanlı öğrenci olamazsın.ne kadar bilgi sahibi olursan ol türbanın yüzünden öğretmen olamazsın,avukat olamazsın,doktor olamazsın,kimseye fayda sağlayamazsın.türbanlıysan kardeşim o bilgine ve yıllarca verdiğin o emeğe rağmen evinde oturacaksın,yemek yapıp bulaşık yıkayacaksın.o kadar.

neden?
işte öyle...
(bkz: iyki bu ülkede ordu var)
Süleyman Demirel e katılmamak mümkün değil bu konuda. Rahatsız olan gitsin. Cumhuriyet örümcek ağlarını temizleyerek kuruldu , gerekirse bu sefer biz temizleriz.

(bkz: amme hizmeti)
iran türkiyeden ve fransadan türbanıyla okumak isteyen öğrencilere burs veriyor. beğenmeyene seçenek çok.
insanlar basortuleri ile okuyabilir , okumalidir , devletin bu ise karismasi tamamen insan haklari ihlalidir. ayrica kimsenin kimseyi bu ulkeden kovma hakkı yoktur. bu ulkede turbanli bayanın en az turbanliyi bu ulkeden kovanlar kadar hakkı vardır.
sasirmis edit : an itibari ile 5 tane kotu oy almis entry. demekki bazi insanlar bazi insanlari ulkeden kovabiliyormus.
türbanın hemen her yerde sorun olması diye bir şey yoktur. türbanın hemen her yerde sorun yapılması vardır.
(bkz: türbanın sözlüğün hemen her yerinde sorun olması)
çok değil bundan 10 sene kadar önce sokakta türbanlı birilerini gören köşebaşı yengeçleri* dahi saygısını sorgular çeki düzen verirdi duruşuna tavrına vs. o zamanlar sokağın tontiş ayşe fatma hatçe ninelerinden öğrenilirdi hayır nedir şer nedir dua nedirler. şimdilerde o teyzelerin kızları öğretmen avukat doktor olurken köşe başındaki yengeçler ya siyasetçi oldu ya da kahvede vatan kurtarma edebiyatına düştüler.
türban heryede sorun değildir. sorun olduğu yerlerde haklı bir sorundur. çünkü türban siyasi bir simgedir. ayrıca türban başörtüsü değildir. ikisi bu gün birbirinden farklı kavramlardır. kaldı ki bu konuyu heryerde sorun oluyormuş gibi göstermeye çalışanlarda bunu propaganda amaçlı yapıyorlar. sorun yapıp yapıp en sonunda bu sorundan bıkan millete kabullendirecekler. *
little mosque on the prairie isimli diziyi izleyenlerin bileceği üzere, kanada'da bir doktorun türbanla çalışabilmesi ve saygı görmesi üzerine heryerde sorun olmadığı görülebilir. genelde türbanın sorun olduğu "heryer"ler nüfus cüzdanı üzerinde yüzde 95'i müslüman ülkeler oluyor nasıl oluyorsa.
bunun dinle değil bir bez parçasıyla alakası var. türban dinin gereği değildir çünkü.
laikliğin hemen hemen her yerde bir tür takıntı olarak tezahür etmesiyle alakalı bir durumdur.