ucuz olmasıdır.
ücreti.
bazı nadir yerler için otobüs yolculuğundan daha kısa sürede yolculuk yapmanızı sağlaması. hem de hızlı tren olmadığı halde. *
ucuzluk ve seni lanet bi koltukta saatlerce tutmaması.
rahatça sıçma imkanı. 70 km hızla sıçmanın rahatlığı nerde vardır ki?

ha bir de yavşak muavinlerden kurtulma imkanı sağlaması.
sırf arkadaşlarına dönüp "demirden korksam trene binmezdim bak biniyom kıtırcan hahahahahahaha" gibi iğrenç bir espiri yapmaktır...
yataklı vagonda seks yapabilmektir. tabi eş lazım bunun için. yoksa masturbasyon da yababilirsiniz.
macera aramaktır. güzeldir. sıcaktır.

erzurum ekspresi ve dogu ekspresi'ne çokca binen birisi olarak söylüyorum, insan görmediği çokca şeyi görebiliyor. kışın binip gidilirse muazzam bir sıcaklık etrafınızı sarıyor. onlarca insan.

yine bir kış günü. erzurum garındayım. rötarlı geliyor tren. kars'a gitme niyetim var. saat 20.30 suları. tren muhtemelen gece yarısı 01.30 gibi kars'a varıyor. trene bindim. yaşlı bir çift belirdi gözümde. kete yiyorlar. öyle çok kişi yok. anlaşılan yolcuların çoğu sivas'da, erzincan'da inmiş. çok az kişi var. istediğiniz yerde oturabilirsiniz.

az ötemde bir çift sevgili var. sanırım tek ortak noktamız müzikçalarlarından hafifçe çıkan depeche mode tonlarıydı. yan koltuklarda 1 gün öncesinin gazetesi. hafif bir tebessümden sonra, kafamı cama çevirdim. kondüktör geliyor, kars diyorum. -27 gibi dereceler artık vücuduma çokca işlediğinden soğuğa aldırış bile etmiyorum. önümde sadece uzanan bembeyaz bir ova. kürtçe konuşmalar hakim üç sıra gerimde. telefon falan çekmiyor. güzel bir ambians. öyle sigara yasağı falan, kimse dinlemiyor. her 10 dakikada bir omuzlarında silah devriye geziyor güvenlikler. ayaklarımı kalorifere uzattım. 1 m ötemde -30 olduğuna çok emin bir bakışla küçük bir pastane'den aldıklarımı yemeye başlıyorum. kars'a yaklaşılmak üzere. gece yarısı 01.30 suları. garda dakikalarca bekleyen arkadaşımın affına sığınarak babamın anılarını saklayan şehre gidiyorum...
sesidir. *
ray sesleri arasında otobüse göre geniş ve rahat olan koltuklarda hayallere dalıp gitmektir. bazen bir şehirin ortasından bazende kuş uçmaz kervan geçmez yerlerden geçip düşünememektir. kendini o ana bırakmaktır.
ucuz ve yavaş olmasıdır, öğrencinin tercihidir
(bkz: interrail)
lokanta bölümünde biranı yudumlamaktır.
tren fetişisti olunması.****
nostaljik olmasının yanında yurdumun eşsiz manzarasına doymaktır.
kaza olasılığının düşük olması, hesaplı olması, diğer yandan yataklıysa veya hızlı tren ise.
ankara-eskişehir-istanbul güzergah kombinasyonları için en keyifli taşıtın açık ara tren olması.

edit: düzeltme.
deplasmana gitmenin ucuz yolu olması.
her gün istanbuldan kocaeliye gidecek en ucuz ve en mantıklı yol olması. gerçi benim yaptığım tercih değil zorunluluk oluyor.
harika, ucuz ve nostaljik olması; sabah gözleri haydar paşa garında açma ihtimali.
yolculuk sırasındaki hissedilen hazdır çoğu zaman bununun en önemli etkisi bilet fiyatları olsada tren yolculuğunun keyfi ayrı bir güzeldir rayların sesleri,oturmaktan bacaklarının tutulma ihtimalinin olmaması ve camdan dışarı baktığında türlü türlü hayallere dalma olanağı olduğu için tercih edilir.