bugün

yakında sözlükte kuran dersi vermesi bekledimiz yazarımsı. hoşgelmiştir.
kadın üreme organındaki yumurtalık kanalı.
islam inancına göre, cennetteki en büyük, en ulu ağaçtır. tuba ağacının kökü inciden, gövdesi yakuttan, dalları zebercetten, yaprakları ise sündüstendir. kökü yukarıda, dalları ise aşağıdadır. 70 bin dalı vardır. en yakın dalı, dünya semasındadır. bu dallar, cennetteki bütün köşklere uzanır ve onları gölgesinde saklar. insanların arzu ettikleri meyveler bu ağacın dallarında yetişir.
yine aynı inanışa göre, her doğan çocuk için ağaçta bir yaprak açar, her ölen kimsenin de yaprağı düşer. bu böyle devam eder, gider. (bkz: yalan rüzgarı)
(bkz: tuğba)
*altıncı nesil yazar*
tuba bir ağaç olmasının yanında kıraatte az farklılıkla müjde manasını da taşır.

inneddine bedee ğariben, ve seyeudu ğariba; fe tuba lil ğureba. ellezine yuslihune ma efsedehun-nas. (hadis-i şerif)

bu din gariplerle başladı, ve ileride garipler ile tekrar yükselecek. öyleyse müjdeler olsun o gariplere. insanların fesada uğradığı zaman onlar salih kalacaklardır.
müjde anlamına gelir.
vizontele halini hiç sevmediğim isim ama yalın halde kullanıldığında çok hoş bir tınısı var bu ismin.
TUBA Türkiye'de en çok kullanılan 126. isim (... 124. erdem, 125. taner, 126. tuba, 127. fuat, 128. kamil, ...). Ülkemizde yaklaşık her 627 kişiden birinin adı TUBA ve ismin yaygınlık oranı binde 1.6.

TUBA adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:13 itibariyle yaklaşık 115,078 kişinin isminin TUBA olduğu ve TUBA isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1902 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

TUBA adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 1.42 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 436 TUBA yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada TUBA sayısı her yıl 4 kişi artıyor.

TUBA Türkiye'nin en yaygın 126. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 126. ad ise Catherine ismi. TUBA adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 124. Jon 125. Warren 126. Catherine 127. Cynthia 128. Phillip isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.
tubaların tubası, tuba kızların hası, gir koluma gidelim, oy başımın belası isimli laz şarkısını yazmaya sebep olan kişiliğin ismidir...zira şahsımın da ismidir.
büyüküstün soyadlı,türkiyeden sonra tüm orta doğuyu da feth eden,sarı yeşil gözlü,doğal güzelliğin marka ismi...
büyük popstar(!) ajdar'ın yeni şarkısıdır efenim.
ajdar` in bir sarkisidir fakat yeni degildir. ancak nane nane ve cikita muz kadar meshur olamamistir.
(bkz: sozlerini de vereyim tam olsun)

özene bezene yaratmış tanrım
sipariş mi vermiştim şimdi anladım
kırılmıştı çoktan kolum kanadım
aşkın gözü kördür şimdi anladım
sıkıntıya gelemem kim olsa olsun
beni benden çaldın inan helal olsun
hiçbir yerde bu kadar rahat değildim
sayende dünyamı da unuttum gittim
yanakları al al, dudakları bal bal
al beni al al tuba, tuba canımı al
saçları tel tel, o nasıl ince bel?
sanki bir ömre bedel
tuba, tuba yel gisin yel yel
kaşları kara, gözleri bela
açtın içimde yara
tuba, tuba çok şükür tanrıma
tu tu tu tu tuba, tuba
sakın sen bu aşkı asla unutma
tu tu tu tu tuba, tuba
sakın sen bu aşkı yabana atma
ajdar'ın yeni şaheserinin adı. ismi tuba olanlar muhtemelen isimlerinden soğuyacaktır.

http://www.facebook.com/v...video.php?v=1293940477420
(bkz: ostium faringeum tuba auditivae)
sıklıkla tuğba ile karıştırılıp gene öyle telâffuz edilen bakır, nefesli çalgı.

arkadaşım ğ ile ne alıp veremediğiniz var da konuşurken kullanıyorsunuz ama yazarken kullanmıyorsunuz?

bir de bunu kızlarına ad niyetine koyan psikopatlar var. onlara sonraki çocukları için önerilerim şu adları koymaları:
(bkz: obua)
(bkz: flüt)
(bkz: trombon)
(bkz: borazan)
anlamı olan isim.
anlamı olmayanı için; (bkz: tuğba)
güzel isim.
"life with louie" çizgi filminde louie'nin tuba ile çalması gereken tek nota gelir aklıma hep.
sevdiği kızı etkilemek için tek notadan fazlasını çalmıştı hatta. sebebi, jenny'nin saksafoncu çocuktan hoşlanıyor olmasıydı. "bir saksafoncu çocuk uğruna louie satılırmıydı be" demiştim ilk izleyişimde. satmamıştı da.
bulgarcada "bidon,tüp " anlamındaki kelime.
üflemesi neredeyse imkansız bir çalgı. adamı ossurtur valla.
bir diğer kelime anlamı ise 'herşeyin en iyisi' dir.
aşık olduğum kadın.
Gecemi gündüzüme karıştırmış kız ismidir. Uzun bir aradan sonra kalbimi buzluktan Çıkarmama sebep olan kız ismidir. Derbederim lan baya dememe sebep olan kız ismidir..
(bkz: seviyorum sözlük) dememe sebep olan isimdir.