bugün

herşey tamamdır benim güzel ülkemde, ekonomi dört dörtlük, gsmh 20.000 $, kapkaçcılık gaspcılık yolsuzluk, hırsızlık önlenmiş, yıllık enflasyon rakamalrıda istikrarlı bir şekilde yüzde 3-4 lerde, birde her çeyrekte devamlı olarak ekonomimiz büyüyor, işsizlikte yok denecek kadar az, eee artık tek sorunumuz başörtülü insanlar. laiklik gerek bu ülkeye hatta tüm türbanlı başörtülü olanları toplu keselim öldürelim ne ugraşıyoruz yaaa...
türban altındaki zihniyettir asıl korku.
asil olan korku degil; gorsel sevimsizlik, urkutuculuktur
ha bir de şu var belki alakalıdır;

(bkz: düşünmekten korkan zihniyet) **
bunu gerçek allah inancı dahilinde uygun gördüğü şekilde yapan wardır..saçın gözükmesini günah bellemiş buna inanmış insanlar..saygı duyulmalıdır..ama nice türbanlılar wardır ki türbanı namus belirtisi sayıp ona göre hareket ederler..türban ı inançtan çıkarıp aksesuara dönüştürürler ..kendi özgür iradeleriyle yaptıkları, yaşamaktan zewk aldıkları şeylerden utanıp onları örtülemek için kullanırlar..bu insanlardan korkulur..iki yüzlülüklerinden dürüst olmayışlarından korkulur..
göbeği açık dolaşanı saçı açık gezeni kınamayan , farklı görmeyen insan , türban takanı da hakir görmemelidir bence..eğer eşitlikten anlayabiliyorsa..sana başın açık olması modernliğin belirtisi olarak gelebilir ya da türban gereksiz bir ayrıntı olarak (ki bence öyle) ama onun için öyle değilse saygı duyarsın , korkmazsın...
cok iyi anladıgım zihniyettir sanırım. zira evet, birazcık çoraptan korkarım ben de. Ama çok değil, n'apayım ; engelleyemiyorum.
yanlış bir saptamadır. doğrusu türbandan korkmak değil, altındaki düşüncelerden tiskinmektir.
türkiye de türban dan korkan bir zihniyet olmamalıdır. çünkü sosyal yaşamda herkes istediğini giyer kimse bir şey diyemez. ancak eğer bu ülkenin resmi dairelerindeki kurallar yıkılmak istenirse o zaman tepki konulur. ayrıca bu olayı bu kadar sakız haline getirmenin de gereği yoktur. çünkü devlet kendi koyduğu kanunlarını korumaktadır.*
düşünülecek tek bir şey var. o da insanlara allah ı hatırlatıyor olması. bir bakın etrafınıza. sizin için sakallı temiz yüzlü bir adam, veya başörtülü bir kız nedir? akla ne getirir? islamı tabiki de ve bununla beraber allah ı. peki dünyanın ve nefsinin kölesi olmuş bir insan nasıl yaşar? tabiki de asla allah ı anmadan. yanında konuşulunca allah hakkında konuyu değiştiren insanlara rastlamışsınızdır mutlaka. bu da böyle bir şey. düşünsenize aklınıza neler gelir o anda. bu inanılmaz bir korku ve huzursuzluktur eminim. bundan dolayı başörtüsünden korkarlar. görmek istemezler. hatta hakaret ederler nefret ederler.. başörtülü kızlarsa asla karşılık vermezler. dua ederler bu insanların hidayeti için. yani en azından böyle yapmalıdırlar. çünkü müslüman dediğin böyle olmalı.

peygamber efendimizin de dediği gibi: "bilmiyorlar, bilseler yapmazlardı.."
türbanlılara öcü niyetine yaklaşan zihniyet değildir bu zihniyet. olay şudur;

bütün hatunlar kapanınca ülke düzlüğe çıkacak mı ?
bunu sormak gerek bazı bünyelere...
sıvas ta yananların yaşama özgürlüklerini savunacağınız yerde yakan güruha arka çıkmasaydınız,

ramazanda yemek yediği için bıçaklanan, dövülen insanların özgürlüklerine sahip çıksaydınız,

TCK 163 tan davalar gündeme gelmeden önce 141 ve 142 den yargılanların düşünce özgürlüğünü savunsaydınız,

hah işte o zaman, özgürlük tutkunu olduğunuzu anlamış olacaktık, dedirten başlıktır.
maalesef bazı insanlarımız tarafından dine karşı bir tavır olarak algılanan ya da öyle algılanmasına çalışılan zihniyettir. korkmaz sadece düşmanını bilir ve ona karşı tavır alır. bu düşman din değil, dinin kurumsallaştırılması ve bireysellikten toplumsallığa taşınması çabasıdır. hiç şüphesiz bunun en önemli simgesi türbandır. bunu herkes bilir de nedense kıvırıp dururlar, türbanı sadece bir bez parçası olarak göstermeye çalışırlar.
zihniyetsiz zihniyettir. ya neyinden korkarsın ki be adam. bu zamana kadar tüm annelerimizin başında olan şeyin sana ne zararı olmuştur ki. hangi türbanlı devlete zarar vermiştir bu zamana kadar. asıl ülkeye zarar veren bunlar üzerinden iyi yada kötü eleştiri yapıp iktidarda kalma mücadelesiyle kadınlarımıza zarar verendir. bırakın herkes napıyorsa yapsın.
önce türban yaftası yapıştırıp, sonra korkulacak seyler kılıfına yerleştiren zihniyet.
bu zihniyet keşke önce o türbanlı dediklerinin zihniyetlerini anlamaya çalışsalardı ve görselerdi boş bir korkuya düçar olduklarını. ama ne yazıkki kendi hayal dünyalarında yarattıklarıyla kendilerini korkutmaktan öteye gidemiyorlar hala.
bu ülke için artık tehlikeli olmaya başlayan zihniyettir...
memleketi laik-antilaik şeklinde, kutuplara bölmeye çalışan zihniyettir...
kişinin dini inançları gereği taktığı başörtüsünü, siyasi simge olarak görmek isteyen zihniyettir...
efendim başörtüsüne lafımız yok, biz türbana karşıyız gibisinden saçma sapan bir savunma mekanizmasına ihtiyaç duyan zihniyettir...
başörtüsü çıkarılınca, ülkede işsizlik bitecek, enflasyon düşücek, tüm dertler bitecek, diyecek kadar da komik zihniyettir...*

edit: ayrıca bu entryi kötülemezse beni üzüntüden depresyona sokacak olan zihniyettir...
türbandan değilde, onu siyasi amaç için kullanan gericilerin sayısının artmasından dolayı yaşanna sıkıntıdır.
başörtüsü türbandır. türban da başörtüsüdür. arada bir fark yoktur lakin türbandan korkan zihiniyet arada bir fark olduğunu ısrarla ortaya koymaya çalışmakta ve çırpındıkça da elleri hep bomboş kalmaktadır. arada hiç bir fark yoktur (#253837)...

türbanın siyasi bir simge oluşu ise tamamen anti türbancıların oy kapma kaygısıyla ortaya attıkları bir eylemdir. önce türbanı uydurdular, sonra babaannelerimizin başındaki baş örtüsü dediler, arada bir fark olduğunu savundular. daha sonra anayasada olmayan yasakları ortaya koyarak toplumu buna alıştırdılar, halk buna alışmaya başlarken kamusal alanı oluşturdular. oysai kamu halk demekti, kamusal alan ise halka ait alan demekti. ancak halk kendine ait olan alanlara giremeyecek kadar aşağılandı.

şimdi de her iki tarafın da yoğun mesaisi sayesinde halk kutuplaştı. bir tarafta türbancılar, diğer tarafta anti türbancılar. yani bir tarafta gerici yobazlar bir tarafta ülkesini korumakla mükellef vatanperver laikler. sanki başörtüsüne, türbana sıcak bakanlar laik olamıyor da.

asıl laikliği isteyen bu zihniyetin gerici yobaz dedikleridir. tek istekleri yeter ki başörtülerine kimse karışmasın da rahat rahat hayatlarını yaşasınlardır. ama olmaz, olamaz. onlar o zaman din taciri, vatan haini olurlar. yazıklar olsun bu ülkenin insanlarını bir araya getrmektense karşı karşıya getirenlere. ayıptır günahtır. başörtüsü namustur, allaha karşı kulun boyun borcudur. vazifesidir. elinizi uzatmayınız...
--spoiler--
Kadınların Başını Örtmesi Şart mıdır?

-Kadının başını örtmesi meselesi bir iman meselesi ölçüsünde önemli değildir. Allah'a karşı kulluk, umumi manada kulluk meselesi ölçüsünde önem arz etmez bunlar. Teferruata ait meselelerdir. Nitekim, yani Allah'a iman meselesi ta Mekke'de efendimize tebliğ edilmiş. Namaz meselesi orada bize farz kılınmış, daha sonra zekat farz kılınmış. Ama tesettür meselesine gelince biraz farklı. Zannediyorum peygamberliğin 16'ncı, 17'ncı senesinde Müslüman kadınların başları açıktır.

Ama geçmişte türban meselesi yüzünden toplum neredeyse birbirine girecekti. Siz bu tartışmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Temel meseleler varken, teferruatın kavgasını vermek zannediyorum üslup bakımından yanlış. Onları öne çıkartmak bir yönüyle diğer meselelerin önemsizliğini bir yönüyle ifade etmek gibi bir şey olur. insanlar yine işin başına geçsinler, başlarını açsınlar, belli bir dönem sonra kapatsınlar demek de değildir bu yani. Ondan da farkı bir meseledir. Dindeki başörtüsünün nereye konacağı meselesi çok iyi karlaştırılmalı evvela. Bir diğer yanı da birileri de bundan çok rahatsız olmamalı bence. Bu mozaik içinde toplumun bir kesimi olarak kabul edilmeli.
--spoiler--

bazılarının istediği adamdan, fethullah gülen'den alıntı. buyrun;

http://tr.fgulen.com/a.pa...leri/kavramlar/a3098.html
insanlar türbandan korkar mı bilemem. Ben korkmuyorum sanırım, boğazıma dolayıp sıkmadıkları sürece bana zarar veremez. Ya da ıslatıp şap diye yapıştırmadıkları sürece canımı bile acıtamaz. Ama ben düşünüyorum ki, aslında ortada bir korku varsa, bu da türbanın destekçi ve uygulayıcılarının korkusudur. En başta allah korkusudur, bunu da kimse reddedemeyecektir sanırım. Türban nedir? Erkeklerin tahrik olmasını önleme amacı güdülerek tasrlanmış giysidir. işe yarar yaramaz ayrı konu... Taliban vücut hatlarını az da olsa farkettiren giysilere bile karşı, astronot kıyafetiyle dolaştıracaklar nerdeyse. Bunun yanında Afrikada göğüsün açık yaşandığı, avrupada cinselliğin üstünün örtülmediği ve cinsel sapkınlıkların daha az rastlandığı gerçeği ayrı bir soru işareti, tabi soru soracak zihni olana. Pedofilinin en sık suudi arabistanda görüldüğü de ayrı bir konu... NEyse iyice dağıldı konu. NE diyorduk? Asıl korkan varsa başkalarıydı. Evet, dönelim, türban zihiyeti* yola giden adamdan korkar, erkek kardeşinden korkar, aynı cinste ve farklı inançta olan kişiden de korkar, kendinden bile korkar; Kontrol edemeyeceği güdülerinden korkar, bunu sözde onu yaratan vermiş olsa da.
türbandan değil islamın siyasallaştırılmasından korkan zihniyettir. ayrıca bazı *mankafalı türbanlıların(hepsi değil üstünüze alınıp entry acmayın anladınız kimleri kastettiğimi) bu gazlara gelip ortalığı kıskırtması düşünülesi olaydır...
anlamayanlar için türkçe meal : *siyasal islamcılar